• 1:55 بعد از ظهر

  • 1399-09-17

  • کد خبر: 1538

سنگ دولت زیر پای شهرداری‌ها؛

‌فراموشی حاشیه‌نشینان در بافت فرسوده

عضو شورای شهر تبریزگفت: در سال ۸۴ طرح محدوده بافت فرسوده‌ای در تبریز برای صدور پروانه رایگان تعیین شد که علاوه بر اینکه بافت حاشیه‌ای در این طرح فراموش شد بسیاری از مناطق دارای شاخص فرسودگی نیز در این طرح نیامده است.

به گزارش آناج، روز گذشته لایحه شهرداری تبریز درخصوص صدور مجوز جهت صدور پروانه ساختمانی تا آخر سال ۹۹ برای املاک عـده‌ای از شهروندان که قبل از خروج از محدوده بافت فرسوده برابر ابلاغ طرح جدید شـهرسازی، مجوز نقشه یا پیش پروانه اخذ گردیده است به منظور استمرار تسهیلات ویژه برای ساخت و سازهای جدید و فراهم آوردن شـرایط تشویقی برای احیا بافت‌‌‌های فرسوده به تصویب رسید. فریدون بابایی‌اقدم در گفت‌وگو با آناج در خصوص این مصوبه اظهار داشت: وزارت مسکن سابق در سال ۸۴ در کلیه شهرهای ایران محدوده بافت فرسوده بر اساس سه شاخص مشخص کرد که در تبریز هم ۲ هزار و ۵۳۰ هکتار جز بافت فرسوده تعریف شد در حالیکه مناطق زیادی در تبریز جز بافت فرسوده بودند که شناسایی نشدند. بر اساس همین تعریف بافت فرسوده بنا شد که تسهیلاتی از جمله پروانه رایگان در حد طبقات مجاز توسط شهرداری‌ها داده شود.

وی با بیان اینکه بنابود شهرداری مابه تفاوت این بخشودگی را از وزارت مسکن یا همان دولت دریافت کند، گفت: در هشت سال گذشته که عضو شورای شهر بودم همواره یکی از گلایه‌ها بابت عدم پرداخت این مبالغ به شهرداری‌ها بود و با عدم پرداخت مطالبات صدور پروانه رایگان عملا بار مالی این مصوبات به دوش شهرداری‌ها گذاشته می‌شود. از طرف دیگر حتی در خصوص سیاست بازآفرینی مانند مسیرگشایی‌ها ذیل ماده پنج هزینه بازآفرینی شهری را باید ۷۰ درصد دولت و ۳۰ درصد شهرداری متقبل شود که این اتفاق هم رخ نمی‌دهد و دولت همواره به شهرداری‌ها بدهکار است.

عضو شورای شهر تبریز با اشاره به مصوبه روز گذشته شورا و وضعیت حاشیه شهر تبریز توضیح داد: تعیین محدوده بافت فرسوده در سال ۸۴ یک ایراد اساسی دیگر داشت که عملا بافت حاشیه‌ای تبریز که از نظر توپوگرافی، قرار گرفتن روی خط گسل و رانش زمین وضعیت بدتری داشت و مناطقی که حاشیه نشین نبودند اما جز بافت فرسوده در نظر گرفته نشده بود، البته مناطق حاشیه‌ای در قالب محلات هدف بازآفرینی قرار گرفت. شهرداری هم لایحه‌ای جدید آورده بود که محدوده جدید بافت فرسوده ترسیم شده که مناطقی که نه حاشیه‌نشین بودند و نه در محدوده بافت فرسوده بودند اما شاخص‌های فرسودگی را داشتند، لحاظ شده و نقشه جدیدی فرستاده شده که منافع شهر و شهروندان را تضمین می‌کند. البته من این نقشه را ندیده‌ام و اینها توضیحات شهرداری در خصوص نقشه جدید محدوده بافت فرسوده است.

وی در خصوص موضوع لایحه تصویبی روز گذشته ابراز داشت: موضوع لایحه این بود که یک سری از شهروندان درقالب طرح سال ۸۴ درخواست پروانه داده‌اند اما صادر نشده و نظر بر این بود که تا آخر سال شهرداری به این شهروندان زمان بدهد تا بخشودگی تعرفه عوارض محلی برایکسانیکه ساکن این ماطق بودند باشد و دلیل اصلی اعتراض من به این مساله این بود که وقتی نتوانستیم کاری در بافت فرسوده انجام ندادیم به جای اینکه برخی مناطق از بافت فرسوده خارج کنیم مناطق دیگری را هم به این محدوده اضافه کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *