• 11:06 قبل از ظهر

  • 1399-08-15

  • کد خبر: 189

۱۷ فوتی کرونایی در هر ساعت/ عادتِ تلخ به اعداد

گروه اجتماعی آناج: ویروس کرونا این روزها، ساعت‌ها و لحظه‌های هولناکی را از خود به جا گذاشته و جان بسیاری از بیماران مبتلا را می‌گیرد. در حالیکه خیز مجدد کرونا در تمام دنیا بار دیگر آغاز شده، چند هفته‌ای است که در کشورمان هم روزهای سیاه کرونایی رقم می‌خورد و تعداد فوتی‌ها در هر شبانه […]

گروه اجتماعی آناج: ویروس کرونا این روزها، ساعت‌ها و لحظه‌های هولناکی را از خود به جا گذاشته و جان بسیاری از بیماران مبتلا را می‌گیرد. در حالیکه خیز مجدد کرونا در تمام دنیا بار دیگر آغاز شده، چند هفته‌ای است که در کشورمان هم روزهای سیاه کرونایی رقم می‌خورد و تعداد فوتی‌ها در هر شبانه روز به بالای ۴۰۰ نفر رسیده است. روز گذشته ۴۱۹ نفر در کشور جان باختند که با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که در هر ساعت ۱۷ ایرانی بر اثر بیماری جان باختند؛ هفده نفری که فقط عدد نیستند.

میانگین فوتی‌های استان بالاتر از کشور!

روز گذشته دکتر خیاط زاده، مدیرکارگروه پیشگیری از بیماری‌های واگیردار دانشگاه علوم پزشکی با اعلام اینکه اکثر شهرستان‌ها استان در وضعیت قرمز و فوق حاد قرار دارند، گفت:تعداد فوتی‌های روزانه در استان به طور میانگین ۲۰ تا ۲۵ نفر است و بیش از ۵۰ درصد نمونه‌های گرفته شده کرونا مثبت هستند.

با این احتساب و بر اساس آمار روزانه وزارت بهداشت در خصوص میزان فوتی‌ها می‌توان محاسبه کرد که تعداد فوتی‌های استان نسبت به جمعیت در مقایسه با میانگین کشوری عدد بالاتری را تجربه می‌کند. آمارهایی که فقط اعداد نیستند و جان انسان‌ها را شامل می‌شوند. کاهش توجه به پروتکل‌ها و عدم نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شهر از جمله دلایلی است که آمار استان در ابتلا به کرونا بالا برده است.

بی توجهی مردم و عدم برخورد با متخلفین

اگرچه در هفته‌های گذشته استفاده از ماسک در اماکن عمومی‌و به هنگام خروج از منزل الزامی‌شد اما گشتی در شهر تبریز نشان می‌دهد نه تنها این قوانین اجرا نمی‌شود بلکه اهتمام مردم به رعایت پروتکل‌ها و استفاده از ماسک کمتر از گذشته شده است. عدم نظارت و برخورد با متخلفین هم یکی از دلایلی است که توجه و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را کاهش داده است. تمام اصناف بدون توجه به پروتکل‌های بهداشتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و حتی به کسانیکه ساده‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری یعنی استفاده از ماسک را نادیده می‌گیرند، خدمات می‌دهند و همین مساله شیوع کرونا را افزایش داده است.

ضعف و تعلل در تصمیم گیری‌های استانی

یکی دیگر از موضوعاتی که این روزها مردم از آن گلایه مند هستند تعلل و ضعف در تصمیم گیری‌های استانی است. در حالیکه وضعیت آذربایجان‌شرقی از ابتدای تابستان در حالت قرمز بوده است اما مسئولین استانی در تصمیم گیری‌ها تعلل داشته‌اند و بسیاری ازاستان‌ها در تصمیم به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها از آذربایجان‌شرقی پیشی گرفته‌اند. بسیاری معتقدند که انتظار تصمیم‌گیری از تهران برای وضعیت استان، اشتباه است و وضعیت کرونا در آذربایجان‌شرقی را بحرانی‌تر خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *