• 5:45 بعد از ظهر

 • 1400-07-30

 • کد خبر: 18412

یادداشت| دستگیری دین‌داران؛ از ترس هفده ربیع

مهدی نعلبندی کارشناس مسائل قفقاز نسبت به بازداشت روحانیون و دین‌داران در جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد و نوشت: دستگیری دین‌داران در جمهوری آذربایجان شروع شد، دم خروس زد بیرون که هدف، به حاشیه بردن سالگرد آغاز گفتمان هفده ربیع است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ مهدی نعلبندی کارشناس مسائل قفقاز نسبت به بازداشت روحانیون و دین‌داران در جمهوری آذربایجان واکنش نشان داد و نوشت:

از سه‌شنبه نوزده اکتبر که دستگیری دین‌داران در جمهوری آذربایجان شروع شد، دم خروس زد بیرون که هدف، به حاشیه بردن سالگرد آغاز گفتمان هفده ربیع است.

ماجرا با دستگیری حجت‌الاسلام ایلقار ابراهیم‌اوغلو آغاز شد و در ادامه حجج‌الاسلام سردار حاجی‌حسنلی، جلال شفیع‌اف و قدیر محمد‌اف دستگیر شدند.

دو بامداد چهارشنبه بیست اکتبر، شیخ ایلقار آزادی خود را با یک ویدئو اطلاع داد و پیش از ظهر همان روز، شیخ جلال و شیخ قدیر هم آزاد شدند، اما گوشی تلفن آزادشدگان ضبط شد.

از سرنوشت تمکین جعفروف هنوز خبری نیست.

و اما شیخ سردار که از آزادی‌اش قریب یک سال می‌گذرد، دوباره و فعلاً به مدت چهار ماه راهی زندان شد.

به نظر می‌رسد این دستگیری‌ها دو هدف بیشتر نداشت:

یکم: ارعاب و اخذ تضمین سکوت علماء در سالگرد هفده ربیع‌الاول. چراکه سال قبل شیخ ایلقار و شیخ سردار در قم و در کنگره بین‌المللی “قره‌باغ؛ گفتمان هفده ربیع” حضور داشتند و شیخ ایلقار در این همایش سخنرانی کرد؛ اما ظاهراً سکوت شیخ سردار صدایی بلند و غیرقابل‌تحمل دارد.

دوم: این دود از تل‌آویو می‌آید. آقایان می‌خواهند و دارند سفارتشان را در تل‌آویو می‌گشایند. همین.

و اما بعد در ادامه؛

سوم: راننده‌های ایرانی این وسط آزاد شدند که نهادهای رسمی‌ایران سرشان گرم باشد و نگاه و کلامشان به تل‌آویو نچرخد. علی‌اف از ایرانی‌ها امتیاز ممنوعیت تردد کامیون‌ها به خانکندی را هم گرفت و برایش برد کاملی شد.

چهارم: تمرکز ایران بر عدم وقوع جنگ در منطقه است و این بسیار مهم است. ایران برخلاف دیگران میلی به جنگ ندارد اما آماده‌ترین است برای جنگ احتمالی.

پنجم: اگر توافقاتی که برخی نویسندگان عرب در چند روز اخیر گفتند روی داده باشد، برنده این بحران، هم ایران است و هم آذربایجان. پیش‌تر گفته‌ام که وقوع هر جنگی از سوی آذربایجان در مرزهای ایران که به هر نحوی یک طرفش ایران باشد مساوی است با پایان علی‌اف. و ظاهراً او این نکته را دریافته است، و باقی بخش‌های سناریو، تشریفات ختم ماجراست.

ششم: جناب علی‌اف، بیش از همه از جریان اسلام‌گرا و مقلدین امام خامنه‌ای می‌ترسد و خوب می‌داند که اگر نبودند این طیف عقیده‌مند، او و خانم علی اوا این روزها امکان سفر به مناطق آزاد شده را نداشتند. اسلام‌گرایان حتی در زندان هم برای آزادی قره‌باغ جنگیدند و در باب وطن کوتاه نیامدند.

هفتم: بفرموده حضرت آقا ما با این سه برادر هنوز برادریم. حتی اگر برخی برادرانمان، به سان برادران یوسف باشند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام‌اسلام‌‌گرایان‌اگر‌در‌جمهوری‌آذربایجان‌به‌قدرت
  برسند‌معرکه‌بالا‌خواهد‌گرفت‌چون‌آنروز‌اسرائیل
  را‌بیرون‌میکنند‌‌وبه‌ایران.میگویند‌به‌جای‌ترکیه
  به‌ما‌کمک‌کن‌تا‌ایروان‌را‌پس‌بگیریم‌وسپس‌داغستان
  را‌آزاد‌کنیم‌وباقی‌قضایای‌‌فرهنگی…..لذا‌به‌نظر‌من
  ایران‌گنونی‌علی‌اف‌ها‌را‌جهت‌توجیه‌سیاستهای
  سردرگم‌خودش‌در‌موردقفقاز.جنوبی‌مرکزی‌وشمالی
  و…..ترجیح‌میدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *