• 13:59

  • 1400-11-27

  • کد خبر: 28290

ادعای روزنامه ترکیه: قصد آنکارا برای اخراج سران نظامی حماس

یک روزنامه ترکیه‌ای مدعی شد، این کشور قصد اخراج سران نظامی حماس را دارد اما فعالیت‌های سیاسی حماس در این کشور ادامه پیدا خواهد کرد.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ روزنامه «حریت» ترکیه نوشت: آنکار حدود یک سال و نیم است که مذاکراتی محرمانه با تعدادی از کشورهای منطقه انجام می‌دهد که شاید هدف از آن پیدا کردن محل اقامت جدید برای اعضای حماس باشد.

در ادامه این گزارش آمده، آنکارا به اطلاع حماس رسانده، اعضای این جنبش که پست‌های نظامی دارند در ترکیه نخواهند ماند و ترکیه کمک نظامی به حماس نمی‌کند اما فعالیت‌های سیاسی حماس در این کشور ادامه پیدا خواهد کرد.

روزنامه عبری زبان “اسرائیل هیوم” در این باره گزارش داد که دولت رژیم صهیونیستی تا بدین لحظه اطلاعات منتشر شده توسط روزنامه حریت ترکیه را نه تایید و نه رد کرده است.

وب سایت عبری “واللا” نیز گزارش داد که یک مقام سیاسی ارشد صهیونیست در سخنانی با اشاره به تماس‌های این رژیم با ترکیه در خصوص سفر احتمالی اسحاق هرتزوگ‌، رئیس رژیم صهیونیستی به ترکیه گفت که اسرائیل شرطی برای ترکیه در قبال سفر هرتزوگ در نظر نگرفته است و تل‌آویو با احتیاط در رابطه با این سفر کار می‌کند.

این مقام صهیونیست گفت: قطعا روند نزدیکی روابط با ترکیه بسیار محتاطانه دنبال می‌شود و نشانه‌هایی در این زمینه مشاهده می‌شود؛ به عنوان مثال می‌بینیم که فعالیت ترکیه علیه “تروریسمی” که ما را هدف قرار می‌دهد، دو برابر شده است.

با این وجود «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اخیرا گفت: عادی‌سازی روابط ترکیه با رژیم اسرائیل منجر به تغییر سیاست‌هایش در قبال فلسطینی‌ها نخواهد شد.

قرار است «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی طی هفته‌های آینده به ترکیه سفر کند.

در همین ارتباط، منابع صهیونیستی گزارش دادند که پیش از دیدار اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، یک هیأت عالی‌رتبه ترکیه‌ای به ریاست «سادات اونال» معاون وزیر خارجه و «ابراهیم قالن» سخنگوی اردوغان، این هفته به فلسطین اشغالی سفر می‌کند.

روزنامه صهیونیستی «جروز الم پست» با اعلام این خبر نوشت که هیأت ترکیه‌ای قرار است با «آلون اوشبیس» مدیر کل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی و تعدادی دیگر از مقامات وزارت خارجه این رژیم دیدار کند.

اوشبیز دسامبر سال گذشته در سفری به ترکیه، ترتیبات مربوط به سفر «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی به ترکیه و بهبود روابط بین آنکارا و تل‌آویو را بررسی کرد.

پیشتر «نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته بود که اسرائیل با احتیاط با طرح‌های ابتکاری «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه برخورد می‌کند.

وی همچنین گفته بود که همه امور با کُندی و به صورت تدریجی پیش می‌رود. هرتزوگ بزودی به ترکیه سفر می‌کند و این نخستین سفر رئیس رژیم صهیونیستی به این کشور پس از گذشت بیش از یک دهه تنش در میان دو طرف خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.