• 11:11

  • 1400-11-27

  • کد خبر: 28238

گزارش| بازداشت و محاکمه قریب‌الوقوع رهبر جدایی‌طلبان قره‌باغ

در بیانیه‌ای که از سوی دادستانی کل آذربایجان منتشر شد، تأکید شده است که یک مبارزه قاطع با جدایی‌طلبی ارامنه انجام خواهد شد و آرائیک هاروتونیان به زودی محاکمه خواهد شد. زیرا هیچ زمینه جدی برای هاروتونیان برای احساس امنیت کامل در خانکندی وجود ندارد.

اختصاصی آناج؛ تحریکات ارامنه در خانکندی مرکز قره‌باغ و مناطق اطراف جمهوری آذربایجان تشدید شده است. تا همین اواخر، این تحریکات ارمنیان ماهیت تروریسم مسلحانه داشت. اخیراً تحریکات سیاسی نیز به اقدامات تروریستی اضافه شده است.

نکته اینجاست که حفر سنگرهای دفاعی توسط تروریست‌های ارمنی در خانکندی و اطراف آن اطلاعات جدیدی نیست. علاوه بر این، تروریست‌های ارمنی در حال حفر این خندق‌ها تحت حمایت نیروهای حافظ صلح روسی هستند که به طور موقت در منطقه مستقر هستند و این رفتاری است که با مأموریت نیروهای حافظ صلح روسیه در تضاد است.

اکنون رهبری نیروهای حافظ صلح روسیه باید همه این‌ها را روشن کند. زیرا مأموریت نیروهای حافظ صلح روسیه جلوگیری از درگیری‌های مسلحانه در منطقه و تضمین ادغام ارامنه ساکن آنجا در جامعه آذربایجان است. تمام فعالیت‌های خارج از این مأموریت به این معنی است که نیروهای حافظ صلح روسی الزامات توافق سه‌جانبه را به شدت نقض می‌کنند.

به طور کلی، طبق الزامات قراردادهای سه‌جانبه، نیروهای حافظ صلح روسی باید مدت‌ها قبل بقایای ارتش ارمنستان را از خانکندی و اطراف آن خارج می‌کردند. اما به جای این کار به تروریست ارمنی با لباس «پلیس» اجازه می‌دهند کامیون‌های آذربایجانی را چک کند. در عین حال، آن‌ها نه به عنوان یک نیروی مسلح که یک مأموریت نظامی را انجام می‌دهد، بلکه به عنوان نمایندگان سازمانی عمل می‌کند که کمک‌های بشردوستانه را توزیع می‌کند.

البته، چنین نقض فاحش توافقنامه‌های سه‌جانبه توسط نیروهای حافظ صلح روسیه، تحریکات تروریست‌های مسلح ارمنی و جدایی‌طلبان را بیشتر تشویق می‌کند. نیت تروریست‌های ارمنی از برپایی تجمع بزرگ در شهر خانکندی آذربایجان به مناسبت سی و چهارمین سالگرد به اصطلاح «جنبش آزادی» نیز زمینه را برای بیان این مطلب فراهم می‌کند و چنین رفتاری ممکن است به زودی به جهت‌گیری متفاوتی از فرآیندها در منطقه منجر شود.

لازم به ذکر است که طبق گزارش روزنامه ارمنی «قراپاراک»، این تجمع توسط رهبر جدایی‌طلبان در خانکندی و مناطق اطراف آن، آرائیک هاروتونیان ممنوع شد. ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه آرائیک هاروتونیان نگران است که این تجمع به اعتراض علیه او با “خواسته‌های استعفا” تبدیل شود.

با این حال، تهدید اصلی آرائیک هاروتونیان، رهبر جدایی‌طلبان ارمنی، به احتمال درخواست استعفای وی در خانکندی مربوط نمی‌شود. وی بیشتر از خشم باکو می‌ترسد؛ چون صبر باکو رو به اتمام است و آخرین بیانیه دادستانی کل آذربایجان نشان می‌دهد که اقدامات خاصی برای محاکمه آرائیک هاروتونیان به زودی انجام خواهد شد.

با این حال، گام‌های قاطع باکو تنها به محاکمه آرائیک هاروتونیان محدود نخواهد شد. به عبارت دیگر، تمامی تروریست‌های ارمنی که در خانکندی و مناطق اطراف آن فعالیت‌های جدایی‌طلبانه انجام می‌دهند، باید به خاطر جنایات خود در برابر قوانین آذربایجان پاسخگو باشند. زیرا رفتار جدایی‌طلبان ارمنی اخیراً فراتر از همه «خطوط قرمزها» رفته است.

نکته اینجاست که جدایی‌طلبان آرائیک هاروتونیان در تلاش‌اند تا «بازی به اصطلاح انتخاباتی» را در خانکندی و اطراف آن راه بیندازند. گویا آن‌ها حتی قصد دارند با انجام اصلاحات، نهادهای حاکمیتی موسوم به “جمهوری قره‌باغ” را اصلاح کنند. از سوی دیگر، جدایی‌طلبان ارمنی در «ساختمان پارلمانی» جمهوری قره‌باغ گرد هم آمده‌اند و خود را آماده می‌کنند تا درباره «سند رسمی» درباره «اشغال اراضی جمهوری قره‌باغ» گفتگو کنند. بر اساس برخی گزارش‌ها، ایروان نیز نگران این اقدام تحریک‌آمیز است که می‌تواند آذربایجان را عصبانی کند. مطبوعات ارمنستان مدعی هستند که دولت پاشینیان از ترس اینکه باکو را عصبانی کند، تلاش می‌کند مذاکرات را مختل کند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که اطلاعات مربوط به نگرانی‌های دولت پاشینیان تا چه حد دقیق است. با این حال، دلایل بسیار جدی برای نگرانی ایروان و جدایی‌طلبان ارمنی در خانکندی و مناطق اطراف آن وجود دارد. زیرا آخرین اظهارات نشان می‌دهد که باکو هم‌اکنون عصبانی است و قصد دارد گام‌های قاطعی بردارد.

در بیانیه‌ای که از سوی دادستانی کل آذربایجان منتشر شد، تأکید شده است که یک مبارزه قاطع با جدایی‌طلبی ارامنه انجام خواهد شد. به عبارت دیگر، شکی نیست که آرائیک هاروتونیان به زودی محاکمه خواهد شد. زیرا هیچ زمینه جدی برای هاروتونیان برای احساس امنیت کامل در خانکندی و مناطق اطراف که نیروهای حافظ صلح روسی به طور موقت در آن مستقر هستند وجود ندارد.

نکته اینجاست که دادستانی کل آذربایجان مطمئن است که آرائیک هاروتونیان به زودی دستگیر خواهد شد. این اطمینان در نکته‌ای خاص و ملموس در بیانیه آمده است: «تحقیقات در جریان است. وی در مدت کوتاهی توسط سازمان‌های عملیاتی و اطلاعاتی به دست عدالت سپرده خواهد شد.»

ظاهراً مکانیسم دستگیری آرائیک هاروتونیان و دیگر جدایی‌طلبان ارمنی به وضوح توضیح داده شده است. به عبارت دیگر نیروهای ویژه‌ای که در عملیات اطلاعاتی و ضد تروریستی آذربایجان شرکت خواهند کرد، وارد خانکندی و اطراف آن می‌شوند که به طور موقت نیروهای حافظ صلح روسی در آن مستقر هستند و آن‌ها یک عملیات نظامی قاطع را انجام خواهند داد که جدایی‌طلبی ارمنستان را کاملاً پایان خواهد داد.

در نتیجه، آرائیک هاروتونیان و دیگر جدایی‌طلبان ارمنی دستگیر و به باکو آورده خواهند شد. در صورتی که نیروهای حافظ صلح روسیه تلاش کنند تا مداخله کنند، نسخه‌ای از حکم بازداشت صادر شده توسط دادستان کل آذربایجان در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت. از آنجایی که خانکندی و مناطق اطراف آن بخشی جدایی‌ناپذیر از آذربایجان است، حکم دادستان کل آذربایجان برای نیروهای حافظ صلح روسیه کاملاً کافی است.

از مجموع این موارد می‌توان نتیجه گرفت که باکو قبلاً به طور رسمی دکمه دستگیری آرائیک هاروتونیان و دیگر جدایی‌طلبان ارمنی را فشار داده است. مقدمات عملیات هاروتونیان که توسط نیروهای انتظامی و نیروهای ویژه آذربایجان انجام خواهد شد، آغاز شده و به زودی شاهد پایان تجزیه‌طلبی ارمنستان در قره‌باغ کوهستانی خواهیم بود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    سلام
    این طور که شواهد و قرائن نشون میده پاشینیان مغلوب دنبال التماس به روسیه و فرانسه و امثالهم هست… میخوان باز پای کشورهای ثالت به این مسئله کشیده بشه و خانکندی و مناطق اطرافش همچنان با شرایط فعلی باقی بمانند یعنی تو یه شرایط گنگ… ولی اینطوری نمیشه آذرباجان در تلاشه تا با همکاری روسیه به این ماجرا خاتمه بده…
    ایراداتی که به نیروهای به ظاهر صلحبان وارد هست روز به روز بر کمیتش افزوده میشه.. این شرایط برای آذربایجان غیر قابل قبول بوده و قطعا معادلات این منطقه بر هم خواهد خورد تجزیه طلب های گماشته شده ارمنستان در خانکندی یک خطر بالقوه و تهیدید جدی برای امنیت ملی آذربایجان هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.