• 12:47 قبل از ظهر

  • 1400-05-13

  • کد خبر: 14470

انتقال افغان‌های تحت کنترل آمریکا به ترکیه

افغانستانی‌هایی که از مرز ایران وارد ترکیه می‌شوند در دوره حضور آمریکا به عنوان نیروهای تحت امر این کشور فعالیت کرده‌اند و اکنون آمریکا برای در امان ماندن این نیروهای خود از طالبان در حال تخلیه آنها از مسیر ترکیه است.

آناج-ترکیه و قفقاز؛ در حالی که وضعیت بحرانی آتش‌سوزی جنگل‌ها توجه افکارعمومی‌را از مسئله مهاجران و پناهندگان به خود جلب کرده است اما در روزهای گذشته تصاویری مختلفی از ورود ده‌ها و صدها نفری گروه‌های مردان جوان افغان از مرزهای ایران به ترکیه منتشر شده است که واکنش‌های فراوانی در افکارعمومی‌ترکیه به همراه داشته است. به طوری که حتی برخی از هنرمندان ترک به نمایندگی از افکارعمومی‌از ارتش ترکیه خواستند تا با ورود به مسئله مانع یک بحران جدید و عجیب شود.

مصطفی بالبای از روزنامه‌نگاران شناخته شده تُرک در یادداشت امروز خود در روزنامه جمهوریت با ارائه این پرسش که چرا افغانستانی‌ها همگی مردان جوان و بدون زن و بچه هستند، به استناد برخی منابع خبری خود از سازماندهی این مسئله از سوی آمریکایی‌ها خبر داد.

او در یادداشت امروز خود نوشت: اگر می‌پرسید که چرا این افغانستانی‌هایی که از مرز ایران وارد ترکیه می‌شوند همگی مردان جوان هستند و هیچ زن و بچه‌ای به همراه ندارند پاسخ این است که اینها افرادی هستند که در افغانستان در دوره حضور آمریکا به عنوان نیروهای تحت امر آمریکا فعالیت کرده‌اند و اکنون آمریکا برای در امان ماندن این نیروهای خود از طالبان در حال تخلیه آنها از مسیر ترکیه است. این افراد با یک سازماندهی واحد وارد ایران می‌شوند و عرض ایران را برای ورود به ترکیه می‌گذرند. پس از ورود به ترکیه در کمپ‌های مشخصی سازماندهی می‌شوند و قرار است بخشی از آنها از سوی آمریکا به جایی دیگر منتقل شوند. این روش همان کاری است که در سال 1996 آمریکا با 5 هزار پیشمرگه کُرد کرد و آنها را به جزیره گوام منتقل کرد. آنها بعدتر در این جزیره تحت آموزش‌های خاص قرار گرفتند و به نفع آمریکا وارد عمل شدند.

بالبای در خصوص تعداد افغانستانی‌های وارد شده به ترکیه نیز گفت: تاکنون بین 5 هزار تا 6 هزار افغان وارد ترکیه شده‌اند و رفته‌رفته کار از دست سازمان ملل نیز خارج شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *