• 10:03

  • 1400-08-19

  • کد خبر: 19493

گزارش اختصاصی آناج از آخرین وضعیت قوری گل؛

ناقوسِ مرگ در قوری گل/ تالاب، چشم انتظارِ حق آبه

تالاب قوری گل از تالاب‌های مهم کشور در آذربایجان‌شرقی است که امسال با خشکی مواجه شده و زیست آن به خطر افتاده است.

گروه اجتماعی آناج: در سالهای اخیر وضعیت تالاب‌ها و دریاچه‌های کشورمان چندان خوب نیست و خطر خشک شدن همیشگی این تالاب‌ها دست از سرِ محیط زیست برنمی‌دارد. تغییرات آب‌وهوایی، حفر چاه‌های غیرمجاز و وضعیت نامناسب کشاورزی در اطراف تالاب‌ها و دریاچه‌ها از جمله دلایلی است که باعث خشکی آنها شده است.

تالاب قوری‌ گل در 40 کیلومتری تبریز هم یکی از تالاب هایی است که در مجاورت کوه‌ها و ارتفاعات برفگیر دامنه شرقی گردنه شبلی قرار گرفته و به‌دلیل تامین آب از محل آب‌های جاری از بارش برف و باران و نیز تعدادی چشمه زیرزمینی که در کف تالاب جریان دارند، همواره در تمام فصول سال پرآب بود و یکی از ویژگی‌های کم نظیر این تالاب در مقایسه با سایر دریاچه‌های منطقه این تالاب آب شیرین بودن آن بود که در صورت تصفيه قابل شرب می‌شد اما تالاب قوری گل امسال به خشکی نشسته و تا چشم کار می‌کند به جز برهوت و گله گوسفندان چیز دیگری به چشم نمی‌خورد.

در سالهای نه چندان دور به برکتِ آب در اطراف این تالاب مجتمع تفریحی ایجاد شده بود و گردشگران زیادی برای استفاده از زیبایی‌های قوری گل به این منطقه سر می‌زدند اما امسال به جای صدای گردشگران صدای باد و زنگوله سگ‌های گله در گوش می‌پیچد.

تابلوهایی که روزی به مردم هشدار می‌دادند که در این منطقه شکار نکنند و مراقب کودکانشان برای جلوگیری از غرق شدگی باشند، حالا زنگ بر چهره‌شان نشسته و دیگر آبی نیست که کسی نگران غرق شدن در آن باشد.

ویدیوی اختصاصی آناج از وضعیت قوری گل

تالاب قوری گل در گذشته پذیرای پرندگان مهاجر و گونه‌های حیوانی مختلف بود اما این روزها تنها مهمانان این تالاب کلاغ‌ها، گوسفندان و چندین پرنده کوچکی است که در آب حوض مانند باقی مانده در گوشه‌ای از تالاب مشغول آب تنی هستند.

تالاب، چشم انتظارِ حق آبه

این روزها حال تالاب قوری گل خوب نیست و به گفته افراد محلی و چوپانانی که سالهاست در اطراف تالاب برای چرای گوسفندانشان می‌آیند، این نخستین باری است که تالاب اینگونه خشک شده اما مسئولین محلی امیدوارند که با رسیدن حق آبه قوری گل از خطر خشک شدن نجات پیدا کند.

حامد دینی،رئیس اداره منابع آب شهرستان بستان آباد با بیان اینکه حق آبه تالاب بین المللی قوری گول از صبرچای از ۱۵ آبان هر سال شروع می‌شود، گفت: طبق موعد آب صبرچای امسال نیز ۱۵ آبان وارد کانال انتقال آب قوری گول شده است.

وی با بیان اینکه مسیر کانال توسط آب منطقه‌ای لای روبی شده است، افزود: امیدواریم ظرف چند روز آینده شاهد ورود آب به بستر تالاب قوری گول باشیم.

دینی همکاری محیط زیست در تسویه بدهی میرآب و عقد قرار داد با میرآب کانال صبر چای را باعث تداوم انتقال آب به قوری گول عنوان کرد و افزود: مشکل کمبود آب در بالا دست برای تالاب وجود ندارد.

مرداب، باقیمانده تالاب قوری گل

در مرکزی ترین نقطه تالاب زمین هنوز خیس است و این را از نرمی زمین به هنگام پاگذاشتن روی آن می‌توان فهمید. کمی که در اطراف قدم بزنیم کم کم پایمان از تَرک‌های تالاب وارد مردابی می‌شود که زنگ هشدار را به صدا در می آورد. اگرچه تالاب قوری گل امسال خشک شده اما بازهم زمین آن دارای آب است و محیط بانان به دلیل مردابی شدن آن اجازه قدم زدن در محل تالاب را به افراد نمی‌دهند و باید در محوطه خارج از تالاب ایستاد

ویدیوی اختصاصی آناج از وضعیت قوری گل

ویلاسازی، بلای جانِ محیط زیست

یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده قوری گل هم در گفت‌وگو با آناج با بیان اینکه اولین سالی است که تالاب اینگونه خشک شده است، گفت: یک بار در سال 96 هم تالاب خشک شده بود اما وضعیت در این حد نبود اما امسال به دلیل بارش کم در منطقه تالاب خشک شده است. البته با رسیدن حق آبه‌ای که تا پانزدهم اردیبهشت سهم قوری گل است تالاب بازهم جان خواهد گرفت.

وی بااشاره به ویلاسازی‌ها در حریم منطقه حفاظت شده قوری گل هم گفت: ویلاسازی در حریم قوری گل ادامه دارد و علی‌رفم شکایت‌های متعددی که محیط زیست علیه این ویلاسازی‌ها انجام داده اما بازهم این افراد کار خودشان را ادامه می‌دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.