• 07:57

  • 1400-11-17

  • کد خبر: 27207

مسائل مورد توافق در دیدار اخیر علی‌اف و پاشینیان

در نشست علی‌اف و پاشینیان، ابعاد مختلف روابط آذربایجان و ارمنستان از جمله مسائل بشردوستانه، اعتمادسازی، مین‌های زمینی روبروی آذربایجان، گشایش ارتباطات، تحدید حدود و تعیین مرزها تبادل‌نظر شد.

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ رهبران آذربایجان و ارمنستان در طول سالیان متمادی دیدارهای مختلفی برگزار کرده‌اند، اما برای اولین بار بر اساس فرمت ویدئویی با یکدیگر دیدار کردند.

دیدار اخیر بین الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان، نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان و شارل میشل رئیس شورای اتحادیه اروپا به ابتکار امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه برگزار شد.

در پاسخ به این سؤال که چرا مکرون دست به چنین ابتکاری زده است؟ باید گفت: نخست اینکه ریاست اتحادیه اروپا در اوایل سال جاری به فرانسه رسید و پاریس باید در همه جهات فعال باشد. مشکلات اصلی اروپا شامل تنش‌های روسیه و اوکراین و پرسش‌ها در مورد عرضه گاز است و همزمان فرانسه به عنوان رئیس کنونی اتحادیه اروپا، تلاش می‌کند میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان میانجیگری کند. آذربایجان مخالف میانجیگری بروکسل نیست اما مدیریت فرانسوی برای آذربایجان شبهه ایجاد کرده است. زیرا محافل سیاسی در فرانسه حمایت خود را از موضع ارمنستان پنهان نمی‌کنند و برخی از سیاستمداران فرانسوی از جدایی‌طلبان قره‌باغ حمایت می‌کنند. فرانسه برای تبدیل شدن به یکی از واسطه‌های بین آذربایجان و ارمنستان باید این جهت‌گیری از سیاست خارجی خود را اصلاح کند، در غیر این صورت، میانجیگری پاریس کارساز نخواهد بود.

دومین مورد، انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در ماه آوریل است و اگر قرار است مکرون دوباره نامزد شود، باید سیاست خارجی خود را تقویت کند. در حال حاضر مکرون می‌خواهد میانجیگری بین کیف و مسکو را گسترش دهد و در عین حال در مورد مناقشه قره‌باغ برای آذربایجان و ارمنستان میانجیگری کند.

در نشست علی‌اف و پاشینیان که در 4 فوریه برگزار شد، گفتگوهای مفصلی در مورد عادی‌سازی روابط ارمنستان و آذربایجان انجام شد.

در این راستا، بر اساس دستور کار از پیش تعیین شده این رویداد، طرفین در خصوص ابعاد مختلف روابط دو کشور از جمله مسائل بشردوستانه، اعتمادسازی، مین‌های زمینی روبروی آذربایجان، گشایش ارتباطات، تحدید حدود و تعیین مرزها و مذاکرات صلح تبادل‌نظر کردند.

در این دیدار همچنین موضوع نمایندگی یونسکو در آذربایجان و ارمنستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اعزام این هیئت به دو کشور موافقت شد. به احتمال زیاد، این نتیجه اصلی جلسه است.

پس از جنگ، ایروان اطلاعات نادرست را در همه جا منتشر کرد مبنی بر اینکه “آثار تاریخی ارمنی” در قره‌باغ در معرض تهدید است. این در حالی است که یونسکو در قبال مساجد، موزه‌ها و آثار تاریخی تخریب شده قره‌باغ در طول 27 سال اشغال موضعی اتخاذ نکرد، هیئتی به منطقه اعزام نکرد و اکنون کنترل آن‌ها را در دست دارد.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

    خب خوبه آناج هم متوجه این تبعیض ها و ناعدالتی ها شده در حق آذربایجان مظلوم.
    خب این نشست ها تکرار خواهد شد تاجایی که در آینده نزدیک به باز شدن کریدور زنگه زور منجر خواهد شد. کریدوری که در اختیار آذربایجان خواهد بود بی هیچ محدودیتی. به نوعی خاک آذربایجان شمرده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.