• 5:13 بعد از ظهر

  • 1400-06-28

  • کد خبر: 16292

بازگشایی زنگه‌زور؛ پیش‌شرط گفتگوی اردوغان با پاشینیان

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان از طریق مقامات بلندپایه گرجستان به وی پیام ارسال کرده و خواهان آغاز گفتگوها با ترکیه می‌باشد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان از طریق مقامات بلندپایه گرجستان به وی پیام ارسال کرده و خواهان آغاز گفتگوها با ترکیه می‌باشد.

اردوغان با سخن از این درخواست ارمنستان به وضعیت موجود کریدور زنگه‌زور اشاره کرده و گفته است که اختلافات میان آذربایجان و ارمنستان با گشایش این کریدور قابل حل می‌باشد.

اردوغان که قبل از آغاز سفر خود به نیویورک در مجلس ترکیه به تشریح اهداف و برنامه‌های خود از این دیدار می‌پرداخت با اشاره به وضعیت زنگه‌زور و درخواست مقامات ارمنستان برای گشایش باب مذاکره افزود: “مقامات ارمنستان درخواست دیدار داشته‌اند و در این راستا انتظار ما این است که اقدامات مثبتی را نیز نشان دهند، گشایش و یا عدم گشایش کریدور زنگه‌زور امری سیاسی می‌باشد و امیدواریم که با باز شدن این کریدور مسائل مهم میان آذربایجان و ارمنستان حل شود”.

عدم گشایش کریدور زنگه‌زور به عنوان یکی از ره‌آوردهای مهم جنگ ۴۴ روزه و آتش‌بس منتهی به آن را می‌توان یکی از دو مسئله اصلی حل‌نشده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در کنار وضعیت قره‌باغ مرکزی و خانکندی دانست.

مقامات ارمنستان با پیش کشیدن تفسیر خود از مفاد اتش‌بس ۱۰ نوامبر بر این امر تأکید دارند که هیچ اشاره‌ای به گشایش کریدور زنگه‌زور نشده است و این کشور هیچ اقدامی‌در این راستا انجام نخواهد داد، و این در حالی است که جمهوری آذربایجان در کریدور لاچین گذرگاهی به پهنای ۵ کیلومتر را در اختیار ارامنه حاضر در خانکندی قرار داده است تا بتوانند با ارمنستان در ارتباط باشند.

ایجاد کریدور مشابهی در جنوب ارمنستان و مرز این کشور با رود ارس نیز مورد انتظار جمهوری آذربایجان بوده است به گونه‌ای که این کشور بتواند با بخش جدا افتاده خود یعنی جمهوری خودمختار نخجوان به صورت زمینی در ارتباط باشد.

جمهوری آذربایجان بر این ادعاست که گشایش کریدور زنگه‌زور مورد توافق و امضای نخست‌وزیر ارمنستان بوده و این کشور هم‌اکنون از چنین امری سرباز می‌زند.

برخی از کارشناسان سخنان اردوغان مبنی بر امیدواری وی برای باز شدن کریدور زنگه‌زور را به عنوان پیش‌شرطی برای آغاز گفت‌وگوها میان این کشور با ارمنستان دانسته‌اند، اما ناگفته پیداست که در صورت عدم برآورده شدن خواسته‌های جمهوری آذربایجان، فرایند احیای روابط دیپلماتیک میان جمهوری ارمنستان و جمهوری ترکیه بی‌اثر خواهد ماند، چراکه ابتکار دیپلماتیک احمد داوداوغلو وزیر امور خارجه وقت ترکیه برای ایجاد روابط دیپلماتیک میان ترکیه و ارمنستان تحت دکترین «مشکل صفر با همسایگان» در سال ۲۰۰۹ نیز به دلیل مخالفت جمهوری آذربایجان اثر دهی ملموسی نداشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *