• 10:50 قبل از ظهر

  • 1399-10-16

  • کد خبر: 3388

آخرین پیشنهاد محمدزاده به اسوتچی؛ با ما همراه شو!/ این مشاجره برنده هم داشت

محمدزاده همراهی با خود و دیگران را لازمه حل مشکلات عنوان می‌کند.

گروه اجتماعی آناج؛ مشاجره دو تن از اعضای شورای شهر تبریز در جلسه دیروز، بازتاب‌های فراوانی به همراه داشت. محمدحسن اسوتچی و محرم محمدزاده صبح دیروز بر سر حقوق کارگران با یکدیگر جر و بحث کردند و در دقایقی کار به فریاد کشید.

اسوتچی از ابتدای حضور مجدد خود در شورای پنجم، به مشکلات کارگران شهرداری معترض است و تقریبا در هر جلسه به این موضوع می‌پردازد. او چندین بار پیشنهاداتی برای حل دائمی‌مشکل کارگران، به اعضا و رئیس شورا ارائه داده اما همه این طرح‌ها به دلایل نامعلومی‌بررسی نشده‌اند.

محمد‌زاده به اذعان خود، پیگیر مشکلات کارگری است اما معتقد است نباید هر هفته، بازه‌ای از وقت شورا به این مشکل اختصاص داد. این گفت‌وشنود از صبح دیروز با واکنش‌هایی روبه‌رو است.

پوشه‌های پر از راهکار..

یکی از اصلی‌ترین منتقدان محرم‌زاده، روح‌الله رشیدی است. او در نقد اظهارات محمدزاده نوشت: «اینکه محمدحسن اسوتچی، سفت و سخت چسبیده به مسئله‌ حقوق کارگران شهرداری و تا حصول نتیجه و دریافت پاسخ مناسب از رئیس شورا و شهردار، دست‌بردار نیست، نشانه‌ی روشنی برای مسئولیت‌پذیری اوست.
این، اتفاقاً نقطه‌قوت اوست و نه نقطه‌ضعفش. اسوتچی لااقل از ظرفیت حداقلی خود برای حل تدریجی مسئله‌ی تاخیر در پرداخت حقوق کارگران استفاده کرده و تاخیرهای چندماهه‌ی عادی‌شده را به تاخیرهای کمتر رسانده. او لااقل حل یک مسئله را، به قدر وسع، ولی صادقانه و پیوسته دنبال می‌کند و حتی به نتیجه‌ی نسبی هم رسانده است.
شما بگویید که کدام «لااقل یک مسئله» را با قدرت و صداقت تا انتها پیگیری کرده‌اید؟‌ جوری راهکار راهکار می‌کنید، انگار خودتان صبح‌به‌صبح با پوشه‌های پر از راهکار در زیر بغلتان، وارد شورا می‌شوید و در همه‌ی جلسات شورا، با راهکارهای علمی! همه را انگشت به دهان می‌گذارید!
ثبات قدم و پایمردی و هضم‌ناپذیری اسوتچی، حتی اگر هیچ راهکاری! هم ندهد، بسیار ارزشمندتر و ارجمندتر است از هروله‌ی مدام بین حلقه‌های قدرت و تغییر موضع و تنظیم بادِ مطالبه‌گری با اخم‌ها و لبخندهای ابازرها!»

آخرین پیشنهاد محمدزاده به اسوتچی؛ با ما همراه شو!

انتقادات از محمدزاده با واکنش او همراه بود. محمدزاده در صفحه شخصی خود نوشت: در مورد حواشی جلسه شورا که به اشتباه و دچار سوء برداشت شده باید عرض کنم که بنده ارادت خاصی به آقای اسوتچی دارم و تمام تذکرات ایشان را قبول دارم. لیکن اعتراض من به تذکرات بی نتیجه‌ی این گونه مسائل مربوط میشود.

اگر تا به امروز این عضو شورای شهر بجای این قبیل اعتراضات با دیگر اعضای شورا و مجموعه شهرداری همراه و همدل درصدد تدوین قانونی مستحکم و قابل اجرا بود، شاید امروز شاهد مشکلات فعلی نبودیم!»

عضو یکساله؛ کاسه کوزه‌های شکسته

محمدزاده در متن خود به نکته‌ای اشاره کرد که دارای ابهام است. اگر مانع اصلی برای تدوین قوانین مستحکم، عدم همراهی اسوتچی است، تاثیر او در روند نامطلوب شورای پنجم چه میزان بود که مانعِ اصلاح و حل مشکلات تلقی می‌شود؟

نسبت “با ما بودن” و “حل مشکلات”

اگر گزاره محرم محمدزاده، عذر بدتر از گناه توصیف نشود، وجود اسوتچی در شورای پنجم، عامل انسداد راهکارهای عملی برای برون رفت از مشکلات کارگری شناخته خواهد شد!

صرف نظر از اعتراض و پیگیری‌ دوره‌های قبل اسوتچی، او تنها از سال گذشته به شورای پنجم اضافه شد. آیا شورای مدنظرِ محمدزاده امکان همدلی برای حل مشکلات کارگران در سال‌های گذشته را نداشت؟

این مشاجره، برنده هم داشت!

مقصود محمدزاده از همراهی و همصدایی چیست؟ یعنی اول با ما باشید بعد مشکل را حل کنیم؟ با ما بودن چه معنا و مفهومی‌در ادبیات سیاسی دارد؟ دستی بالای دست شورا وجود دارد که همراهی را بر حل مشکلات ارجح‌تر جلوه می‌کند؟

مشاجره محمدزاده و اسوتچی برنده‌ هم داشت. کسی که هر دو عضو در میان سخنان خود، نیم‌چه اشاره‌ای به ناکارآمدی او در نظارتِ اثربخش و پیگیری مشکلات داشتند!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *