• 11:39

 • 1400-12-17

 • کد خبر: 29858

در نشست تخصصی جنگ اوکراین و روسیه مطرح شد؛

باید بی‌طرفی منفعت‌طلبانه را به بی طرفی منفعلانه ترجیح دهیم/ روسیه به دنبال ایفا نقش فعال در حوزه کشورهای سابق شوروی است

نشست تخصصی جنگ اوکراین و روسیه که با حضور کارشناسان حوزه رسانه و حوزه بین الملل صبح امروز برگزار شد.

به گزارش آناج، نشست تخصصی جنگ اوکراین و روسیه که با حضور کارشناسان حوزه رسانه و حوزه بین الملل صبح امروز برگزار شد.

باید بی‌طرفی منفعت‌طلبانه را به بی طرفی منفعلانه ترجیح دهیم

رضا شیبانی از کارشناسان حوزه روسیه با بیان این که تقابل بین این دو کشور سطحی نبوده و ریشه های تاریخی دارد، اظهارداشت: نباید از جنگ اخیر برداشت سطحی داشته و آن را تقابل روسیه و ناتو ارزیابی کرد.

وی ادمه داد: نگاه روسیه به اوکراین را از ابعادی میتوان به نگاه ایران به جمهوری آذربایجان تشبیه کرد، چراکه اوکراین نیز زمانی به خاک شوروی سابق تعلق داشته است، البته با این قیاسقصد نداریم متعرض مرزهای رسمی باشیم اما فراموش نمی کنیم که زمانی آن سوی مرزها به ایران تعلق داشته است.

شیبانی تاکید کرد: بسیاری از مردم اوکراین زمان جنگ جهانی دوم خواهان تجزیه از شوروی سابق بودند که در نتیجه تشدید این جریان اقدام به استقبال از ارتش نازی نموده و حتی لژیونی از این ملی گرایان به رهبری استپان اندریویچ باندرا به حدی وابسته و دلبسته نازی ها بودند که به لهستان رفته و سرکوب شورشیان لهستانی را عهده دار شدند.

وی افزود: یکی از استدلال های پوتین در این جنگ نیز وجود ریشه های نئونازیسم در اوکراین است که دوگانگی استراتژیکی را ایجاد کرده است و ماجرا بسادگی آن چه که رسانه های غربی نشان می دهند نیست.

این کارشناس مسائل روسیه با نقد انفعلال دستگاه دیپلماسی کشور در ادوار تاریخی مختلف نسبت به وقوع جنگ در اروپا، ابرازداشت: تجربه تاریخی ثابت کرده است که آتش جنگ در اروپا اکثر مواقع دامن ایران را نیز گرفته است و از انفعال بیشتر متضرر شده ایم. اشتباهات قاجار، پهلوی و روشنفکران کشور در دو جنگ جهانی باعث شد تا تاوان های جبران ناپذیری را بدهیم.

وی اذعان داشت: باید بی طرفی منفعت طلبانه را به بی طرفی منفعلانه ترجیح دهیم، در این که هر دو طرف جنایتکار هستند شکی نیست، روسیه ای که هر لحظه ممکن است دستش روی ماشه سلاح هسته ای برود و یا اوکراینی که ریشه در تفکرات نازیسم و همسویی با کشتارهای آنان دارد.

شیبانی با هشدار در مورد نقش آفرینی ترکیه و اهداف دولت اردوغان برای احیای امپراطوری عثمانی، عنوان کرد: برخی عوامل داخلی سعی در گسترش فرهنگ و ادبیات استانبولی دارند که احتمال دارد با چشم اندازی چند ساله سعی در تغییر ریشه فکری مردم مناطق ترکی زبان به سمت نئوعثمانیزم به صورت نرم باشد تا زمینه را در آینده برای اقدامات خود فراهم سازد.

هیمنه تک‌جانبه‌گرایی شکسته است

پیام امیرکاسبی از تحلیل گران حوزه روسیه و قفقاز با بیان این که در بحران جدید نظم جهانی جدیدی رقم خواهد خورد، گفت: بحث ظهور قرن آسیا را آمریکا به خوبی دریافته است و سعی در جلوگیری از گسترش این چشم انداز دارد.

وی ادامه داد: سال 1991 میلادی که جنگ سرخ تمام شد، روسیه با این که توان نظامی زیادی داشت اما توان اقتصادی خود را از د ست داده بود که با اتحاد چین و روسیه این توان افزایی باعث شد تا بار دیگر نظم جدیدی حاکم شود و هیمنه تک جانبه گرایی بشکند.

امیرکاسبی با اشاره به عضویت دائمی ایران در سازمان همکاری های شانگهای ابرازداشت: دستگاه دیپلماسی ایران نیز باید مانند ترکیه سعی در طرفداری از هر دو طرف درگیری داشته باشد تا قدم های مثبتی را در حوزه تامین منافع ملی شاهد باشیم.

روسیه به دنبال ایفا نقش فعال در حوزه کشورهای سابق شوروی است

حامد خسروشاهی از کارشناسان مسائل قفقاز با بیان این که روسیه به دنبال ایفا نقش فعال در حوزه کشورهای سابق شوروی است، گفت: پوتین از همان ابتدا که حکومت را به دست گرفته بود بحث احیای شوروی سابق را مطرح کرده و آن را یک ننگ برای حکومت روسیه می دانست، اگر نیم نگاهی به ماجرای استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیای گرجستان در سال 2008 و یا استقلال کریمه داشته باشیم خواهیم دانست که روسیه به تدریج دنبال تحقق این هدف خود در دراز مدت است.

وی گفت: کریمه از اولین مناطقی بود که هنگام فروپاشی امپراطوری عثمانی استقلال پیدا کرد و به همین دلیل نیز اردوغان در سخنانش تاکید کریمه را به رسمیت نشناخته و بر بازگشت به مرزهای تاریخی تاکید دارد.

خسروشاهی جنگ قره باغ را مورد اشاره قرار داد و افزود: روسیه در این جنگ با حمایت از آذربایجان سعی در تقویت دولت الهام علیف داشت، چراکه الهام به عنوان متحد وی روز به روز در حال تضعیف و زیر فشار افکار عمومی بود، همچنین روابط دولت ارمنستان با غرب انگیزه ای مضاعف بر این امر شد.

وی یادآور شد: ترکیه و روسیه در عرصه بین الملل از جمله کشورهای سودان، لیبی، اتیوپی و… تعاملات گسترده نظامی و اجتماعی دارند، در جنگ قره باغ نیز این تعاملات که وزن منافع آن بیشتر بر طرف روسی بود، در حال حاضر نیروهای روسی در تمام مناطق قره باغ مستقر هستند اما ترکیه تنها حدود 200 نیرو در ساختمانی کوچک مستقر کرده است.

این کارشناس مسائل قفقاز خاطرنشان ساخت: اردوغان به هیچ وجه موضع بی طرفی نخواهد داشت چراکه وی می داند روسیه اهرم های فشار زیادی برای تادیب ترکیه در عرصه های بین المللی و اقتصادی دارد و زیر بار این هزینه نمی رود.

وی به اثرات جنگ روسیه و اوکراین بر ایران پرداخت و گفت: قسمتی از پهنای باند اینترنت ایران از اوکراین تامین می شود که احتمالا با اختلالاتی مواجه شود، همچنین نبود امنیت در مسیر ترانزیتی ایران باعث کاهش حجم واردات و صادرات از این مسیر می شود.

در جنگ روسیه و اوکراین، جبهه غرب ابتلائات و امتحانات خود را نشان می‌دهد

غلامرضا سیفی مسئول قرارگاه فضای مجازی سپاه عاشورا با تکیه بر کلامی از امیرالمومنین (ع) مبنی بر این‌که جوهره انسان‌ها در تحولات خود را نشان می دهد، اظهارداشت: این امر در حکومت ها نیز صادق است.

وی یادآورشد: سال‌ها غرب با پمپاژ رسانه‌ای خود را آرمان‌شهری نشان می‌داد که حامی حقوق بشر و دمکراسی است، اما حالا شاهد هستیم که در جنگ روسیه و اوکراین حمایتی از طرف اوکراینی خود نمی‌کند.

سیفی گفت: مروجان این چهره شیک غربی در فرهنگ عامی و سیاسی کشور که به نوعی پیاده نظام غرب بودند و برای مثال به انصراف ورزشکاران از مسابقه با اسرائیل ایراد می‌گرفتند اما حالا تحریم روسیه در عرصه‌های مختلف توسط غرب را با مدح خاصی توصیف می‌کنند در حالی‌که اقدام ایران در تحریم اسرائیل خار چشمی برای آنان شده بود.

وی افزود: این‌ها ملکوت غرب است که شهید آوینی در متون خود به آن اشاره می‌کند، غرب ابتلائات و امتحانات خود را نشان می‌دهد تا
بار دیگر بر مردم دنیا ثابت شود که شعارهای دهن پر کن حقوق بشری رنگ باخته است.

مسئول قرارگاه فضای مجازی سپاه عاشورا فداکاری مدافعین حرم در جبهه مقاومت را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: ما در عراق، یمن و سوریه سال‌ها کنار مردم مستضعف ایستادیم اما توسط همه رسانه‌ها بایکوت شده‌ایم، همان رسانه‌ هایی که حالا با حرف‌های نژادپرستانه خود سعی توجیه افکار عمومی برای عدم حمایت جبهه غرب از اوکراین دارند.

خلاء رسانه مستقل فارسی زبان در روایت صحیح جنگ روسیه و اوکراین احساس می‌شود

رامین نظامی خواه از فعالین رسانه ای استان با طرح این پرسش که آیا افکار عمومی حساسیت فعلی را در زمان جنگ یمن نیز داشتند؟، به قدرت جنگ روایت ها و نقش رسانه ها در این میان پرداخت و ابرازداشت: در جنگ روسیه و اوکراین رسانه مستقلی از طرف ایران وقایع را روایت نمی کند و تنها اخبار ما ترجمه سایت هایی است که موضع گیری علیه روسیه یا اوکراین دارند.

وی با اشاره به جنگ 33 روزه لبنان خاطرنشان ساخت: علت ماندگاری حماسه های این جنگ تاسیس شبکه المنار بود که باعث شد مردم ایران به خوبی از رشادت های جبهه مقاومت آگاه شوند، البته با سنگ اندازی های جبهه غربی هرزگاهی صفحات مججازی و سیگنال های ماهواره ای این شبکه ها نیز حذف و مختل می شود.

نظامی خواه گفت: رسانه های غربی سعی دارند با لفافه مطالب طنزآلود در مورد جنگ اوکراین که بیش از دیگر مطالب وایرال می شود را در کنار تحلیل های خود را به مخاطبین خود القاء کنند. به نوعی می توان گفت که با استفاده از فرهنگ سانتی مانتالیسم جنگ را از ژانر وحشت تقلیل دهند تا اذهان عمومی را برای پذیرش دیگر مطالب آماده تر کنند.

تابو بی‌طرفی ایران باید شکسته شود

نوید مستفیضی از کنش گران اجتماعی و فعالین رسانه‌ای استان نیز با بیان این که باید تابو بی طرفی در افکار عمومی شکسته شود، اظهارداشت: ایران نباید یک کشور با موضع انفعال حساب شود.

وی با انتقاد از عدم مدیریت افکار عمومی در بحث جنگ، عنوان کرد: “عوضش امنیت داریم” متاسفانه جمله معروفی است که در سال های اخیر برای تخریب دستاوردهای جبهه مقاومت از شبکه های فارسی زبان نشر داده شده است.

مستفیضی ادامه داد: با روایت گری مدیریت شده رسانه ها می توان به مردم نشان داد که امنیت تا چه حد در کشور مهم است و چه هزینه هایی برای محافظت از آن داد.

آیا سوریه جدیدی در اوکراین رخ خواهد داد؟

مهدی نعلبندی از پژوهشگران حوزه قفقاز و روسیه و مدیر رادیو برون‌مرزی با تاکید بر اینکه باید دستگاه دیپلماسی کشور یکباره تصمیم بگیرد که جنگ اوکراین  به عنوان مسئله اصلی مطرح است یا نه.

وی با بیان این‌که در مواضع رسمی ایران که نشات گرفته از آرمان‌های امام خمینی(ره) و انقلاب نشات گرفته جنگ عملی محکوم است، هر چند که با روسیه روابط اقتصادی داشته باشیم.

نعلبندی با طرح پرسشی در رابطه با وقایع اخیر مبنی بر این‌که آیا سوریه جدیدی در روسیه و اوکراین شکل می‌گیرد، خاطرنشان ساخت: ناتو اوکراین را به عنوان سرزمین جنگی قرار داده است و اگر معادلات به گونه دیگری رقم بخورد احتمال می‌رود که سوریه جدیدی شکل بگیرد، هرچند که برای گفتن این سخن باید موشکافانه فکت‌ها بررسی شوند.

وی گفت: در جریان جنگ قره باغ قرار بود که سوریه جدیدی آن‌جا ایجاد شده و پروژه سنی‌سازی عملی شود که با هشیاری نیروهای انقلابی و تذکرات دستگاه دیپلماسی کشور تا حدود زیادی از این واقعه پیشگیری شد.

این تحلیل‌گر حوزه قفقاز تاکید کرد: روسیه به فک احیاء شوروی سابق است و ترس این را دارد که اوکراین یا کشورهایی مانند گرجستان تبدیل به حیات خلوت غرب شده و آسیب‌های زیادی را متحمل شود.

وی با اشاره به این‌که قرن آسیا در حال تولد است، گفت: در مذاکرات اخیر باید دستگاه دیپلماسی کشور تغییر توازن معادلات منطقه‌ای در نظر بگیرند تا نهایت امتیاز خود را از طرف غربی کسب کنند، البته باید دقت نظرها بر این باشد که اقدامات و مواضع‌مان خلاف آرمان‌های انقلاب اسلامی نباشد.

باید برای تحقق منافع ملی خود راهبردی مشخص در نظر بگیریم

علی قادری از کنشگران اجتماعی نیز با بیان این‌که سیاست‌های اعلامی و اقدامی ایران باید مشخص  شود، اظهارداشت: در دایره المعارف سیاسی امام خمینی (ره) آمریکا شیطان بزرگ است و ما باید همیشه دقت نظر داشته باشیم که تقابل خود را در همه عرصه‌ها با آمریکا حفظ کنیم.

وی گفت: شعار نه شرقی نه غربی به این معنی نیست که ما منفعل باشیم، باید برای تحقق منافع ملی خود و ایستادگی در برابر دشمن متخاصم راهبردی مشخص در نظر بگیریم همچنان که در سوریه برای مقابله با داعش در از ظرفیت نظامی روسیه بهره‌مند شدیم.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام.اوکراین‌چگونه‌نازی‌شده‌‌یک‌حزب‌در‌دوره
  هیتلر‌طرفدار‌آنها‌بوده‌‌‌نه‌ملت‌اوکراین.استالین
  چقدر‌آنجا‌کشتار‌کرده‌بماند.آذربایجان‌دراحادیث
  ائمه‌معصومین‌.ع.بارها‌آمده‌ونقش‌آن
  در‌عصر‌ظهور‌اعلام‌شده.مسلمان‌از‌مظلوم‌دفاع
  میکند‌امروز‌تجاوزکار‌روسیه‌است.‌روسیه‌با‌گسترس
  ناتو‌مخالف‌است‌به‌انگلیس‌وفرانسه‌و…موشک
  میزد‌پوتین‌اراضی‌وصنعت‌پیشرفته‌اوکراین‌را
  میخواهد‌بقیه‌بهانه‌است‌لذا‌دارد‌مردم‌اوکراین
  را‌سلاخی‌میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.