• 08:05

 • 1400-12-24

 • کد خبر: 30420

آناج گزارش می‌دهد:

پیری جمعیت و لطمات جبران ناپذیر بر جامعه/چرا میل به فرزندآوری کم شده است؟

پیری جمعیت و کاهش فرزتداوری دو تهدید جدی برای آینده کشور است که باید هرچه زودتر برای آن چاره‌ای اندیشید.

گروه اجتماعی آناج: پیری و کاهش جمعیت از جمله موضوعاتی هستند که در دو دهه اخیر کشور را تهدید می‌کنند. کاهش ناگهانی و شدید فرزندآوری از اواخر دهه هفتاد باعث شده تا زنگ خطر پیری جمعیت در سالهایی نه چندان دور نواخته شود.

آیا پیری جمعیت برای کشور خطرناک است؟

از جمله فاکتورهایی که برای رشد و توسعه کشورها در نظر گرفته می‌شود، نیروی کار هست و نیروی کار هم معمولا به افرادی در میانگین سنی جوان تا میانسال اطلاق می‌شود.

پیری جمعیت تهدیدی اجتماعی، اقتصادی و نظامی است.جامعه‌ای پیر خالی از شور و نشاط است، نیروی کار کافی برای رشد اقتصادی ندارد و در مواقع حمله نظامی نیرویی برای مقابله با دشمن ندارد. به همین دلیل پیری جمعیت یکی از ضعف‌های اساسی برای هر کشوری به شمار می‌رود.

چرا میل به فرزندآوری کم شده است؟

قطعا اولین و اصلی‌ترین دلیل کاهش میل به فرزندآوری مشکلات اقتصادی است. مشکلات اقتصادی که باعث شده زوجین میلی به فرزندآوری نداشته باشند و نهایتا به تک فرزندی اکتفا کنند.

دلیل بعدی اما کم ارزش شدن جایگاه پدری و مادری در دو دهه اخیر است. در حالیکه در گذشته پدر و مادر شدن برای زوجین ارزش محسوب می‌شد این روزها با سیطره فرهنگ غربی ازدواج و فرزندآوری ارزش محسوب نمی‌شود و بسیاری از زوج‌های جوان از پدر و مادر شدن فراری هستند.

تغییر شدید ذائقه و سبک زندگی در چندین سال اخیر هم یکی دیگر از دلایلی است که به عدم فرزندآوری دامن زده و زوجین داشتن فرزند را به اولویت‌های آخر موکول کرده‌اند.

با افزایش رفاه تمایل به فرزندآوری کاهش یافت

تراب محمدی، معاون سیاسی امنیتی استاندار در این خصوص اظهار داشت: سیاست‌های کنترل جمعیت در دهه ۷۰، کاهش تمایل به فرزندآوری را در جامعه نهادینه کرده است و اکنون تغییر این فرهنگ کار دشواری است.

وی با بیان اینکه کاهش نرخ رشد جمعیت، ریشه فرهنگی و اعتقادی دارد، خاطرنشان کرد: تصویب تسهیلات و مشوق‌های قانونی برای فرزندآوری، راه‌حل موقت قضیه است و اصل بر کار فرهنگی و فرهنگ‌سازی در حوزه خانواده است.

محمدی با اشاره به اینکه با افزایش رفاه، تمایل به زاد و ولد کاهش یافته است، افزود: سن امید به زندگی بعد از انقلاب اسلامی در سایه امکانات بهداشتی و رفاهی افزایش چشمگیری داشته است، اما با وضعیت کنونی و حرکت جمعیت به سمت سالمندی، زنگ خطر در این حوزه به صدا درآمده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به مسئولیت خطیر شورای راهبردی جمعیت، گفت: موضوع جمعیت یکی از محورهای مهم جهاد تبیین است و نخبگان و گروه‌های مرجع باید تبیین کنند که کاهش نرخ جمعیت و سالمندی چه تبعاتی در آینده خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه وظایف دستگاه‌ها به طور شفاف در سیاست‌های کلی جمعیت از سوی رهبر انقلاب مشخص شده است، افزود: استانداری به عنوان دستگاه حاکمیتی از هر اقدامی در راستای اجرای این سیاست‌ها حمایت می‌کند.

محمدی تأکید کرد: باید در جلسات شورای راهبردی جمعیت ، آمار و گزارش‌های واقعی ارائه شده و مصوبات جلسه به طور کامل عملیاتی شود.

میزان ولادت در استان کمتر از میانگین کشوری!

محمد حیرت انگیز، مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با آناج در خصوص نرخ رشد جمعیت استان در سال جاری گفت: رشد نرخ ۳۴ صدم درصد و رتبه استان در این زمینه رتبه ۲۸ کشور است، میزان کلی باروری در استان از ۱.۹۱ فرزند در سال ۱۳۹۰ به ۱.۴۵ در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

وی با بیان اینکه میزان ولادت در استان کمتر از میانگین کشوری است، افزود: در ۹ ماهه امسال ۳۷ هزار و ۱۹۵ مورد ولادت در استان رخ داده است که ۹۹.۰۴ درصد از آنها در مهلت قانونی ثبت شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام‌.حاکمیت‌اجازه‌نداد‌تبریز‌درعمق‌گسترش‌یابد
  که‌نمونه‌آن‌مخالفت‌با‌الحاق‌باسمنج‌به‌تبریز‌بود
  وحتی‌قسمتی‌از‌اراضی‌تصویبی‌قبلی‌تبریز‌را
  به‌باسمنج‌منظم‌کردند‌لذا‌درتبریز‌و…آپارتمان‌سازی
  رشد‌کرده‌درزندگی‌آپارتمانی‌فرزند‌زیاد‌داشتن‌خیلی
  مشکل‌است‌بخصوص‌درآپارتمانهای‌کوچک‌مانند
  مسکن‌مهری‌خانه‌های‌سنتی‌حیاط‌دار‌تک‌واحدی
  باید‌ترویج‌شود.لذا‌باید‌با‌گسترش‌تبریز‌موافقت‌کنند
  مورد‌دوم‌درآمد‌است.متوسط‌درآمد‌سرانه‌در
  آذربایجان‌یک‌سوم‌متوسط‌درآمد‌سرانه‌‌کشوریست
  لذا‌کمی‌درآمدباعث‌شده‌حتی‌نسبت‌به‌کشور‌در
  زادولد‌پایین‌باشیم.افزایش‌زیاد‌آرایشگاهای‌زنانه
  و….زنان‌عروسکی‌طبعا‌حاضر‌وآمادگی‌روحی‌زنان
  شجاع‌را‌درفرزند‌آوری‌ندارند.طبیب‌باید‌بیماری
  را‌تشخیص‌ونسخه‌تجویز‌کند‌والا‌باجلسه‌گذاشتن
  نمیشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.