• 15:12

 • 1400-10-23

 • کد خبر: 26185

در جلسه تودیع و معارفه ریاست سازمان توسعه و برنامه ریزی استان؛

از درخواست استاندار برای نجات ادارات آذربایجان شرقی از روزمرگی تا توصیف جنگ حال حاضر از زبان رئیس جدید

عابدین خرم گفت: ویژگی اصلی این سازمان اثربخشی آن است؛ در واقع سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اثربخشی خود باید ادارات و نهادهای دیگر را از روزمرگی نجات دهد و راهبری کند.

به گزارش آناج، عابدین خرم روز پنج شنبه در آیین تودیع و معارفه رئیسان قبلی و جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: ایجاد یک روند مناسب و یکنواخت برای توسعه و پیشرفت استان را باید سازمان مدیریت فراهم کند چون که یکی از ارکان اصلی توسعه این سازمان است و همه دستگاه ها متاثر از آن هستند.

وی افزود: اگر سازمان مدیریت و برنامه ریزی بالنده، پویا و فعال باشد و از طرفی با آمار و اطلاعاتی که در اختیار دارد مرجع و مرکز مراجعه مدیران برای توسعه و پیشرفت استان باشد در ابعاد مختلف اقتصادی، صنعتی، فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: ویژگی اصلی این سازمان اثربخشی آن است؛ در واقع سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اثربخشی خود باید ادارات و نهادهای دیگر را از روزمرگی نجات دهد و راهبری کند.

خرم با اشاره به تدوین آمایش سرزمین در آذربایجان شرقی، یادآورشد: سند آمایش استان کار بزرگی بوده که زمان‌بندی اجرای آن نیز اجرای مناسبی را می طلبد.

استاندار آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: راهبری نظام برنامه‌ریزی که یکی از راهبردهای مهم در آذربایجان شرقی است، الزامات و خصوصیات خاص خود را دارد که اهتمام ویژه را برای تحقق ارزش افزوده در این استان می طلبد.

‏خرم اظهار کرد: پاسخگو کردن سازمان ها و مشخص کردن قدرالسهم استان و ادارات، ظرفیت سازی برای بخش خصوصی، کاهش هزینه‌ها و احصاء واقعی نیازها و انعکاس آنها به خصوص توجه به صندوق ذخیره استان ها از دیگر خواسته‌ها و مطالباتی است که از این سازمان وجود دارد.

وی ادامه داد: همه درآمدهای مالیاتی و درآمد تملک املاک در این صندوق حمایت وجود خواهد داشت، البته تلاش برای تحقق سهم بانک ها و در اختیار گذاشتن منابع بانکی برای رشد استان و بالفعل کردن ظرفیت صنایع مختلف آذربایجان شرقی، مثل مس و نفلین سینیت، فعال سازی صنایع پایین دست که در اشتغال و زود بازده بودن آن نقش بسیار عمده‌ای را ایفا می‌کند، از دیگر انتظارات از سازمان مدیریت و برنامه ریزی است.

وی اضافه کرد: همچنین مانع زدایی حداکثری در تولید و فعال سازی کمیته بهره‌وری آذربایجان شرقی برای نیل به اهداف اقتصادی نیز می تواند استان را در پویایی اقتصادی کمک کند.

استاندار آذربایجان شرقی یکی دیگر از اولویت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان را تکمیل اکوسیستم فناوری استان و فعال کردن ناحیه فناوری در آذربایجان شرقی عنوان کرد و افزود: برای تحقق این انتظارات حرکت شتابنده نیاز هست.

وی با بیان اینکه پیگیری فاینانس های داخلی و خارجی، توسعه صنایع های‌ فناور و دانش بنیان می تواند در رشد و توسعه اقتصادی آذربایجان شرقی موثر باشد، گفت: ارتقای کیفیت تولیدات، هماهنگی با دستگاه های اقتصادی و بانکی و توسعه روابط اقتصادی با کشورهای همسایه به علت داشتن مرز مشترک و مرزی بودن آذربایجان شرقی از دیگر مزیت ها و ظرفیت هایی  است که استان دارا بوده و بر این اساس بخش خصوصی می‌تواند بیشتر در زمینه های اقتصادی فعالیت کند.

اختیارات تجهیز و تخصیص منابع به استان ها سپرده می‌شود

علیرضا صالحی روز پنجشنبه در آیین تودیع و معارفه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ریزی به این نتیجه رسیده که تمرکز زدایی باید در کشور انجام شود و استانداران اختیارات لازم را داشته باشند.

وی افزود: یکی از اولویت ها و آرزوهای استان ها این بوده که بتوانند در نظام های مالی قدرت تصمیم گیری داشته باشند که در دولت جدید برای اولین بار تجربه موضوع نهادهای پولی و مالی استانی در حال تحقق است و تمرکززدایی شده است.

صالحی اظهار کرد: باید کمک شود تا لایحه بودجه پر و پیمان شده تا به استان ها اختیارات داده شود؛ بر این اساس می طلبد پس از تصویب قانون بودجه، روی ساز و کارهای صندوق استانی کار شود.

معاون مجلس، حقوقی و امور استان های سازمان برنامه و بودجه کشور همچنین اضافه کرد: بودجه فروش اموال تملیکی نیز به خود استان ها تخصیص می یابد که می‌تواند در کنار صندوق استانی موجب اشتغال و توسعه استان ها شود.

 مقدمات و دفاعیات بودجه و اعتبار در طول سال انجام شود

رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی نیز در این آیین گفت: فعالیت های بودجه‌ای در طول سال شکل می گیرد نه در دولت و مجلس؛ بر این اساس باید بسیاری از مقدمات و دفاعیات بودجه و اعتبار در طول سال انجام شود.

محمد حسین فرهنگی اظهار کرد: اساساً سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌تواند کمک فکری و مشاوره‌ای به دستگاه‌ها دهد تا موجب ارتقاء اعتبارات و اولویت های پروژه‌ای ادارات، نهادها و سازمان های استان شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از اطلاعاتی که در منابع سازمان مدیریت و برنامه ریزی وجود دارد، می تواند ادارات استانی را در جذب اعتبارات کمک کند؛ همان طور که برخی از ادارات دارای منابع متمرکز و ریالی هستند و باید بتوانند از این مزیت ها به کمک این سازمان بهتر استفاده کنند.

فرهنگی افزود: سازمان مدیریت نیز مسیرهای دفاع از اعتبارات را به ادارات مشاوره دهد؛ البته پس از مطلع شدن، خود ادارات نیز راه دفاع از اعتبارات را بهتر پیش خواهند گرفت.

وی تاکید کرد: آذربایجان شرقی استان معدنی و دارای ظرفیت های بالایی است که می‌تواند به کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی از این ظرفیت ها بیشتر و بهتر بهره مند شود؛ از طرفی دیگر توصیه می کنم دستگاه ها و ادارات مسیرهای ارتباطی مناسبی با استانداری داشته باشند.

وی تاکید کرد: اقداماتی که موجب شیوه و روش می‌شود، فرآیندهایی است که در طول سال صورت می گیرد و بر این اساس جذب بودجه و اعتبارات بهتر و سریعتر انجام می شود، اما به هر حال باید پیگیری های اداری و مالی همواره انجام شود.

تکاپوی بهره وری و سرمایه آذربایجان شرقی را از رکود خارج می‌کند

رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی نیز گفت: اختیارات استانی جدید مورد توجه خواهد بود، اما باید حرکت روندی متوقف شود و به سمت بینش توسعه‌ای حرکت کنیم.

محمد فرشکاران اظهار کرد: در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم و برای همین باید مجهز باشیم و سعی و تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: آموزه‌های علمی و تجربی را در این استان اجرایی می‌کنیم و با هماهنگی و همدلی در شرایط سخت کارها را به خوبی پیش خواهیم برد.

فرشکاران یادآور شد: در دولت جدید موضوع تغییر، بیدار کردن بهره وری و سهم جی. دی. پی و ایجاد رشد هشت درصدی، گرچه کار سخت و دشواری است ولی چون نیاز کشور است، اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: بر این اساس همه باید آستین‌ها را بالا بزنیم، چون که ظرفیت‌های خوبی هم در استان وجود دارد و بخش خصوصی نیز باید فعال و جایگاه سرمایه گذاری هم مشخص شود.

رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی اظهار کرد: البته باید سرمایه گذارهای داخلی و خارجی جذب شود و به نحوی این موضوع را به صورت عملیاتی پیش ببریم.

وی استفاده از ظرفیت های استانی و خارج استانی را از دیگر اولویت‌های کاری خود عنوان کرد و افزود: اگر به سمت ایده آل های کار خودمان حرکت کنیم و به خروجی های کار دقت داشته باشیم، نتیجه مناسبی خواهیم گرفت؛ کاری که آغاز می شود در پایان باید اثرگذار بوده باشد و الا به بیت المال ضرر زده ایم.

فرشکاران تاکید کرد: تکاپوی بهره وری و سرمایه آذربایجان شرقی را از رکود خارج می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود ظرفیت های مناسب نیروی انسانی در آذربایجان شرقی، همت و تلاش کارساز خواهد بود و در عرصه تنگ و محدودیت‌هایی گران باید به داشته های خود دقت داشته باشیم و با تفکرات کلان کار را به پیش ببریم.

بر اساس این گزارش، با حکمی از سوی سید مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، محمد فرشکاران به سمت رییس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی منصوب شد.

«محمد فرشکاران»، متولد تبریز و دانش آموخته اقتصاد و از مدیران ستادی سازمان برنامه و بودجه کشور است.

وی جایگزین داود بهبودی شده که از سال ۱۳۹۴ ریاست این سازمان را بر عهده داشته است.

دیدگاه ها:

  سلام‌اتوبان‌تبریزاردبیل‌آستارا‌‌و‌خط‌ریلی‌این
  مسیر‌باید‌در‌دستور‌کارباشد‌تا‌تبریز‌بتواند‌‌اقلام
  خود‌را‌با‌انتقال‌به‌این‌بندر‌‌از‌طریق‌دریا‌به‌ماورالنهر
  صادر‌کندترکیه‌میخواهد‌از‌طریق‌زنگه‌زور‌این
  این‌تجارت‌مشابه‌را‌انجام‌دهد‌راه‌ما‌نزدیک
  است‌ضمنا‌سرریز‌توریستهای‌‌داخلی‌شما‌ل‌به‌طرف
  تبریزوارومیه‌سرازیرمیشود‌وکسب‌کار‌رونق‌میگیرد
  لذا‌برای‌اینکه‌‌برنامه‌ریزان‌استان‌بتوانند‌‌فعال‌شوند
  باید‌سرنخها‌را‌داد‌وکش‌را‌کشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.