• 6:55 بعد از ظهر

  • 1400-06-31

  • کد خبر: 16484

نامه بشار اسد به رهبر مخالفین اردوغان

یکی از اعضای حزب جمهوری خلق ترکیه از ارسال نامه رئیس‌جمهور سوریه به رهبر این حزب برای مذاکره درباره مهاجران سوری خبر داده است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ باریش یارکاداش نماینده سابق پارلمان ترکیه از حزب جمهوری خلق در مصاحبه‌ای که روز گذشته منتشر شده است مدعی شد که بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه پیامی‌برای کمال قلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق ارسال کرده است.

وی افزود: این پیام پس از آخرین اظهارات قلیچدار اوغلو درباره منطقه و وضعیت مهاجرین سوری ارسال شده است که گفته بود “ما پس از به قدرت رسیدن، مهاجران سوری را به کشورشان بازمی‌گردانیم، یعنی با رضایت خودشان و این کار را در هماهنگی و همکاری با دولت سوریه انجام خواهیم داد، برای مقابله با گروه‌های تروریستی نیز باید با دمشق گفتگو کنیم”.

یارکاداش ادامه داد: پس از این اظهارات بود که بشار اسد در پیامی‌به قلیچدار اوغلو گفته است که “بیایید درباره جزئیات این موضوع باهم گفتگو کنیم”.

نماینده سابق پارلمان ترکیه با اشاره به اینکه هنوز پاسخی از سوی قلیچدار اوغلو به نامه بشار اسد داده نشده است، گفت: اگر حزب جمهوری خلق مسئله کُردها را حل کند و به سوریه برود و با بشار اسد دیدار کند، می‌تواند در دو موضوع مهم اعتبار خود را افزایش دهد.

وی یادآور شد: در این موضوع حزب جمهوری خلق باید حمایت کاملی از قلیچدار اوغلو داشته باشد.

بر اساس نظرسنجی‌های انجام‌گرفته، 25 درصد مهاجران سوری خواهان بازگشت به کشورشان هستند که این یعنی یک‌میلیون مهاجر سوری (از مجموع حدود 4 میلیون نفری که در ترکیه هستند).

طی ماه‌های اخیر انتقادات به حضور مهاجران سوری در ترکیه افزایش یافته است و مخالفان، این مسئله را ناشی از سیاست‌های دولت اردوغان در پذیرش پناه‌جویان و نیز سیاست آنکارا در قبال سوریه می‌دانند که باعث شده است این کشور همچنان صحنه آشوب و ناامنی باشد.

تغییر سیاست در قبال دولت قانونی سوریه و نیز تشویق به بازگشت مهاجران به کشورشان پس از ایجاد ثبات در این کشور از جمله پیشنهادات مخالفان است که به دولت آنکارا داده‌اند.

مخالفان حزب حاکم بر این نکته تأکید دارند که در صورت به قدرت رسیدن، این سیاست‌ها را در قبال سوریه در پیش خواهند گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *