• 9:49 قبل از ظهر

  • 1399-10-14

  • کد خبر: 3232

مرد حافظه جهان رکورد جدیدی ثبت می‌کند

مرد حافظه جهان که یک جوان تبریزی بوده و سال گذشته رکورد قبلی گینس را شکسته است قصد دارد در آینده نزدیک رکورد قبلی خود را شکسته و بار دیگر افتخارآفرینی کند.

به گزارش آناج، شهریور ماه سال گذشته بود که «محمدرضا حسن‌زاده» جوان تبریزی موفق شد با قدرت ذهن و حافظه خود رکورد یک خانم هندی را شکسته و رکورد جدید را در گینس به نام خود ثبت کند. انتشار این خبر با بازتاب خیلی زیادی در رسانه‌ها مواجه شد و جوان تبریزی با کسب این رکورد عنوان ” مرد حافظه دنیا “را به نام ثبت کرد. محمدرضا حسن زاده این روزها با تقویت هر چه بیشتر ذهن و حافظه خود در پی ثبت رکورد جدید در این زمینه است.  در یک گپ و گفت صمیمانه با مرد حافظه دنیا همکلام شده ایم. با ما همراه باشید.

آقای حسن‌زاده شما رکورد حافظه جهان را شکسته‌اید بفرمایید نحوه ثبت رکورد شما چگونه بود؟

باحضور مشاور ثبت رکورد گینس ایرانیان  طی یک برنامه رسمی‌این رکورد شکسته و تایید شد. به این صورت که از سوی «گینس» فلش کارت‌هایی ارسال شده بود که شامل ۵۸ لغت بود و روی زمین نیز بنری بود که من باید در عرض یک دقیقه این ۵۸ لغت که شامل اسم اشیاء بود حفظ می‌کردم و بعد از یک دقیقه  آن کارت‌ها را دقیقا روی همان اسم اشیا قرار می‌دادم که به لطف خداوند توانستم موفق شوم، طی این یک دقیقه از ۵۸ لغت ۵۳ مورد آن را درست جواب دادم.

رکورد قبلی متعلق به چه کسی و از کدام کشور بود؟

رکورد قبلی این کار متعلق به یک خانم هندی بود که در عرض یک دقیقه ۵۰ لغت را درست جای‌گذاری کرده بود ولی من با سه لغت اختلاف رکورد وی را شکستم.

رکورد جدیدی که می‌خواهید انجام دهید در چه زمینه‌ای است؟

رکورد جدید هم مربوط به قدرت حافظه است. در این رکورد جدید قصد دارم تعداد لغات را افزایش داده و رکورد قبلی خودم را بشکنم. به لطف خدا رکورد جدید جایگذاری   ۱۲۰ لغت جدید  در یک دقیقه است در حالی که رکورد قبلی جایگذاری درست ۱۰۰ لغت در یک دقیقه بود. برای رسیدن به هدف تلاش‌‌‌های زیادی انجام داده و بر روی قدرت ذهن و حافظه تمرکز می‌کنم و خبر این رکورد جدید  در آینده نزدیک رسانه‌ای می‌شود.


حافظه شما با حافظه ما چه تفاوتی دارد؟

اصلا حافظه من با حافظه هیچکس تفاوت ندارد. ما دونوع حافظه داریم، حافظه کار شده و حافظه کارنشده. من فقط روی حافظه خودم کار کردم. شاید برخی افراد فکر کنند من زندگی خیلی متفاوتی از دیگران داشته و دارم در حالی که دوران کودکی کاملا معمولی را سپری کرده و در زمان تحصیل هیچ تفاوتی با سایر دانش‌آموزان نداشتم.

بسیاری از افراد با توجه به زمینه‌های بدنی و ذهنی خود سعی می‌کنند روی یک موضوع خاص تمرکز کرده و آن را تقویت کنند، من نیز تصمیم گرفته بودم روی  قدرت ذهن خود تمرکز کرده و ذهن و حافظه خود را تقویت کنم.

برای رسیدن به این جایگاه که رکورد جهانی را شکسته اید چقدر تلاش کرده‌اید؟

من برای تقویت ذهن و شکست رکورد جهانی پنج سال تلاش کردم. تلاش‌هایم را از دوران دبیرستان شروع کردم.

از سال ۹۳ روی قدرت حافظه و تمرکز ذهن تمرین کردم، در زمینه تقویت و تکنیک‌های حافظه، تندخوانی و به ذهن سپاری سریع تکنیک‌های مختلفی انجام دادم.

شما مرد اول حافظه جهان هستید چه احساسی از کسب این عنوان جهانی دارید؟

بله من مرد حافظه جهان شدم واین اول از همه لطف و بخشش خدای مهربان است که مرا لایق دانسته و بعد هم خواست، اراده و تلاش خودم و شرکت در کلاس‌ها و استفاده از تکنیک‌های مختلف.

احساس می‌کنم در این دنیا هرچیزی امکان‌پذیر است، در مورد خودم مثال می‌زنم، من در زمان تحصیل به خاطر بی‌توجهی به درس و تحصیل همیشه مورد سرزنش قرار گرفته و تحقیر می‌شدم اما بعد تصمبم گرفتم با تمرین، حافظه خودم را ارتقاء دهم چون حافظه باتمرین قوی می‌شود.

آیا فکر می‌کردید روزی رکوردار حافظه جهان شوید؟

بله، بعد از اینکه تصمیم گرفتم قدرت ذهن و حافظه خود را تقویت کنم همیشه اهدافم را نوشته و با خودم تکرار می‌کردم “من مردحافظه جهان می‌شوم”، “من بهترین مدرس تندخوانی می‌شوم ودر مسابقات جهانی حافظه شرکت می‌کنم”.

آیا تکنیک‌های تقویت حافظه را به دیگران آموزش می‌دهید تا رکورد شمارو بشکنند؟ اصلا رکورد شما قابل شکستن است؟

رکورد برای شکستن است همیشه می‌گویم وای برحال دانشحویی که از استاد خودش عقب بماند. رکورد من باید توسط دانشجویانم شکسته شود نه توسط افراد دیگر از سایرکشورها. چون این رکورد افتخار کشورمان ایران است.


شهرت خوب است یا محبوبیت؟

اول محبوبیت بعد شهرت، محبوبیت در دلهاست ولی شهرت در زبان‌ها.

الان تا چه اندازه محبوب و مشهور هستید؟

واقعیتش نمی‌دانم چقدر محبوب یا مشهورم ولی هرچیزی باشم هیچ وقت به انسان‌ها تکیه نمی‌کنم چون می‌دانم زمانی بهترین افراد ترکت می‌کنند تو می‌مانی و …هیچ وقت به افراد، شهرت و مقام مغرور نشویم، چون هرجا مغرور شویم آنجا مرکز سقوط انسان است.

همیشه به این جمله طلایی معتقدم “زمانی که موفق شدی مغرور نشو، زمانی که شکست خوردی ناامید نباش” چون هرلحظه خدا همراهت است.

هیچ وقت دوست ندارم ‌به جای خدا به آدم‌ها تکیه کنم ولی من احترام زیادی به آدم‌ها قائل هستم ولی امیدم به خداست.

حرفم را با این بیت مولانا تکمیل میکنم که می‌فرماید: “دنیا همه هیچ و اهل دنیا همه هیچ، ای هیچ برای هیچ بر هیچ مپیچ”

فعالیت‌هایی که در حال حاضر به آن مشغول هستید؟

اکنون به کار تدریس در حوزه تقویت حافظه، تندخوانی، فتوریدینگ (سیستم عکس خوانی ذهنی) و اصول مطالعه  مشغول هستم. همچنین  برای افرادی که قصد دارند در آزمون مهمی‌مثل کنکور، پزشکی، وکالت، آزمون استخدامی‌و آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی شرکت کنند دوره‌‌‌های آموزشی برگزار می‎‌کنم، دوره‌هایی که به تعبیر شرکت کنندگان در این دوره‌ها سکوی پرش به مدارج بزرگتر هستند. به لطف خدا به آنها  کمک می‌کنیم موفق شوند.

به عنوان مثال چند نفر از رتبه‌های برتر کنکور دانشجوی بنده بودند که شرکت در کلاس‌های تقویت حافظه، تندخوانی و تمرکز بر تکنیک‌های تست‌زنی و آموزش‌های خوب باعث شده بود با رتبه‌های خیلی خوب در آزمون کنکور موفق شوند.

افتخار شاگردی کدام یک از اساتید بین‌المللی تقویت ذهن و حافظه را داشته‌اید؟

دانشجوی ارشد «پرفسور تونی بوزان» رئیس مسابقات حافظه جهان بودم و به صورت حضوری از مطالب جدید وکاربردی این استاد بزرگ استفاده کردم.

یکی دیگر از اساتید بین‌المللی خانم «آنا جونز»  رکورد دارتندخوانی در سال ۲۰۰۶  بود، همچنین در کنار «دیوید توماس» رکورد دارحافظه در سال ۲۰۱۲ بودم.

اولین بار با موسسه آموزشی «تندخوانی نصرت» توانستم بااین روش‌ها آشنا شوم، به صورت اتفاقی یک دی وی  دی به  دستم رسید که دیدم مهندس مرتضی نصرت  به صورت کامل تکنیک‌ها را توضبح داده است، این تکنیک‌ها را مطالعه کرده و مسیر زندگیم عوض شد. الان این استاد بزرگ  فوت کردند و امیدوارم در جوار رحمت الهی باشند. در اکثر کلاس‌های تقویت حافظه شرکت کردم و اساتید بزرگ دیگری در ایران و اساتید بین‌المللی حافظه مرا در رسیدن به اهدافم کمک کردند که از همه آنها تشکر و قدردانی می‌کنم.


چه آرزویی دارید؟

آرزو دارم آنقدر خدا در حق من لطف کند تا بتوانم محدودیت‌ها و سختی‌هایی که در گذشته کشیدم را راحت‌تر  برای همه بازگو کرده و تعریف کنم. می‌خواهم به همه آدم‌های دنیا بگویم اگر بخواهید شما هم می‌توانید مثل من مردحافظه جهان شده و عناوین «سلطان حافظه»  یا «مرد حافظه جهان» را کسب کنید.

تکیه کلام خاصی دارید که مدام تکرار کنید؟

بله، به این جمله اعتقاد راسخ داشته و همیشه تکرار می‌کنم “الحمدالله کماهواهله” یعتی شکرگزار نعمت‌های خدا هستم و هرچقدر شکرگزار نعمت‌های الهی باشم ۱۰۰ برابر نعمت‌های زیادی می‌بخشد.

اگر از تلاش و سختکوشی شما فیلمی‌تهیه شود دوست دارید چه نامی‌برای آن انتخاب می‌کنید.؟

دوست دارم نام فیلم «سجده» بگذارم.

آیا دوست دارید رئیس مسابقات حافظه جهان باشید؟

بله حتما، صد درصد، دوست دارم اسم ایران در تمام دنیا گفته شده و افراد بااستعداد را کشف کرده و افرادی که دوست دارند رکورد دار تندخوانی شوند کمکشان کنیم.

هم رکورددار تندخوانی در ایران و هم رکورددار تندخوانی در جهان.

 افتخارات قبلی؟

نویسنده کتاب «مولتی ویتامین ذهنی» هستم. افرادی که دوست دارند رکورددار تندخوانی دنیا شوند بهتر است این کتاب را مطالعه کرده و در دوره‌های ما شرکت کند.

مدرس تیزهوشان، کارشناس تقویت حافظه در صداوسیما و دارای مدرک مدیریت از دانشگاه مونترال کانادا، دریافت چندین مدرک تندخوانی و تقویت حافظه از کشورهای اتریش و مالزی، قهرمان مسابقات رزمی‌و کمرسیاه.

افرادی که به تقویت ذهن و حافظه  علاقه‌مند هستند چگونه می‌توانند با شما در ارتباط باشند.

علاقه مندان می‌توانند با شماره 09147846187 تماس گرفته همچنین در شبکه اجتماعی اینیستاگرام به آدرس@amoozeshsanjideh با ما در ارتباط باشند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *