• 11:55 قبل از ظهر

  • 1400-10-29

  • کد خبر: 26598

احتمال از سرگیری فعالیت کنسولگری روسیه در تبریز

در پی سفر سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری کشورمان به روسیه اخبار و گزارش هایی ازفعال شدن کنسولگری های روسیه دربرخی از شهرهای ایران از جمله تبریز منتشر شده است.

به گزارش آناج، دکتر محمد فرج پور باسمنجی نوشت: کنسول گری روسیه در تبریز به عنوان قدیمی ترین کنسول گری این کشور در ایران درخبایان مارالان این شهر قرار دارد و بعد از انقلاب فعالیت آن تعطیل شده است.

با توجه به رویکردهای دولت سیردهم در خصوص ضرورت توسعه مناسبات استان آذربایجان شرقی با کشورهای همسایه و آمادگی تبریز از سر گیری فعالیت کنسولگری  روسیه در تبریز دور انتظار نیست.

تبریز به عنوان بزرگ ترین شهر کشور در جوار مرزهای ترکیه، آسیای میانه و قفقاز و مهم ترین شهر ایران نزدیک به اروپا می‌تواند به مبادی ورود و خروج کالا و مسافر در سطح منطقه و بین ملل تبدیل شود و علاوه بر آن، فعالیت نزدیک به دو هزار تاجر و بازرگان در این منطقه و زیر ساخت های ارتباطی می‌تواند این شهر بزرگ تجاری و اقتصادی را به سکوی صادرات کالا و خدمات به کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی و اروپا درآورد.

هم اکنون کنسول گری روسیه در باغ بزرگی در منطقه مارالان فعالیت سیاسی و دیپلماتیک و خدمات کنسولی ندارد و باغ تاریخی کنسول‌گری روسیه در نعمت آباد باسمنج سابقا به یک تاجر تبریزی واگذار شده و تلاش های مجمع نمایندگان آذربایجان در مجلس و دفتر نمایندگی وزارت خارجه در شمالغرب و استانداری اذربایجان شرقی می‌تواند به احیای این کنسول گری کمک شایانی نماید.

تا اوایل پهلوی دوم، یازده کنسول گری کشورهای مهم جهان در تبریز فعالیت داشتند که متاسفانه در دوره‌ی نخست وزیری دکتر محمد مصدق اکثر این کنسول گری ها به دلایل سیاسی تعطیل شدند ؛ قدیمی ترین نمایندگی سیاسی دولتی خارجی در تبریز همان کنسول گری بریتانیاست که در سال ۱۸۳۷ میلادی در محدوده خیابان شهناز سابق و محل فعلی دبیرستان الزهرا تأسیس شده بود.

علی رغم تصویب هیأت دولت مبنی بر ایجاد کنسول گری ارمنستان در تبریز هنوز مقدمات ایجاد این کنسول گری در تبریز فراهم نشده و ارمنستان تنها ۳۳ کیلومتر از محدوده مرزی آذربایجان شرقی با ایران هم مرز است و منافع ملی ایجاب می‌کند که آذربایجان شرقی از این امتیاز هم مرزی نهایت بهره برداری اقتصادی، تجاری و درآمد ارزی را به خود اختصاص دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.