• 12:54 قبل از ظهر

  • 1400-05-03

  • کد خبر: 14124

گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

قصور شهرداری، شهروند تبریزی را بدهکار کرد/تجهیزاتِ فرسوده آتش‌نشانی

جلسه امروز شورای شهر تبریز با نطق میان دستور دوتن از اعضا و رونمایی از سامانه برخط به پایان رسید.

به گزارش آناج، در جلسه امروز شورا از یکی از مخترعین تبریز و خانواده بهبودی به عنوان خانواده فعال محیط زیستی تقدیر شد. وحید اطهری‌نیا مخترع تبریزی در خصوص اختراع دستگاه تصفیه آب گفت: این دستگاه برای ۵۰۰ نفر اشتغالزایی دارد و اگر برد آن افزایش یابد تا دو هزار نفر هم اشتغالزایی مستقیم دارد.

وی ادامه داد: این تصفیه آب شهری هم و هم هزینه بسیار کمی‌دارد و کوچکترین دستگاه صد لیتر آب در یک ثانیه تصفیه می‌کند و اولین فیلتر برون ریز است.

این مخترع تبریزی در خصوص کلید و پریزهای ضدآب هم توضیح داد: این کلید و پریزها قابل شست‌وشو بوده و چیزی به نام برق گرفتگی و آتش‌سوزی در آنها وجود ندارد.

فرصت شش ماهه به تعاونی مسکن جهاد

در ادامه لایحه شهرداری تبریز در خصوص واگذاری ۲۳ درصد از املاک تعاونی مسکن جهاد کشاورزی از اراضی مسکونی به شهرداری بررسی شد که محمدباقر بهشتی‌ در این خصوص اظهار داشت: ابتدا بنا بود جهاد کشاورزی زمین‌های مسکونی واگذار کند اما بعدا قرار شد کل مبلغ نقدی با تنفس شش ماهه پرداخت شود.

عبدالله تقی پور با اشاره به اینکه این لایحه از نظر شکلی و طرح موضوع و هم نحوه اقدام شهرداری دارای اشکال است، گفت: نحوه توافق با شرکت تعاون به نوعی ترک تشریفات بود اما نهایتا برای حمایت از شهرداری خواستیم مساعدت کنیم که باید تعاونی هم قدمی‌بردارد اینکه بعد از تصویب بخواهند پول را واریز کنند ممکن است که کارهای دیگر پیش بیاید، وقتی شهرداری به این تعاونی کمک می‌کند همان ابتدا پول را واریز کنند چرا شش ماه فرصت می‌دهیم؟

شهرام دبیری در پاسخ به تقی پور اظهار داشت: حرف شما قانونی است و اگر توان دارند که این مبلغ را سریعا بدهند اما اگر توان پرداخت ندارند چرا زمان ندهیم؟

تقی پور در واکنش به این سخنان دبیری یادآور شد: کل مبلغ پرداختی 300 میلیارد تومان است؛ وقتی توان پرداخت ۷۰ میلیارد ندارند مابقی را چگونه می‌توانند پرداخت کنند؟

سونیا اندیش هم در خصوص این لایحه توضیح داد: اعضای شورا به این فکر کنند که این خانه‌ها قرار است به همشهریان خودتان برسد که نه رانت خوارند و نه کار غیرقانونی می‌کنند، خیلی از آنها فرش زیر پایشان را فروختند تا صاحب خانه شوند.

در نهایت این لایحه با رای اکثریت اعضای شورا تصویب شد.

قصور شهرداری، شهروند تبریزی را بدهکار کرد

لایحه بعدی نامه فرماندار در خصوص مصوبات شورا در جلسات ۲۵۰و ۲۵۱ بود که در نامه فرمانداری، اصلاحیه قرارد مصالحه‌‌نامه بین شهرداری منطقه ۶ و یکی از شهروندان که با ۸ رأی از ۱۰ رأی تصویب شده بود، توسط فرمانداری رد شده است.

بهشتی در خصوص این لایحه گفت: این موضوع را مصوب کرده بودیم، برای بار اول فرمانداری رد کرده بود، برای بار دوم نیز اصلاح و تصویب شد که باز هم مورد موافقت هیئت تطبیق قرار نگرفته است.

فرج محمدقلی‌زاده هم با اشاره به تخلف شهرداری در این لایحه اظهارداشت: شهرداری قبل از اخذ مجوز اقدام به فروش ملک کرده است و امروز شهروندی که اقدام به خرید کرده با مشکل مواجه شده است. پیشنهاد داریم قیمت زمین براساس قیمت روز محاسبه شود تا هیئت تطبیق نیز موافقت کند.

وی افزود: یک اقدام‌غیرقانونی در گذشته انجام شده و ما نباید برای رفع آن دوباره اقدام غیرقانونی انجام دهیم، بهتراست پیشنهاد هییت تطبیق را قبول کنیم.

شکوراکبرنژاد نیز با بیان اینکه در این مورد قصور از شهرداری بوده و نه شهروند، یادآور شد: با برخی حرکت‌ها شاید به صورت مقطعی برای شهرداری درآمدزایی کنیم اما دیگر اعتماد سرمایه گذاران به شهرداری از بین خواهد رفت.

دبیری هم با اشاره به اینکه تاوان اشتباه شهرداری را نباید از شهروندان پس گرفت، گفت: پیشنهاد دارم قیمت گذاری براساس روز و مبلغ پرداختی در سه سال قبل توسط خریدار براساس شاخص رسمی‌بانک مرکزی کشور محاسبه و مابقی توسط خریدار پرداخت شود.

در انتهای بررسی این لایحه مقرر شد قیمت گذاری براساس روز و مبلغ پرداختی در سه سال قبل توسط خریدار براساس شاخص رسمی‌بانک مرکزی کشور محاسبه و مابقی توسط خریدار پرداخت شود.

حفظ باغات حکم آباد، اولویت شهرداری

در ادامه همچنین مصوبه شورا درباره ۵۰ درصد تخفیف صیفی‌کاران که توسط هیئت تطبیق رد شده، بررسی شد. دلایل رد این مصوبه توجه به دیگر صیفی کاران همجوار در کنار صیفی کاران حکم آباد و کاهش درآمد شهرداری که محلی برای جایگزینی آن پیش‌بینی نشده، بوده است.

تقی پور با بیان اینکه مصوبه کمیسیون محیط زیست این بود که در راستای حمایت از صیفی‌کاران و احیای باغات حکم‌ آباد، بخشی از بافت را حفظ کنیم، توضیح داد: حتی برای آنها کارتی تهیه شود که ۵۰ درصد تخفیف داشته باشد. کل این مبلغ حتی یک میلیارد هم نمی‌شود، اگر قرار است اراضی حکم‌آباد با این شکل حفظ شود، بر مصوبه خود اصرار داریم.

ایرج شهین باهر هم با اشاره به اینکه ما با اهالی محل موافقیم و حتما نیز کمک خواهیم کرد، عنوان کرد: جزو اهداف و برنامه‌‌‌های بلند مدت شهرداری است که باغات حکم‌آباد را حفظ کنیم.

وی تاکید کرد: شناسایی اهالی محل کار سختی نیست و عدد اعلامی‌نیز خیلی ناچیز است، ما موافق مصوبه شورا هستیم و شما نیز لطف کنید اصرار کنید.

اعضای شورای شهر در راستای حمایت از سبزی کاران حکم آباد و همچنین درراستای حفظ باغات سبزی این منطقه در قالب پارک حکم آباد بزرگترین پارک تبریز بر مصوبه قبلی خود اصرار کردند.

شفافیت و مبارزه با فساد، افتخار شورای پنجم

در ادامه سونیا اندیش در سخنان میان دستور شورا در گزارش عملکرد چهار ساله اظهار داشت: امروز آخرین گزارش من در شورای پنجم خواهد بود و عملکرد چهارساله‌ را مرور می‌کنیم.

وی ادامه داد: آنچه مهمترین مطالبات شهروندان در افزایش شفافیت و حرکت به سمت توزیع عدالت و توسعه پایدار و… بود که در پاسخگویی به این مسائل عملکرد خوبی داشته است.

عضو شورای شهر با اشاره به اینکه شورای پنجم از روز نخست مبارزه با فساد را اولویت خود قرار داد، یادآور شد: جلسات و مصوبات شورا در اختیار عموم قرار گرفت و مانند گذشته این جلسات تنها در اختیار معدود افراد قرار نگرفت، درهای صحن شورا برخلاف دوره‌های گذشته به روی تمامی‌اصحاب رسانه باز بود.

وی افزود: پروژه‌های شهری را بر اساس اولویت‌ها و نه بر اساس خوشایند فردی و محله‌ای پیش بردیم و حسابرسی از شهرداری، شورا و سازمان‌ها را بعد از سالها راه‌اندازی کردیم تا قدمی‌برای افزایش کارایی باشد.

اندیش با بیان اینکه وحدت رویه در صدور رای را افزایش دادیم و امکان نفوذ دلالان در رای‌ها را از بین بردیم، توضیح داد: در حوزه فضای سبز در شورای پنجم نه تنها پسرفت نداشتیم بلکه در افزایش فضای سبز پیشرفت داشتیم.

حاکمیت مدیریت شهرداری را رها کرده است

در ادامه فرج محمدقلیزاده هم در سخنان میان دستور شورا اظهار داشت: تعجب می‌کنم که چرا حاکمیت مدیریت شهرداری در کشور را اینگونه رها کرده است؛ دلیل اینکه می‌گوییم حاکمیت شهرداری‌ها را رها کرده این است که آخرین قانون جامع شهرداری‌ها مربوط به ۶۶ سال قبل است.

وی ادامه داد: شورای شهر هم عملا ساختار ندارد و یک نمونه هم این است که تمام اعضای کمیسیون‌ها هرچه تجربه داشته‌اند با خود می‌برند.

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: ساختار شهرداری در این چهل سال فقط افزایش یافته و هیچ پیشرفتی نداشته و خروجی آن نارضایتی مردم است، نظارت بر مدیریت شهرداری معنی ندارد و اینکه وقتی شور تخلفات درآمد رسیدگی کنیم معنی ندارد.

وی با بیان اینکه دلیل آخری که دولت شهرداری‌ها را رها کرده است تامین بودجه است، گفت: در تمام دنیا بودجه شهرداری با مالیات تامین می‌شود اما شهرداری‌های ما با تغییر کاربری و تراکم فروشی اداره می‌شود.

قلیزاده با اشاره به اینکه متاسفانه مردم و نخبگان هم شهرداری‌ها را رها کرده‌اند، توضیح داد: انتخابات شوراها هم دارای اشکال است زیرا هیچ ساختاری پشت این انتخابات نیست، اگر اتفاق خوبی هم در شورا و شهرداری می‌دهد توان شخصی افراد است و کسی از کارهای درست حمایت نمی‌کند.

قُلک شهرداری برای افرادِ بانفوذ

وی با تاکید بر اینکه برای هر پست اداری شهرداری به پنج نفر حقوق داده می‌شود، ابراز داشت: به لحاظ نیروی انسانی شهرداری به قلک شهر تبدیل شده و هرکس هم که توان دارد افراد خودش را وارد بدنه می‌کند.

قلیزاده تصریح کرد: این در حالی است که درآمد شهرداری غیرپایدار و از طریق تراکم فروشی است که شهر را ویران می‌کند. ما کلانشهر اداره می‌کنیم در حالیکه اختیارات مربوط به سال ۱۳۳۴ بوده که هر ساله هم کم می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات خوب شورا گفت: شورای پنجم در کنار تمام معایب انباشت تجربه داشت و آیین کار در اولین قدم تصویب شد؛ تدوین و تصویب برنامه پنج ساله، اصلاحات تعرفه، راه‌اندازی سامانه شفافیت مدیریت شهری و املاک، از جمله کارهای شورای پنجم بود.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه دور پنجم ممنوعیت ترک تشریفات و ممنوعیت سفرهای خارجی را اجرایی کرد، اظهار داشت:از شورای پنجم دو نفر به ژاپن و چهار نفر به باکو رفته‌اند و شهردار تبریز هم یک بار ماموریت خارجی داشتند.

تجهیزات فرسوده و تهدید جان آتش‌نشانان

در ادامه زبردست، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی در خصوص حادثه پیش آمده برای آتش‌نشان فداکار صالح امانی گفت: در آتش سوزی وسیعی که در اردیبهشت ماه رخ داد بعد از نجات اعضای خانواده این آتش نشان به دلیل افت قند زمین خورده و ماسک از صورتش کشیده می‌شود که دچار دودگرفتگی می‌شود.

وی با بیان اینکه وضعیت این آتش‌نشان فداکار چندان مناسب نیست، یادآور شد: تجهیزات آتش‌نشانی فرسوده هستند و کمبود زیادی وجود دارد که باید برطرف شود، درست نیست که ماشین‌های آتش نشانی مربوط به دهه شصت و هفتاد استفاده کنیم.

در پایان این جلسه نیز سامانه برخط موافقت نامه‌‌‌های تبریز در صحن علنی شورای اسلامی‌شهر تبریز رونمایی شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *