• 15:44

  • 1400-11-20

  • کد خبر: 27657

لیلا عبدالله‌وا:

ارمنستان 9 شهر آذربایجان و صدها روستا را نابود کرده است

سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان گفت: ارمنستان کشوری است که نزدیک به 30 سال بخشی از خاک آذربایجان را اشغال کرده و اقدامات غیرقانونی گسترده‌ای در این مناطق انجام می‌دهد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ لیلا عبدالله‌وا، سخنگوی وزارت خارجه آذربایجان گفت:

“ارمنستان کشوری است که نزدیک به 30 سال بخشی از خاک آذربایجان را اشغال کرده و اقدامات غیرقانونی گسترده‌ای در این مناطق انجام می‌دهد.

ارمنستان 9 شهر آذربایجان و صدها روستا را نابود کرده است، به طوری که آثار تاریخی، فرهنگی و مذهبی این مناطق تخریب و غارت شده است.

ارمنستان ده‌ها سال است که از سفر هیئت یونسکو به سرزمین‌های اشغالی جلوگیری کرده است تا تخریب‌های هدفمند خود را پنهان کند.

این واقعیت به وضوح در گزارش فعالیت منتشر شده توسط یونسکو در سال 2005 منعکس شده است.

در عین حال، ارمنستان میراث فرهنگی آذربایجان را در خاک خود به کلی از بین برده است.

ارمنستان در 30 سال گذشته قوانین بین‌المللی از جمله حقوق بشردوستانه را نقض کرده است.

همچنین کنوانسیون‌های 1949 ژنو و کنوانسیون‌های 1954 و 1970 یونسکو را به شدت نقض کرده است.

نتایج وندالیسم فوق‌الذکر ارمنستان به طور گسترده توسط رسانه‌های بین‌المللی و کارشناسان مستقل پوشش داده شده است.

با همه این‌ها به نظر می‌رسد وزارت خارجه ارمنستان قصد دارد با اظهارات نادرست از بیانیه وزارت فرهنگ آذربایجان، بر اقدامات غیرقانونی خود سرپوش بگذارد.

با این حال، ارگان رسمی کشور همسایه فراموش می‌کند که برخلاف ارمنستان، جمهوری آذربایجان هیچ گونه تبعیضی برای میراث تاریخی و فرهنگی خود بر اساس دلایل مذهبی و قومی قائل نمی‌شود. آذربایجان نمونه‌ای از تساهل و تنوع فرهنگی در سراسر جهان است.

توصیه ما به وزارت خارجه ارمنستان این است که با برداشتن سنگ‌های دروغین، ساختگی و تهمت‌آمیز از زیر پایش، خود را در وضعیت عمیق‌تر و ناامیدکننده قرار ندهد، بلکه سعی کند تا حسن نیت و کردار خود را نشان دهد.”

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.