• 4:15 بعد از ظهر

  • 1400-08-09

  • کد خبر: 18817

گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

گزارش فله‌ای مدیران شهرداری به کمیسیون‌ها/عملکرد عمرانی شهرداری ضعیف است

جلسه امروز شورای شهر تبریز با گزارش کمیسیون عمران، گزارش عملکرد درآمد و هزینه و بررسی خانه منتسب به باقر خان به پایان رسید.

به گزارش آناج، دستور جلسه اول امروز شورای شهر تبریز گزارش کمیسیون عمران و حمل‌ونقل عمومی‌بود که روح الله رشیدی در این خصوص اظهار داشت: در جلسه دوم کمیسیون عمران به سراغ پروژه‌های نیمه تمام و اولویت پروژه‌های ۱۴۰۰ رفتیم و مباحثی که مطرح شد بودجه عمرانی این پروژه‌ها، گزارش اولیه پروژه‌ها و موضوع پارک بزرگ بود.

وی ادامه داد: متاسفانه گزارشاتی که به ما می‌دهند، گزارش‌های فله‌ای است که خوانده نمی‌شود و در مورد پارک بزرگ هم چنین گزارشی داده شده بود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل عمومی‌شورا در خصوص پیشرفت پروژه‌ها عنوان کرد: در خصوص پروژه‌های عمرانی توجه به خزانه متمرکز باز هم مورد توجه گرفت و وضعیت پیشرفت و رکود پروژه‌ها در مناطق بررسی شد.

وی ادامه داد: در یکی از جلسات هم به وضعیت آسفالت جاده صنعت پرداختیم که نشان از وضعیت ناهماهنگی در شهرداری دارد، همین یک مسیر کوچک نشان می‌داد که سازمان‌ها ناهماهنگی باعث شده آسفالت‌ریزی یک مسیر کوچک انجام نشود.

رشیدی تاکید کرد: در یکی دیگر از جلسات گزارش عملکردی عمرانی را بررسی کردیم که عدم توزیع صحیح پروژه‌ها و امکانات در مناطق به خوبی مشهود بود.

نواقصات میدان آذربایجان آبروی شهر را برده است

وی با اشاره به نواقصات پروژه میدان آذربایجان تصریح کرد: در خصوص پروژه میدان آذربایجان اگرچه پروژه اشتباه انجام شده اما همین وضعیت هم به اتمام نرسیده و آبروی شهر را می‌برد، باید هرچه سریعتر این پروژه‌های ناقص که افتتاح شده‌اند طبق ضوابط به اتمام برسند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رسول برگی هم در خصوص وضعیت نامناسب رانندگان تاکسی گفت: در خصوص تاکسیرانی درخواست یک تعاونی برای کمک به رانندگان تاکسی را داشتند؛ برای تاکسیرانان حداقل باید یک محل برای تعمیر تاکسی‌ها در نظر گرفته شود زیرا با این هزینه‌های سرسام آور رانندگان توان تعمیر تاکسی‌ها را ندارند.

فریدون بابایی‌اقدم هم با اشاره به مشکلات مالی برای پخت آسفالت گفت: در بهترین فصل کاری امکان پخت آسفالت به دلیل مشکلات مالی وجود ندارد و دو ماه دیگر با شروع زمستان امکان انجام پروژه نخواهد بود، تامین مالی برای تامین پخت آسفالت باید انجام شود زیرا در صورت ادامه این وضعیت نتایج منفی آن در آینده نزدیک مشخص می‌شود.

تحقق 73 درصدی بودجه شهرداری

دستور جلسه بعدی گزارش عملکرد درآمد و هزینه شهرداری در شش ماهه نخست سال بود که علیرضا نوای باغبان اظهار داشت: اعضای شورا تصمیم بگیرند که این گزارشات ماهانه اعلام شود و یا به شکل فعلی هر شش ماه اعلام شوند.

وی ادامه داد: شهرداری مرکز و مناطق در شش ماهه اول باید بیش از ۲۵۰۰ میلیارد تحقق داشته باشد ۱۸۹۰میلیارد داشته که ۷۳ درصد تحقق داشته است؛ ۸۰ درصد این درآمد نقدی و مابقی غیرنقدی است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا تاکید کرد: سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته باید درآمد ۱۰۸۴ میلیارد را محقق می‌کردند که ۱۲۸۹ میلیارد وصول شده که بیش از ۱۰۰ درصد محقق شده است؛ البته برخی اعداد تکراری هم در گزارش وجود دارد.

عملکرد عمرانی شهرداری ضعیف است

وی با اشاره به کل بودجه محقق شده عنوان کرد: در کل ۲۱۶۶ میلیارد تومان از ۳ هزار میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده محقق شده که به حساب شهرداری واریز شده است، این رقم عدد قابل قبولی است اما باید بدانیم که دود عدم تحقق ۳۰ درصد بودجه به چشم پروژه‌های عمرانی می‌رود.

باغبان با بیان اینکه از ۷۹۱ میلیارد هزینه جاری، ۷۳۹ میلیارد تحقق یافته است، گفت: ۱۷۹۴ میلیارد برای بخش عمرانی در نظر گرفته شده بود که ۶۹۹میلیارد تومان محقق شده که عملکرد ضعیفی برای ماست.

معضل سگ‌های بلاصاحب در تبریز

در ادامه یاسین بجانی سخنگوی شورایاسلامی‌شهر تبریز در خصوص سگ‌های بی صاحب در تبریز تصریح کرد: موضوع سگ‌های بی صاحب در شهر بسیار مشکل ساز شده‌است و شهروندان از آسیب‌‌‌های متعدد خبر می‌دهند.

حجت الاسلام برگی هم ادامه داد: متاسفانه سگ‌های ولگرد گاهی در شهر موجب آسیب می‌شوند، البته که این‌حیوانات مخلوق خداوند هستند و حق حیات دارند و این ما هستیم‌ که گاهاً به محیط زندگی آنها وارد شده ایم که البته لازم‌است این حیوانات نیز با رعایت حق و حقوقشان ساماندهی شوند.

بررسی تغییر نام معابر و اماکن عمومی

در ادامه مصوبه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا درخصوص بررسی شیوه نامه نامگذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی‌شهر تبریز بررسی شد که رییس شورای اسلامی‌شهر تبریز گفت: از کمیسیون فرهنگی و کمیته نامگذاری می‌خواهیم در راستای لبیک گفتن به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نامگذاری اماکن و معابر به نام شهدا اقدام به نامگذاری معابر و ساختمان‌ها و سالن‌ها شهرداری به نام شهدای شهرداری و به خصوص نام گذاری معابر به نام شهیده‌ها که هیچ جا نامی‌از این بزرگواران در معابر دیده نمی‌شود اقدام کنند‌.

حکیمه غفوری هم در این خصوص عنوان کرد: مقرر شده بود شیوه‌نامه ای به صحن بیاید و به تصویب برسد، در این شیوه نامه ۱۰ ماه و چهارده تبصره تدوین شده است و ۹ عضو دارد.

وی ادامه داد:رییس کمیسیون فرهنگی، یکی از اعضای شورا، معاون یا رئیس سازمان فرهنگی شهرداری،یکی از اساتید تاریخ و استاد جامعه شناسی، مدیرکل بنیاد شهید، یک نفر با معرفی بنیاد ایران‌شناسی و مدیرکل ارشاد و یا یک نفر با معرفی ایشان اعضا این کمیته هستند.

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: مقرر شد هر ۶ ماه یکیار گزارشی ارائه شود و تمامی‌اسامی‌با امضا و تصویب شورا به فرمانداری ارسال شوند و اگر اسامی‌توسط فرمانداری تصویب شد با اسامی‌مصوب سال‌های گذشته در صحن شورا بررسی شده و مورد تصویب قرار گیرد.

شهرام دبیری هم با بیان اینکه نامگذاری معابر و خیابان‌ها جزو اختیارات شورا است، ابراز داشت: معمولاً به کمیسیون فرهنگی ارجاع می‌شد و کمیته نامگذاری این مسئولیت را به عهده داشت اما در روش جدید نامگذاری به صحن شورا می‌آید و ممکن است دوباره کاری شود.

در پایان غلامرضا احمدی نماینده شورا در کمیته نامگذاری شد.همچنین شیوه نامه نامگذاری معابر شهر تبریز تویط اعضا شورای اسلامی‌شهر تبریز تصویب شد.

خانه منتسب به باقر خان و 40 وارث

دستور جلسه بعدی مصوبه کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا درخصوص خانه منتسب به باقرخان بود که غفوری در این خصوص گفت: در رابطه با خانه منتسب به باقرخان حرف‌های زیادی است ولی به عنوان بنای تاریخی می‌توان به آن نگاه کرد.

وی با بیان اینکه این بنا در جوار مسجد سالار، متراژ خوبی دارد اضافه کرد: در حاشیه این بنا ایجاد فضای سبز می‌تواند پتانسیل خوبی باشد، ریشه تاریخی این مسئله به جای خود، ولی این مکان می‌تواند پتانسیل خوبی برای شهر باشد.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به اینکه اهالی محل نیز در این رابطه معذب هستند، گفت: این مکان نزدیک به ۴۰ نفر وراث دارد که می‌گویند نه خریداری می‌کنند و نه تعیین تکلیف و بسیاری از این افراد اجاره‌نشین هستند.

بابایی اقدم نیز اظهار داشت: تملک خانه منتسب به باقر خان که چندین سال است در صحن شورا مطرح و موجب حساسیت اهالی رسانه و شهروندان تبریز نیز شده است باید یک بار برای همیشه تعیین تکلیف شود.

وی تصریح کرد: ۴هزار و ۶۰۰متر مساحت این ملک با دو قطعه است، که یکی از دو قطعه به فروش رفته است، رقم تملک، خیلی بالا خواهد بود و ضروری است که میراث فرهنگی نیز در این حوزه وارد شود.

با تصویب اعضای شورای اسلامی‌شهر تبریز مقرر شد شهرداری لایحه ای برای تملک و ساماندهی خانه منتصب به باقر خان تهیه و به صحن شورا ارائه کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *