• 10:52 قبل از ظهر

  • 1399-10-14

  • کد خبر: 3243

گزارش آناج از وبینار علمی مکتب شهید سلیمانی در تبریز؛

جاودانگی روح مقاومت در کالبد ملت ایران

وبینار علمی مکتب شهید سلیمانی و مراسم رونمایی از دانشنامه این مكتب با سخنرانی چهره‌های مهم ملی و بین‌المللی در حسینیه گلزار شهدای وادی رحمت تبریز برگزار شد.

به گزارش آناج، وبینار علمی “مکتب شهید سلیمانی” در راستای تبیین مکتب این سردار شهید در گلزار شهدای وادی رحمت تبریز، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

این وبینار با پیام فرمانده سپاه پاسداران، سردار سرلشکر حسین سلامی آغاز گردید. فرمانده کل سپاه در پیام خود با اشاره به ابعاد شخصیتی فرمانده دلیر و شجاع سپاه قدس، سپهبد حاج قاسم سلیمانی، گفته است: «امروز سالگرد شهادت کسی را گرامی میداریم که در ایمان، شجاعت و اعتقاد بی‌نظیر بود.

یاد، نام و گستره شخصیت او فراتر از مرز‌های ایران و جهان اسلام بود و امروز همه جهان از او به عنوان اسوه حمایت از مظلومان و مستضعفین یاد می‌کنند و چه بد است کار کسانی که می‌خواهند به خورشید سنگ بزنند و آن را خاموش سازند.

شهادت حاج قاسم آغازی بر جهانی‌سازی گفتمان مقاومت

باید به دنیا آموخت که حاج قاسم، شخص نیست، مکتب است، نقطه نیست، راه است و شهادت او پایان نیست آغاز و شروعی برای جهانی سازی گفتمان مقاومت است. شهادت سردار سلیمانی بعثت و برانگیختگی عجیبی در عالم بوجود آورده و یک انرژی جدید در جغرافیای وسیع، خلق کرده که یک نمونه آن کار ارزشمند، خط شکن و ماندگار شماست که امیدوارم با همت جوانان غیور و انقلابی استان آذربایجانشرقی تداوم داشته باشد.

حاج قاسم، برای کشور و ملت های مظلوم قدرت آفرین بود و امروز تکلیفی بزرگ بر دوش ماست که با تولید قدرت نرم، نرم افزار فکری و هژمونی پوشالی آمریکا را به چالشی عظیم دچار کنیم.»

سردار سلامی همچنین از کار ارزشمند جامعه علمی و دانشگاهی استان آذربایجان‌شرقی در برپایی این مراسم تقدیر و تشکر کرده بود.

در ادامه این برنامه، مراسم رونمایی از دانشنامه مكتب حاج قاسم سليمانی برگزار شد. این دانشنامه در چند جلد درحال آماده‌سازی است که از جلد اول آن امروز رونمایی گردید.

گره خوردن دل‌ها با روح حاج قاسم

سردار عابدین خرّم، فرمانده سپاه عاشورا سخنران دیگر وبینار علمی شهید سلیمانی بود. سردار خرّم با تقدیر از حرکت جامعه علمی و دانشگاهی استان تشکر گفت: تا چشم کار میکند جای حاج قاسم خالی است اما روح با صلابت ایشان دلها را بهم پیوند زده است.

فرمانده سپاه عاشورا در ادامه سخنانش عنوان داشت: حاج قاسم فریاد مظلومیت مستضعفان جهان است. حاج قاسم شناسنامه جبهه جهانی مقاومت است. شهادت سردار سلیمانی نشان داد شرف مرز ندارد.

شهید سلیمانی نبود، جنایات تکفیری‌ها بی‌نظیر میشد

سردار خرّم در اظهاراتش به نقش مدافعان حرم و جبهه مقاومت اشاره داشته و گفت: مدافعان حرم صرفا مدافع خاک نبودند بلکه از انسانیت دفاع کردند. اگر سردار سلیمانی نبود جریان تکفیری جنایتی رقم میزد که بغیر از حادثه عاشورا، نظیری نداشته باشد.

وی همچنین به نقش حاج قاسم در مناسبات سیاسی هم اشاره کرده و اظهار داشت: حاج قاسم با پیوند مقاومت و دیپلماسی انقلابی تامین منافع ملی را به عینیت رساند. حاج قاسم از یک منظومه فکری متقن برخوردار بود. این دانشنامه شخصیت حاج قاسم و مکتب ایشان را در اذهان تداعی میکند.

تجسم عینی آرمان‌های انقلاب اسلامی

نورالدین شیرین مدیر شبکه قدس تی‌وی سخنران دیگر این برنامه بود. او در ارتباط ویدئویی با وبینار علمی مکتب شهید سلیمانی گفت: حاج قاسم تجسم عینی آرمان‌های انقلاب اسلامی و اندیشه های امام خمینی بود.

شیرین به فعالیت‌های شهید سلیمانی در منطقه اشاره داشته و گفت: حاج قاسم تمام پروژه های جبهه استکبار را باطل کرد. حاج قاسم آیینه اسلام بود. وقتی به شخصیت حاج قاسم نگاه میکنیم، شهید بهشتی، شهید رجایی و سایر شهید انقلاب اسلامی را در او مشاهده میکنیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، سخنران دیگر این مراسم بود. او در وبینار علمی مکتب شهید سلیمانی با اشاره به شخصیت حاج قاسم، عنوان داشت: شهید حاج قاسم سلیمانی یک شخصیت انقلابی، فراقومی و فراملی است و باید به عنوان یک چهره انقلابی و فرا ملی مورد تحلیل قرار گیرد.

تاثیر شهادت حاج قاسم بر اقشار مختلف مردم

وی ادامه داد: ما وظیفه داریم که سیمای ایشان را به عنوان یک شخصیت فرا ملی ترویج کنیم. میزان تاثیر شهادت ایشان بر قشرهای مختلف مردم فارغ از هر عقاید فکری‌شان غیرقابل انکار است. حاج قاسم تمثیل عینی از منظومه ارزش‌های ملی، دینی و انقلابی است.

امام جمعه تبریز با اشاره به بعد دیگر شخصیت شهید سلیمانی خاطرناشن ساخت: حاج‌قاسم نماد قدرت منطقه‌ای است و برای کل مردم آزاده جهان حاج‌قاسم نماد مقاومت است.

جاودانگی روح مقاومت در کالبد ملت ایران

آل هاشم با اشاره به مراسم تشیع و تدفین فرمانده سپاه قدس گفت: رستاخیز مردم عزیز ایران بعد از شهادت حاج قاسم حامل پیام های بزرگ برای دشمن بود. اولاً اینکه؛ روح مقاومت در کالبد این ملت جاودانه است و با تهدید و ترور و کشتار این روح را نمی توان از کالبد ملت جدا کرد. دوماً مردم نشان دادند که خون پاک شهید سلیمانی به هدر نخواهد رفت و عزم ملت ایران و سرداران و سربازان میهن عزیزمان برای گرفتن انتقام سخت از آنها جزم تر شده است.

حاج قاسم هرچه داشت از مکتب امام خمینی بود

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه دشمن با ترور سردار سلیمانی نه تنها نتوانست شهید سلیمانی را از یادها ببرد بلکه وی بیشتر از زمان حیات خود به دنیا معرفی و عظمت وی برای جهانیان نمایان تر شد، تاکید داشت: سردار سلیمانی یک انقلابی تمام عیار بود و آنچه را که داشت در مکتب امام به آن دست یافته بود و خود را سرباز ولایت می‌دانست.

او افزود: شهید سلیمانی چهره بین‌المللی مقاومت و سیدالشهدای مقاومت اسلامی است که سربازان بسیاری را تربیت کرد و امروزه هرجایی که نیروی مجاهدی در منطقه مشاهده می‌شود تحت تاثیر او هستند.

هشدار به فعالین سیاسی

امام جمعه تبریز در توصیه‌ای مهم به فعالان سیاسی کشور عنوان داشت: از هرگونه مسائلی پیرامون ایشان که به دعواهای جناحی دامن می‌زند پرهیز کنید چرا که اساساً شهید سلیمانی اهل سیاست بازی و قبیله گرایی نبود و خود را مطیع ولایت و سرباز ملت می دانست.

رفتار عملی حاج قاسم، سرمنشاء برنامه‌های آموزش و پرورش

همچنین در این مراسم سردار عباس مطهری رئیس سازمان بسیج فرهنگیان با اشاره به الگوی رفتاری و عملی شهید سلیمانی تاکید داشت: رفتار عملی حاج قاسم باید سرمنشاء سیاست‌های آموزش‌و پرورش قرار گیرد چراکه شهید بزرگوار با اتکا به این الگو از سراسر دنیای اسلام طرفدار پیدا کرد. مکتب درس‌آموز شهید سلیمانی، یک راه روشن برای آینده و نظام آموزشی است.

وی افزود: حاج قاسم آنقدر موفق عمل کرد که حِقد و غضب سران نظام سلطه را برانگیخت. حاج قاسم خود را وسیله‌ پیاده‌سازی اراده الهی می‌دانست. خدمت به خلق خدا و مظلومین، مرام و شاکله رفتاری و عملی حاج قاسم را تشکیل داده بود.

تربیت سرباز آمریکایی هدف سند 2030

رئیس سازمان بسیج فرهنگیان با بیان اینکه نظام سلطه با سند۲۰۳۰ بدنبال تربیت سرباز آمریکایی است، گفت: آموزش و پرورش باید با اتکا بر مکتب حاج قاسم، راه این نفوذ را ببندد. اکنون زمان برنامه‌ریزی گسترده در نظام آموزشی کشور است تا مکتب شهید بزرگوار سرلوحه معلمین و اساتید و پژوهشگران قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *