• 14:59

  • 1400-09-24

  • کد خبر: 23453

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان خبر داد:

ورود سامانه جدید بارشی از فردا شب به آذربایجان شرقی/ از آلودگی هوا کاسته می شود

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از شب پنجشنبه با ورود سامانه جدید بارشی به استان از غلظت آلاینده‌های جوی کاسته می‌شود.

به گزارش آناج، محمد امیدفر، گفت: نقشه‌های پیش یابی هواشناسی نشان می‌دهد ورود این سامانه بارشی موجب ناپایداری جو و بارش باران، برف و کاهش دما در کلیه نواحی به ویژه نواحی جنوبی استان می شود.

وی با بیان اینکه این وضعیت تا اوایل شنبه هفته آینده ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: در این مدت احتمال لغزندگی و اختلال در تردد، کولاک برف و کاهش دید افقی به ویژه در جاده های کوهستانی نیمه جنوبی استان دور از انتظار نبوده و توصیه می شود مردم و مسافران از سفرهای غیرضروری اجتناب کرده و اقدامات پیشگیرانه در این زمینه انجام شود.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از روز یکشنبه هفته آینده وضعیت نسبتا پایداری در استان حاکم خواهد شد و در نتیجه احتمال افزایش غلظت آلاینده های جوی به ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی استان دور از انتظار نیست.

امیدفر، ادامه داد: بررسی آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی نشان دهنده جوی پایدار تا ظهر پنج شنبه در استان بوده و با توجه به پایداری و سکون نسبی جو، غلظت آلاینده های جوی بویژه در شهرهای صنعتی و پرجمعیت استان افزایش می یابد.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.