• 4:04 بعد از ظهر

  • 1400-08-03

  • کد خبر: 18536

تاثیرات احداث خیابان 65 متری در خاواران؛

نابودی زیرساخت، فضای سبز و منطقه تاریخی خلعت‌ پوشان

گفته میشود در صورت احداث خیابان اتصال شهرک خاوران به میدان بسیج که از منطقه تاریخی خلعت پوشان می‌گذرد، بسیاری از زیرساخت‌ها و فضای سبز موجود در این منطقه تخریب خواهد شد.

گروه اجتماعی آناج؛ مدتی است دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز با مشکلی رو به روست که ریشه آن به چندین سال قبل بر می‌گردد. پورمحمدی رئیس وقت دانشگاه تبریز در تفاهمی‌کارشناسی نشده با شهرداری منطقه 9 تبریز، اجازه دسترسی و مسیر گشایی از طریق اراضی دانشگاه تبریز واقع در منطقه خلعت پوشان شهرک خاوران را صادر کرده است و اکنون پس از گذشت چند سال، شهرداری بنا دارد، مسیر دسترسی و اتصال خیابان 65 متری خاواران به میدان بسیج را عملیاتی کند.

برخلاف ساده بودن ماجرا، سه نکته بسیار مهم در این بحث به وجود آمده که چندین سال اجرای پروژه را به تعویق انداخته است. اول، بحث وجود منطقه تاریخی در مسیر تاسیس خیابان، دوم، وجود تاسیسات و زیرساخت‌های وسیع دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در محل احداث و سوم، برهم زده شدن اکو سیستم و فضای سبز حاکم بر این منطقه.

برای پیگیری موضوع به سراغ مسئولان اصلی پروژه رفتیم که به جز یک نفر هیچ فرد دیگری حاضر به مصاحبه با آناج نشد. نصرالله زاده رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز تنها مسئولی بود که در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، علاوه بر مخالفت صریح با اجرای پروژه، درباره مشکلات موجود در احداث آن اظهار داشت: ما به هیچ وجه منکر لزوم مسیر دسترسی و اتصال یک خیابان نیستیم اما موضوع مهم خسارتهای سنگین احداث چنین پروژه‌ای است که به نظر می‌رسد هزینه آن به لحاظ مادی و معنوی بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: اراضی منطقه خلعت پوشان که متعلق به دانشگاه تبریز و دانشکده کشاورزی است، محل رفت و آمد بیش از 2 هزار دانشجو و استادی است که در آن محیط آموزش‌‌‌های عملی خود را می‌گذارنند. این منطقه یکی از محل‌‌‌های دارای تاسیسات زیرساختی اعم از سوله، گاوداری، گلخانه، استخر پرورش ماهی، زمین‌‌‌های زراعی و پرورش بذر می‌باشد که در صورت عملیاتی شدن پروژه بخش اعظمی‌از آنها تخریب یا دسترسی به آن‌ها غیر ممکن خواهد بود.

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز ضمن بیان اینکه اساسا شهرداری تبریز حق احداث خیابان بدون تملک زمین را ندارد گفت: تنها استناد شهرداری منطقه 9 به توافقی است که در قدیم انجام شده و این توافق توسط هیئت امنا دانشگاه تبریز مورد قبول نیست.

برج خلعت پوشان یکی از مکان‌‌‌های تاریخی تبریز است که متاسفانه در طی سالیان گذشته دچار بی مهری مسئولان قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد احداث خیابان در مجاورت برج خلعت پوشان موجب آسیب به این بنای تاریخی خواهد شد.

موضوع دیگر در احداث خیابان 65 متری، تقسیم منطقه به دو بخش شرقی و غربی است که عملا موجب تخریب فضای سبز موجود در این منطقه خواهد شد. از طرفی طبق گفته افراد مطلع، احداث خیابان موجب از بین رفتن قنات معروف منطقه خلعت پوشان خواهد شد که هم اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیگیری‌های خبرنگار آناج، از شهرداری منطقه 9، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و معاونت حمل و نقل شهرداری تبریز علی رغم تلاش بسیار بی نتیجه ماند و برخلاف وعده‌های داده شده، هیچ فردی حاضر به مصاحبه در این باره نشد.

انتهای پیام/

کلید واژه‌ها:

دیدگاه ها:

    در تبریز و آذربایجان هر پروژه ای که انجام میشود طبق دستور مرکز بوده و طوری طراحی میشود که تمامی این پروژه ها در یکصد سال اخیر در راستای نابودی فضای فرهنگی – هنری – اقتصادی و میراث فرهنگی آذربایجان است…نگاه کنید – باغشمال – ارک تبریز – گؤی مچید و کهنه خیاوان – راستا کوچه – مس سونگون – قو.م تپه – شوش قوم – گلستان باغی – بازار – صاحب الامر میدانی – سامان میدانی – گورد میدانی ووووو که تاریخ آذربایحان را نابود کردند و حالا هم خلعت پوشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *