• 17:02

  • 1400-09-08

  • کد خبر: 21772

سود باکو از قرارداد گازی با ایران و ترکمنستان از نظر کارشناس جمهوری آذربایجان

ایران و جمهوری آذربایجان توافق گازی، اختلافات ژئوپلیتیکی را کنار گذاشته و پروژه‌های جدیدی را راه‌اندازی می‌کنند که منافع دو طرف را برآورده می‌کند و آن‌ها را در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به هم نزدیک می‌کند.

اختصاصی آناج؛ زائور ممدوف، رئیس انجمن کارشناسان سیاسی باکو اعلام کرد: قرارداد انرژی که دیروز بین ترکمنستان، آذربایجان و ایران امضا شد، بدون شک سود قابل توجهی برای باکو به همراه خواهد داشت.

به گفته این کارشناس مسائل سیاسی، موضوع چهار جنبه اساسی دارد:

“اولین مورد این است که در این توافقنامه قرار است 2 میلیارد مترمکعب گاز ترکمنستان از طریق ایران به آذربایجان ارسال شود. این عدد بسیار بزرگی است. برای مقایسه، امسال حدود 5 میلیارد مترمکعب گاز به غرب صادر کرده‌ایم.

ثانیاً این توافق درواقع احیای خطوط ترانزیتی جنوب-شمال و جنوب-غرب از طریق آذربایجان است.

ثالثاً، ایران و آذربایجان با این توافق، اختلافات ژئوپلیتیکی را کنار گذاشته و پروژه‌های جدیدی را راه‌اندازی می‌کنند که منافع دو طرف را برآورده می‌کند و آن‌ها را در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به هم نزدیک می‌کند. بی راه نیست که کارشناسان ارمنی از دیروز نگران بوده‌اند. حالا پاشینیان بهتر می‌فهمد که خطوط جنوب-شمال و جنوب-غرب تحت نظارت آذربایجان است.

آخرین نکته کلیدی این است که با این توافق می‌توان روابط اقتصادی و سیاسی بین اتحادیه اروپا و آذربایجان ایجاد کرد. بروکسل برای اولین بار می‌تواند گاز ترکمنستان را با کمک آذربایجان دریافت کند. با توجه به فوریت رویکرد اتحادیه اروپا در قبال موضوع گاز طبیعی، این توافقنامه سیاست ارمنستانی اروپا را در مورد مسئله قره‌باغ به حداقل می‌رساند.”

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.