• 16:12

  • 1401-01-08

  • کد خبر: 31035

گزارش| حواشی فرمول غذایی اردوغان در ترکیه

رسانه‌های منتقد اردوغان، اقدام رئیس جمهور برای ارائه فرمول غذایی گرانقیمت در شرایط بحران اقتصادی را به چالش کشیدند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ این روزها اقتصاد ترکیه حال و روز خوشی ندارد و قرار است مهمترین موضوع نشست آتی هیات دولت، بررسی قیمت های نجومی قبل از رمضان باشد. از آنجایی که قیمت مواد غذایی در ترکیه به شدت بالا رفته، میلیونها خانوار این کشور در آستانه ماه مبارک، در شرایط بسیار دشواری قرار گرفته اند. اما با این حال، در کاخ ریاست جمهور ترکیه، خبری از صرفه جویی و پرهیز از تجمل گرایی نیست. این همان موضوعی است که خشم منتقدین حزب حاکم را برانگیخته است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه، دیروز با جمعی از کشاورزان استان توکات دیدار کرد. او در این دیدار وعده هایی برای رفع مشکلات کشاورزان در حوزه تامین سوخت و دیگر ملزومات زراعی و باغی داد و در عین حال بر این موضوع تاکید کرد که بخشی از امنیت غذایی ترکیه به خاطر حمله روسیه به اوکراین به خطر افتاده و لازم است از این به بعد، بخش مهمی از نیازهای واردات غذایی ترکیه، از کانادا تامین شود.

اردوغان در کنار این موضوعات، نقب به سلامتی، غذا و آشپزخانه نیز زد و فرمولی ارائه داد که ظاهراً بسیار گرانقیمت تر از آن چیزی است که برای مردم عادی، میسر باشد.

رجب طیب اردوغان , کشور ترکیه ,

رسانه های منتقد اردوغان، اقدام رئیس جمهور برای ارائه فرمول غذایی گرانقیمت در شرایط بحران اقتصادی را به چالش کشیدند.

توصیه غذایی اردوغان و اعتراض منتقدین

اردوغان در نشست با کشاورزان توکات، گوش به خواسته های آنان سپرد. در این نشست، چند تن از زنانی که صاحبان واحدهای دامپروری بودند، از حمایت های دولت تشکر کردند.

یکی از نکات جالب توجه این بود که همه این زنان محجبه و از هواداران حزب عدالت و توسعه بودند و در کنار شرح پیشرفت در کارهای خود، اشعاری نیز در مدح اردوغان خواندند. این همان موضوعی است که تاکنون چندین بار در رسانه ها مطرح شده و گفته می شود که دولت، در استان های مختلف، به شکل هبه و رایگان، هزاران راس دام در اختیار هواداران خود گذاشته تا تعاونی های دامپروری تاسیس کنند.

اردوغان در اثنای سخنان یکی از فعالان اقتصادی که در مورد بسته بندی عسل توضیح می داد، اصطلاحاً جوگیر شد و یک فرمول غذایی ویژه ارائه داده و گفت: «هر شب، قبل از خواب یک معجون بسیار ارزشمند می خورم که حقیقتاً منبع شفا است. ممکن است شما خودتان تولید کننده عسل و چیزهای دیگر باشید اما قدر این محصولات را ندانید. بنابر این من برایتان توضیح می دهم تا بدانید چه فوایدی دارند.»

اردوغان در ادامه، فرمول معجون شفا دهنده خود را به این شرح توضیح داد:

1.مقداری ماست گاومیش را در یک کاسه می ریزم.

2.هسته سه یا چهار عدد خرمای مدینه را خارج کرده و گوشت خرماها را در ماست گاومیش می ریزم.

3.مقداری جو دوسر اضافه می کنم.

4. یک قاشق عسل شاه بلوط نیز اضافه می کنم و هم می زنم.

اردوغان گفت: «من هر شب قبل از خواب این معجون را مهیا کرده و می خورم و بسیار آرام می خوابم. به همه شما توصیه می کنم که شفا و سلامتی خود را با این معجون حفظ کنید. لازم است تشکر کنم از شهرداری حزب ما در اسکی شهر و همچنین یکی از شهرداری های ما در آنکارا که به صورت مداوم، برایمان ماست تازه گاومیش می فرستند.»

رجب طیب اردوغان , کشور ترکیه ,

روزنامه سوزجو از مهمترین روزنامه های مخالف و منتقد حزب حاکم ترکیه، کار جالبی انجام داده و قیمت 4 ماده غذایی لازم برای معجون پیشنهادی اردوغان را در آورده و قیمت را به این شکل، درج کرده است:

1.ماست گاومیش 1 کیلو 46 لیره.

2.خرمای مدینه 1 کیلو 220 لیره.

3.عسل شاه بلوط 1 کیلو 345 لیره.

4.جو دو سر 1 کیلو 45 لیره.

برای درک بهتر اهمیت نرخ این محصولات، باید به این نکته توجه کرد که کف حقوق و دستمزد ماهانه در ترکیه در سطح 4 هزار لیره است و بسیاری از شهروندان این کشور برای خرید نان بیاتی که 1 لیره ارزان تر باشد، در صف می ایستند. روزنامه سوزجو عکس شهروندانی را منتشر کرده که در صف نان ارزان و صف خرید روغن مایع ایستاده اند.

سیاستمداران چه گفتند؟

توصیه غذایی رئیس جمهور ترکیه، واکنش هایی را در میان سیاستمداران و کاربران فضای مجازی نیز به دنبال آورد.

محرم اینجه رهبر حزب مملکت گفته است: «گسست از دنیای واقعی همین است. اردوغان! مردم ساعت ها در صف نان خشک و بیات می ایستند. آن وقت شما برایشان فرمول شفا ارائه می دهی؟»

فکری ساغلار از وزرای سابق ترکیه گفته است:«کسی که ادعا می کرد اقتصاددان است، این کشور را ورشکسته کرد. مردم را به نان خشک محتاج کرد و حالا فرمول شفا و سلامتی ارائه می دهد.»

فایق اوزتراک از دیپلمات های مشهور ترکیه که حالا وظیفه سخنگویی حزب جمهوری خلق را بر عهده دارد، چنین گفته است:«در کاخ ریاست جمهوری، فرمول شفا را کشف کرده اند و مردم ما هم برای تامین رزق خود در حال زباله گردی هستند.»

لونت اوزاران از سران حزب خوب گفته است: «حتی خرید ماست عادی برای میلیون ها خانوار ناممکن شده و آن وقت، رئیس جمهور ما به دنبال ماست هفتاد هشتاد لیره ای گاومیش است.»

رجب طیب اردوغان , کشور ترکیه ,

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق هم قبلاً گفته بود: «اخبار موثقی داریم که نشان می دهد در کاخ ریاست جمهوری، برای حفظ سلامتی، آرد بادام را با آرد گندم ترکیب می کنند. کسی که نان بادام بخورد، می تواند درد این ملت فقیر را درک کند؟»

واکنش های منتقدین و مخالفین اردوغان به ریخت و پاش و تجمل گرایی در کاخ ریاست جمهوری ترکیه در حالی بیان شده که سال گذشته، اردوغان دستورالعملی برای کاهش هزینه و صرفه جویی در تمام نهادها و وزارتخانه ها صادر کرد اما نهاد ریاست جمهوری از این دستورالعمل، مستثنی شده بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.