• 13:24

  • 1400-08-11

  • کد خبر: 18892

گزارش آناج از دلیل اصلی اعتراض کارگران ماشین‌سازی؛

استخدام‌های بی‌رویه و عدم بازدهی مطلوب/ تناقض در اظهارات مدیرعامل

شنیده ها حاکی از آن است مدیرعامل شرکت پس از انتصاب توسط آن سازمان در آذرماه سال 99 تاکنون بدون داشتن مجوز استخدام نیرو از صاحبان سهام یا هیئت مدیره در طی 11 ماه گذشته بیش از 60 نفر را مستقیماً به شرکت ماشین سازی و بیش از 40 نفر نیز از طریق مدیریت پیمان استخدام کرده است.

گروه سیاسی آناج؛ پس از یک سال آرامش نسبی در گروه ماشین سازی تبریز، روزهای گذشته این کارخانه مادر تخصصی شاهد تنش‌هایی میان کارگران و مدیران شرکت بود. کارگران گروه ماشین سازی تبریز چند روز پیش در اعتراض به روند مدیریتی این کارخانه مقابل ساختمان اداری تجمع و نسبت به سوءمدیریت در کارخانه معترض بودند.

در اقدامی بی سابقه، کارگران شرکت، مدیرعامل و برخی معاونان، مدیران و مشاوران وی را از دفتر کار خودشان اخراج کردند. این در حالی بود که کارگران معترض گروه ماشین سازی تبریز پس از پا درمیانی مدیران میانی این کارخانه و برای حفظ روند تولید و منافع گروه ماشین سازی، پس از اعلام اعتراضات خود به داخل سالن های تولید بازگشته و کار خود را از سر گرفتند.

اما علت اعتراض کارگران چه بود؟ سال گذشته با بازگشت مالکیت شرکت ماشین سازی تبریز به دولت، سهام و مدیریت آن به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، واگذار گردید. شنیده ها حاکی از آن است مدیرعامل شرکت پس از انتصاب توسط آن سازمان در آذرماه سال 99 تاکنون بدون داشتن مجوز استخدام نیرو از صاحبان سهام یا هیئت مدیره در طی 11 ماه گذشته بیش از 60 نفر را مستقیماً به شرکت ماشین سازی و بیش از 40 نفر نیز از طریق مدیریت پیمان استخدام کرده است.

همچنین بسیاری از مدیران میانی و ارشد شرکت از بیرون شرکت به کارگیری شده‌اند. با توجه به وضعیت مالی نامساعد شرکت ماشین سازی این حجم استخدام موجب تحمیل هزینه‌های گزاف بر شرکت شده حال آنکه تغییر محسوسی در عملکرد شرکت مشاهده نمی‌شود.

نکته جالب در ماجرای اعتراض کارگران ماشین سازی تبریز، نحوه مواجهه مدیرعامل این کارخانه با موضوع بود. اصغر نورآیین، مدیرعامل گروه ماشین سازی تبریز پس از این واقعه گفت: موضوع خاصی نبود و کارگران هر از گاهی چیزی را بهانه کرده و اعتراض می کنند. ما به دلیل نداشتن مجوز استخدام از کارگران بازنشسته دعوت به کار مجدد کرده بودیم. که عده ای به این امر اعتراض داشتند، مورد خاصی نبود! معمولا برخی ها به کار نکردن و حقوق گرفتن عادت کرده اند. و موقعی که تحت فشار قرار می گیرند، معترض می شوند و مسائل را بزرگ می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چطور با اینکه بیان می کنید مجوز استخدام ندارید، اما در ماه های اخیر دهها نفر جدید را استخدام کرده اید، توضیح داد: باید به جای مدیرانی که بازنشسته می شوند، بالاخره مدیران جدیدی بیاوریم و نیروی متخصص در شرکت کم شده است و متاسفانه این طور مسائل همیشه در ماشین سازی هست.(منبع)

این درحالی است که اسناد رسیده به آناج نشان می‌دهد، در طول یک سال گذشته بیش از 29 کارگر ساده و تعداد زیادی پرسنل دیگر به ماشین سازی تبریز اضافه شده‌اند!

ماشین سازی تبریز در 8 سال گذشته دچار تصمیمات و مدیریت‌های غلطی شده که همگی موجب تضعیف جایگاه این کارخانه بزرگ شده است. نتیجه بیش از 8 سال مدیریت تفکری که هیچ اهمیتی به موضوعات اساسی نمی‌داده باید هرچه سریع تر با نگاهی جدید و تغییراتی اساسی همراه شود و این تغییرات در گرو همت و روحیه مسئولان تصمیم گیر در سیستم مدیریتی کشور است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.