• 9:44 قبل از ظهر

  • 1400-09-09

  • کد خبر: 21813

آناج بررسی می کند؛

چرا “آب” مسئله ای امنیتی شده است؟

تاسیس صنایع آب بَر مانند فولاد و ذوب آهن و ..در دل کویر به هرقیمتی بجای مناطق ساحلی کشور مانند جنوب و شمال، انتقال آب شرب استانی به استان دیگر، و دهها بی تدبیری دیگر که نماد مدرنیسنم توسعه نیافته است، آب را به مساله ای امنیتی تبدیل کرده است.

گروه اجتماعی آناج/ غلامرضا منصوری؛ در مباحث علوم سیاسی پدیده ای داریم بنام مدرنیسم توسعه نیافته. تعریف ساده این پدیده این است: جوامعی که توسعه را فقط در نمایش نمادهای مدرن جستجو کرده اند اما نظم و سیاق تصمم گیری‌‌‌های شان تناسبی با توسعه ندارد.این جوامع نمی‌توانند مسائل شان را به صورت ریشه ای حل کنند بلکه مساله را از جائی به جائی دیگر منتقل می‌کنند.

حالا این مساله چه ربطی به آب دارد؟ مدیریت آب و توانائی رفع نیاز شهروندان در جهان مدرن یکی از مولفه‌‌‌های حکمرانی مطلوب و توسعه است. توسعه در مدیریت آب زمانی بوجود می‌آید که بتوانیم مساله آب را با یک نگاه استراتژیک، خوب بفهیم و به تبع آن معظلات و مسائل ناشی از آن را درست چاره جوئی کنیم. فهم درست مساله آب به ما می‌گوید چون کشور ما جزء کشورهای کم آب است، آب مساله ای ملی است و هرچه منبع آب داریم باید با لایه بندی و اولویت بندی نیازهای کل کشور بصورت استراتژیک مدیریت شود. تا هم چرخ کارخانه‌‌‌های بچرخد و هم شیر آب شهروندان و هم فلکه آبیاری مزارع!

با عنایت به این گزاره برسیم به وضع موجود مدیریت آب. آنچه عیان است اینکه لابی‌‌‌های مسئولین منطقه ای آب را به مساله ای بومی‌و منطقه ای تقلیل داده و متاسفانه باید گفت تاثیر این لابی‌ها و سیاسی کردن مساله آب، جز ویرانی ظرفیت‌‌‌های ملی چیز دیگری عاید این مملکت نکرده است.البته این بی تدبیری‌ها بعد از جنگ در همه دولت‌ها بروز یافته و مختص یک دولت نیست.

تاسیس صنایع آب بَر مانند فولاد و ذوب آهن و. .در دل کویر به هرقیمتی بجای مناطق ساحلی کشور مانند جنوب و شمال، انتقال آب شرب استانی به استان دیگر، و دهها بی تدبیری دیگر که نماد مدرنیسنم توسعه نیافته است، آب را به مساله ای امنیتی تبدیل کرده است.

بنظرم راه حل مساله آب بازهم برمی‌گردد به فهم درست و توسعه ای صورت مساله آن. امری که فعلا خبری از آن نیست.

کلید واژه‌ها:

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *