• 9:48 بعد از ظهر

 • 1400-07-01

 • کد خبر: 16573

واکنش متفکرآزاد به اظهارات نماینده جمهوری آذربایجان

عضو هیئت‌رئیسه مجلس در واکنش به اظهارات تفرقه‌انگیزانه یکی از نمایندگان جمهوری آذربایجان گفت: این اقدام به دور از حسن هم‌جواری و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور است و مسئولان جمهوری آذربایجان باید در این زمینه واکنش نشان دهند.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ روح‌الله متفکر آزاد عضو هیئت‌رئیسه مجلس با اشاره به اظهارات تفرقه انگیزانه برخی از مقامات جمهوری آذربایجان، اظهار داشت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌در دوره جدید، توجه بیشتر به کشورهای منطقه و گسترش هر چه بیش‌تر روابط با همسایگان است، لذا اظهارات شاذ در خصوص روابط دو کشور توسط یکی از نمایندگان جمهوری آذربایجان به دور از حسن هم‌جواری و روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور است و مسئولان جمهوری آذربایجان باید در این زمینه واکنش نشان دهند.

وی سخنان نماینده پارلمان را به تحریک کسانی دانست که در پی ایجاد خدشه در روابط دوستانه جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان هستند، گفت: مسئولین امر در کشور همسایه ما بایستی ضمن گوشزد کردن اهمیت روابط دوجانبه و روابط خوب بین دو کشور به عناصر موجود در حاکمیتشان و ساز و کار احترام متقابل را به آنان یادآور شده و اجازه تنش‌آفرینی به آن‌ها را ندهند، چراکه این به نفع هیچ یک از دو طرف نیست.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی‌با تأکید بر اینکه خویشتن‌داری جمهوری اسلامی‌در برابر این‌گونه اظهارات تفرقه‌افکن، ناشی از سه اصل عزت، حکمت و مصلحت است، تصریح کرد: همگان باید آشکارا بدانند که امنیت ملی و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی‌ایران، اصل بنیادین و خدشه‌ناپذیر سیاست خارجی ایران عزیز است و ما در مسیر حفظ آن هر لحظه آماده استفاده از ابزارهای در اختیار خود هستیم.

وی با اشاره به اینکه امنیتِ ایران، همسایگان و منطقه برای ما اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: در کنار رویکرد خویشتن‌دارانه و برادرانه، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی‌ایران هم آماده هستند تا هرگونه تحرک علیه امنیت ملی ایران را با صلابت و در مبدأ پاسخ دهند که در این زمینه همسایگان ما نباید اجازه دهند نیروهای فرامنطقه‌ای و متخاصم در خاکشان حضور یابند.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه با توجه به عبور و مرور چندین ساله کامیون‌های تجاری دو کشور در خاک همدیگر و احترام توأمان ایران به کامیون‌داران جمهوری آذربایجان گفت: ما خواهان جبران هرچه سریع‌تر رفتار خارج از شأن مسئولان آذربایجان با اتباع ایرانی هستیم.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  بله
  روابط دقیقا متقابل هست

  همه باید از رابطه‌هاشون حراست کنند، چون همه نان رو با دهنشون می‌خورند و وقایع می‌بینند.

  سلام‌‌جمهوری‌آذربایجان‌مدعیست‌‌ایران‌مانند‌سابق
  به‌‌‌خانکندی‌ملزومات‌با‌کامیونهای‌خود‌میفرستد
  آیا‌در‌زمان‌جنگ‌با‌صدام‌ایران‌اجازه‌میداد‌کشور‌ثالثی
  از‌طریق‌ایران‌به‌عراق‌کمک.کند‌باید‌با‌منطق‌تحلیل‌کرد
  بالاخره‌ما‌میلمانیم‌انقلاب‌اسلامی‌پیش‌کش‌همانگونه‌مصر‌به‌اسرائیل‌کمک‌ورابطه‌دارد‌چرا‌باید‌با‌اسرائیل
  دوم‌اینگونه‌رابطه‌برقرار‌میشود‌وهی‌درتطهیر‌
  ارمنستان‌دارید‌پشتیبانی‌روس‌وامریکا‌وچین‌وهند
  فرانسه‌از‌ارمنستان‌واضح‌است‌اسرائیل‌هم‌به‌دلیل
  مواضع‌پان‌فارسی‌وحسوودانه‌ایران‌نسبت‌به‌
  آذربایجان‌‌خودمان‌وسرایت‌آن‌موضع‌گیری‌در‌مورد
  جمهوری‌آذربایجان‌از‌فرصت‌استفاده‌وبه‌جهت
  نیاز‌جمهوری‌آذربایجان‌به‌برخی‌سلاحهای‌خاص
  که‌کسی‌نمی‌فروشد‌‌به‌آذربایجان‌نفوذ‌کرده‌مقصر
  اصلی‌ام.نیروهای.‌مثلا‌ارزشی‌منفعل‌ترک‌اقلیم‌
  آذربایجان‌خودمان‌هستند‌نمونه‌اش‌‌ونتیجه‌اش
  کاهش‌شدید‌رتبه‌صنعتی‌جمعیتی‌و….نسبت
  له‌اول‌انقلاب‌در‌مقایسه‌با‌مراکز‌فارس‌زبان‌و….

  سلام
  دو کلام چرت و پرت از نماینده های ساتقین و خودفروخته و جیره خوار آذربایجان…

  راستی این نماینده ها چرا در خصوص چپاول و غارت معادن و صنایع و سرمایه های مادی آذربایجان جنوبی توسط پانفارس ها سخن نمی گویند؟؟//!!!!

  این متفکر آزاد نیز ازآن آتش به اختیارهای غلیظ هستند و در کارهایی که به ایشان مربوط نیست با تحریک سلطنت طلبان و دشمنان آذربایجان و تورکیه، زود کارشناسی میکند که عاید و نتیجه ای برای مردم تحت وکالت خود ندارد. وی باید از امام جمعه محترم تبریز یاد بگیرد که چگونه در این گونه موارد موضع گرفته و حرف میزند و میلیونها تورک ایرانی را هم تحریک نمیکند…البته معلوم نیست این آقای نماینده از جایی برای برهم زدن آرامش ایران خط میگیرد مانند مسئولان وقت روزنامه ایران و یا برنامه فیتیله و هفته نامه طرح نو که ردپای صهیونیست برای تحریک مردم آذربایجان و تورک ایران برای برهم زدن و برانداختن نظام دیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *