• 11:41

  • 1401-02-20

  • کد خبر: 34237

طوفان افزایش قیمت‌ها در جمهوری آذربایجان

مانند سایر نقاط جهان بازارهای مواد غذایی و غیر غذایی در جمهوری آذربایجان به سرعت شاهد افزایش قیمت ها هستند.

به گزارش آناج، اخیرا با پدیده افزایش قیمت ها در کشورهای مختلف جهان به ویژه در شرایط جنگ روسیه و اوکراین که یکی از صادرکنندگان اصلی غلات هستند مواجه هستیم و در جمهوری آذربایجان نیز از گذشته تا کنون امکان جلوگیری از افزایش قیمت ها میسر نبوده است.

قیمت ها در مغازه ها و بازارهای این کشور همسایه تقریبا هر روز در حال افزایش است به طوری که کالاهایی که این هفته خریداری می کنید بعد از ۵ روز با یک تا دو منات افزایش عرضه می شوند.

«وقار بایرام اف» عضو کمیته سیاسی اقتصادی، صنعتی پارلمانی گفت: «بر اساس برنامه غذایی سازمان ملل متحد، قیمت های بازار بیش از حد انتظار افزایش یافته است. اگرچه سازمان ملل قبلا پیش بینی کرده بود که قیمت های بازار جهانی در سال ۲۰۲۲ بین ۸ تا ۲۲ درصد افزایش خواهد یافت اما نظارت های اخیر نشان می دهد که محصولاتی در بازار جهانی وجود دارند که قیمت آنها بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته است.»

افزایش قیمت ها به شدت تحت تاثیر جنگ روسیه و اوکراین است زیرا محصولات هر دو کشور سهم ویژه ای در صادرات مواد غذایی داشته اند.

صادرات ۷۰ میلیارد دلاری اوکراین در حال حاضر به دلیل جنگ با مشکلات جدی مواجه است در حالی که صادرات ۲۳۵ میلیارد دلاری روسیه نیز محدود شده و در عین حال تورم در محصولات وارداتی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

در چنین شرایطی برای محصولات غذایی وارداتی افزایش قیمت نیز وجود دارد. همزمان بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی نرخ تورم در جمهوری آذربایجان را افزایش داده‌اند.

انتهای پیام/

 

دیدگاه ها:

    شما مشکلات داخل کشور خودمان را ول کرده اید چسبیده اید به همسایگان؟؟؟؟تخم مرغ پیدا نمی شود؟با این اخبار مشکلات کشورمان کمرنگ یا حل نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.