• 6:19 بعد از ظهر

  • 1400-06-31

  • کد خبر: 16476

توسعه همکاری‌های سه‌جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان

با حضور معاون وزارت خارجه ایران در جمهوری آذربایجان زمینه‌های گسترش همکاری‌های سه‌جانبه تهران با همسایه‌های شمالی بررسی شد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ با حضور معاون وزارت خارجه کشورمان در جمهوری آذربایجان زمینه‌های گسترش همکاری‌های سه‌جانبه تهران با همسایه‌های شمالی بررسی شد.

نشست سه‌جانبه مراکز مطالعاتی سه کشور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در باکو با حضور معاون وزیر خارجه و رئیس مرکز دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی کشورمان برگزار شد.

دکتر محمدکاظم سجادپور معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی‌ایران و رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه گفت: درصدد ارتقاء روابط موجود دوجانبه به روابط سه‌جانبه و موثر هستیم.

وی با اشاره به اهمیت نشست سه‌جانبه افزود: هر سه کشور روابط خوب دو جانبه‌ای را دارند و در حال حاضر درصدد ارتقا سطح روابط و همکاری‌های سه‌جانبه هستیم و شرایط منطقه نشان می‌دهد ظرفیت‌های زیادی برای تبدیل روابط سه‌جانبه وجود دارد.

رئیس مرکز دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی کشورمان روابط دوجانبه‌ی ایران با کشور‌های جمهوری آذربایجان و ترکیه را خوب توصیف کرد و گفت: هدف ما ایجاد روابط و پل ارتباطی و همکاری است.

محور گفتگوی‌های سه‌جانبه بررسی ظرفیت‌های همکاری در زمینه تجارت، حمل‌ونقل، انرژی و توسعه روابط سه کشور همسایه شمالی است.

در این سفر سه‌روزه دکتر سجادپور علاوه بر شرکت در نشست‌های علمی، با برخی مقامات جمهوری آذربایجان نیز دیدار و گفتگوی دوجانبه خواهد داشت.

حقی اوغور رئیس مرکز مطالعات ایران و ترکیه در نشست همکاری‌های مشترک سه‌جانبه‌ی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در باکو گفت: کشور‌های همسایه جمهوری آذربایجان، ترکیه و ایران در شرایط ویژه مشابهی قرار دارند و ما در سیستم جهانی کنونی با چالش‌های مشابهی روبرو هستیم.

وی با انتقاد از حمایت‌های غرب از تروریست افزود: برخی کشور‌های غربی با حمایت از تروریست‌ها ایران را تحریم می‌کنند.

رئیس مرکز مطالعات ایران در ترکیه (ایرام) به لزوم همکاری‌های سه‌جانبه تأکید کرد و گفت: پس از پیروزی جمهوری آذربایجان در جنگ ۴۴ روزه، رئیس‌جمهور ترکیه خاطرنشان کرد که ۶ کشور منطقه باید دورهم جمع شوند و اگر این کشور‌ها همکاری‌ها را توسعه دهند، بسیاری از مشکلات رفع خواهد شد.

وی افزود: هر چند برای همکاری‌های همه جانبه‌ی کشور‌های (ایران – روسیه – ترکیه – جمهوری آذربایجان – گرجستان و جمهوری آذربایجان) فاصله داریم، اما سه کشور ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان می‌توانند با همکاری‌های سه‌جانبه ظرفیت همکاری‌های ۶ جانبه در منطقه را توسعه دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *