• 12:09

 • 1400-10-28

 • کد خبر: 26512

علی‌اکبر ولایتی پاسخ داد؛

اهداف پشت پرده شیطنت‌ها و تنش‌ها در منطقه قفقاز

برخی که در بحران‌های منطقه قفقاز، بنزین روی آتش می‌ریزند خودشان متوجه نیستند که در حال فراهم کردن زمینه‌هایی هستند برای یکه‌تازی ناتوی افسارگسیخته.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین‌الملل در مصاحبه با کیهان در پاسخ به سؤال «اهداف پشت پرده برخی شیطنت‌ها و تنش‌ها در منطقه قفقاز و مرزهای شمال غربی ما علی‌الخصوص در آذربایجان و ارمنستان چیست؟» اظهار داشت:

“دراین‌باره چند نکته حائز اهمیت است. یک؛ ما نسبت به منطقه قفقاز به‌خصوص قفقاز جنوبی که جزو حساس‌ترین بخش‌های مرزی ماست بسیار حساسیت داریم. دو؛ مرزهای کشورهای همسایه ما در قفقاز برای ما و جمهوری اسلامی ایران تأثیر امنیتی دارد یعنی هیچ‌گونه تغییری در مرزها را نمی‌پذیریم. به‌این‌ترتیب که تجربه گذشته و حال نشان داده که اگر مرزهای کشورهایی مورد تغییر قرار بگیرد، کانون بحران ایجاد خواهد شد که پایانش معلوم نخواهد بود. الآن در سوریه آمده‌اند و مرزهای شمالی و بعضاً جنوبی این کشور را نقض کرده‌اند. تا زمانی که نقض‌کنندگان دست برندارند بحران در سوریه وجود دارد و این بحران معلوم نیست به کجا ختم خواهد شد.

ما در شمال و شمال غربی کشورمان، آذربایجان، ارمنستان و ترکیه را داریم و عملاً در قفقاز جنوبی آذربایجان است و ارمنستان و گرجستان. نکته مهم آنکه آذربایجان و ارمنستان با ما مرز مشترک دارند. اجازه نخواهیم داد که مرزها تغییر بکند و کشورهای تجاوزگر بالفطره‌ای مثل آمریکا بیایند و آنجا لانه کنند.

متأسفانه برخی که در بحران‌های منطقه قفقاز، بنزین روی آتش می‌ریزند خودشان متوجه نیستند که در حال فراهم کردن زمینه‌هایی هستند برای یکه‌تازی ناتوی افسارگسیخته. جمهوری اسلامی ایران اجازه نخواهد داد که این ناتوی افسارگسیخته به مرزهایش نزدیک شود چنانکه با انجام مانورها و نمایش قدرت بازدارندگی خود، بارها به آنان هشدار داده است.

این را هم اضافه کنیم که دیدارهای آقای رئیسی با مقامات آذربایجان و یا همین توافق اخیر ایران، ترکمنستان و آذربایجان برای انتقال گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران که با حضور آقای رئیسی و آقای علی‌اف به امضا رسید، نمونه‌های روشنی از روابط خوب با همسایگان است که می‌تواند ادامه داشته باشد.”

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام‌دولت‌ایران‌‌اشتباه‌بزرگی‌‌درحمایت‌ازارامنه
  درزمان‌اشغال‌ودر‌طی‌جنگ‌آزاد‌سازی
  اراضی‌اسلام‌ازسلطه‌کفار‌مرتکب‌شد‌ونتیجه
  همراهی‌ایران‌باروسیه‌دراشغال‌ماندن
  خان‌کندی‌بود.بدون‌شک‌این‌درحافظه
  تاریخ‌ثبت‌شد‌اینک‌نیز‌تحت‌فشار‌ایران‌جمهوری
  آذربایجان‌ازتصرف‌زنگه‌زور‌کوتاه‌میآید‌استان
  زنگه‌زور‌در‌دوره‌کمونیستی‌به‌ارمنستان‌منضم
  شد

  سلام.حداقل‌از‌هزاروچهارصد‌سال‌پیش‌کشوری
  به‌نام‌ارمنستان‌درقفقاز‌نبوده‌ولایت‌یا‌استانی
  نبوده.این‌ارمنستان‌‌عمدتا‌توسط‌روسیه‌ایجاد
  شده.ما‌داریم‌مشابه‌قضیه‌دراستان‌آذربایجان
  غربی‌میبینیم‌چگونه‌منطقه‌شیعه‌نشین
  ترک‌رابه‌کردستان‌تبدیل‌میشود.چند‌دهه‌
  بعد‌با‌این‌روند‌معلوم‌است‌رهبرمعظم
  انقلاب‌درسفر‌بهآذربایجان‌غربی
  فرمودند‌وقایع‌جلولیق‌ودیگر‌وقایع
  تاریخ‌آذربایجان‌به‌جوانان‌تفهیم
  شود‌در‌مدارس‌گفته‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.