• 12:46 قبل از ظهر

  • 1400-06-28

  • کد خبر: 16270

قرعه به نام کیست؟!

5 گزینه محتمل برای استانداری آذربایجان شرقی/ خطر انتصاب گزینه شائبه دار!

مهم ترین مساله پس از استقرار دولت ها تعیین استانداران به عنوان نمایندگان و صاحب اختیاران استانی دولت است و این گزارش به آخرین وضعیت تعیین استاندار آذربایجان شرقی پرداخته است.

به گزارش آناج، با روی کار آمدن دولت سیزدهم و اخذ رای اعتماد وزرای دولت از مجلس شورای اسلامی‌زمزمه برای تغییر تیم‌‌‌های استانی دولت و در راس آن استانداران شدت گرفت. گروههای سیاسی و فعالین انتخاباتی نیز در این زمینه فعال شدند تا گزینه مدنظر خود را برای دولت مطرح کنند.

نقش مجمع نمایندگان در انتخاب استاندار

از جمله مواردی که توجه رسانه‌ها به مساله انتخاب استاندار آتی آذربایجان شرقی معطوف کرد خبرهایی بود که از جلسه نمایندگان استان برای معرفی گزینه‌‌‌های مدنظر برای استانداری درز کرده بود. گفته می‌شود در آن جلسه با امتیاز دهی نمایندگان استان 5 نفر به وزارت کشور معرفی شده اند، پس از درز خبر اسامی‌افراد، فرهنگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو و رئیس مجمع خبر درز کرده را به لحاظ ترتیب و اسامی‌تکذیب کرد.

سه تن از نمایندگان تبریز یعنی بیگی، متفکر آزاد و پزشکیان نیز به مساله ورود نمایندگان به معرفی گزینه استانداری انتقاد کردند اما در جواب رئیس مجمع ورود نمایندگان به این روند را درخواست وزارت کشور عنوان کردف البته می‌توان گفت نظرخواهی از نمایندگان استان در دولتهای گذشته نیز مسبوق به سابقه است.

لیستی که 7 نفره شد؟!

گفته می‌شود پس از کنش و واکنشهای افراد، محافل و رسانه‌ها مجمع نمایندگان جلسه دیگری تشکیل می‌دهد و لیست 5 نفره را به لیست 7 تبدیل و مجدد به وزارت کشور ارسال می‌کند تا وزیر با دست بازتری به انتخاب استاندار اقدام کند، دلایل مختلفی نیز برای این تغییر لیست گفته می‌شود که نمی‌توان بدان استناد کرد البته روایت‌‌‌های مختلفی از اسامی‌5 یا 7 نفر مطرخ است اما چون به صورت رسمی‌اسامی‌اعلام نشده نمی‌توان نظر قطعی داد، براساس گفته رئیس مجمع نیز قرار نمایندگان بر عدم اعلام رسمی‌اسامی‌است تا آبروی افراد محفوظ بماند.

5 گزینه محتمل

براساس شنیده‌ها آقایان شاکری، خرم، پورجمشیدیان، اسدبیگی،غفاری، 5 گزینه مطرح و محتمل در وزارت کشور هستند که کمیته‌‌‌های شش گانه در آن وزارت، در حال بررسی گزینه‌ها هستند. در این میان محافل مختلف نیز برای تقویت گزینه خود یا علیه گزینه‌‌‌های دیگر فعال هستند و سعی دارند با چاشنی مطرح بودن فرد در شبکه‌‌‌های اجتماعی به وزارت کشور فشار وارد کنند اما آنچه مشخص است تا کنون هیچ گزینه ای نهایی نشده است و برخی گزینه‌‌‌های با مساله بازنشستگی و برخی دیگر نیز با شائبه حمایت اصلاح طلبان و طیف لاریجانی از آنان مواجه هستند.

جوانان به دنبال گزینه انقلابی و جوان باور

در میان گزینه‌‌‌های مطرح برای استانداری آذربایجان شرقی افرادی در حدود شخصیتیِ مدرسی خیابانی (استاندار سیستان و بلوچستان) نیز تاکنون مطرح بوده اند که از جنس دولت و شعارهای آن نبوده اند و این مساله مخالفت قاطبه فعالین سیاسی و رسانه ای انقلابی برانگیخته است، آنچه مهم است حضور فردی در کسوت استانداری آذربایجان شرقی است که بتواند با بکارگیری نیروهای انقلابی و جوان، تغییر براساس شعارهای دولت را در آذربایجان شرقی رقم بزند و براساس شنیده‌ها این مساله را محافل جوان انقلابی به جد پیگیر هستند. درمیان گزینه‌‌‌های مطرح شده تا کنون گزینه ای وجود دارد که تمامی‌مدیران اصلاح طلب و اعتدالی با شنیدن نامش به وجد آمده اند و استانداری او را برابر با ابقای خود و ادامه دولت روحانی در آذربایجان شرقی می‌دانند، پس در صورت انتصاب فرد شائبه دار و نامتجانس با شعارهای دولت می‌توان اولین شکست سیاسی دولت در آذربایجان شرقی را به چشم دید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *