• 1:52 بعد از ظهر

  • 1400-05-02

  • کد خبر: 14080

در نشست بنیاد بین المللی غدیر مطرح شد؛

تشریح برنامه‌های عید غدیر در تبریز/ در خواست از هیئات برای بزرگداشت غدیر

حجت‌الاسلام کاملی فر گفت: در ماه محرم هیئات، مداحان وحتی مردم از چند روز قبل به پیشواز رفته و شهر را آماده می‌کنند اما آیا یک هزارم این کارها و هزینه‌ها برای غدیر انجام می‌شود؟ هیئات باید برای عید غدیر پای کار بیایند.

به گزارش آناج، حجت الاسلام والمسلمین حسن کاملی فرد در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص عید غدیر اظهار داشت: هیچ موضوع اسلامی‌به اهمیت غدیر نیست؛ زیرا اکمال دین، خشنودی خدا و یاس دشمن را در پی دارد و هیچ موضوعی هم نداریم که قرآن به تبلیغ آن تا به این حد تاکید داشته باشد.

وی ادامه داد: برای تبیین غدیر باید جریان سازی رسانه‌ای صورت گیرد زیرا غدیر فقط امامت حضرت علی(ع) نیست بلکه امامت تمامی‌ائمه را اعلام می‌کند، اگر غدیر درست تبیین می‌شد این حد از تفرقه و مشکلات در جهان اسلام نبود و همه این مشکلات نتیجه انحراف از غدیر و عدم توجه به آن بوده است.

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر با بیان اینکه همه باید احساس وظیفه کنند تا غدیر را از غربت خارج کرده و اهداف غدیر را مشخص کنند، گفت: حرف زدن از غدیر اختلاف نیست بلکه محور وحدت است اگر سخن پیامبر گرامی‌اسلام درک شود موضوعی برای اختلاف باقی نمی‌ماند.

وی افزود: نکته دیگر اینکه غدیر موضوع تاریخی نیست بلکه مصداق وسیع پیامبر در غدیر است؛ غدیر تجلی بیعت با ولایت فقیه است.

حجت الاسلام کاملی‌فر با گلایه از غریب بودن پاسداشت غدیر در میان هیئات مذهبی عنوان کرد: در ماه محرم هیئات، مداحان وحتی مردم از چند روز قبل به پیشواز رفته و شهر را آماده می‌کنند اما آیا یک هزارم این کارها و هزینه‌ها برای غدیر انجام می‌شود؟خیر. این در حالی است که اهمیت غدیر بسیار زیاد است و نباید اینگونه در غربت بماند و هیئات باید برای عید غدیر پای کار بیایند.

وی در تشریح برنامه‌های عید غدیر در تبریز گفت: یکی از برنامه‌های مهم در این ایام برگزاری کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر است که برای اولین بار هم به زبان ترکی و هم بین المللی است که روز سه شنبه از ساعت ۴ تا ۶ برگزار و اختتامیه آن هم در همان روز در صحن مسجد کبود از ساعت ۷ تا ۹ برگزار می‌شود. برای این کنگره 500 اثر از خارج و داخل کشور ارسال شده که 150 اثر آن از کشورهای ترکیه، عراق، آذربایجان و برخی کشورهای اروپایی است.

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر ادامه داد: تجلیل از خادمین غدیر، اطعام، اردوهای جهادی و کمک‌های مومنانه، خدمات پزشکی در مناطق محروم، خطبه خوابی، بازخوانی غدیر، غبارروبی مزار شهدای گمنام، جشن غدیر در پارک‌های سطح شهر از دیگر برنامه‌های این بنیاد است که برنامه‌ها با توجه به پروتکل‌های بهداشتی تنظیم شده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هیئت‌ها برای آغاز عزاداری محرم بعد از مباهله توجیه شده‌اند یا خیر، گفت: متاسفانه در سالهای گذشته بلافاصله بعد از روزعید غدیر عزاداری ماه محرم شروع می‌شد که با جلساتی که برگزار شد توجیهات انجام شد که تا روز مباهله مراسم عزاداری برگزار نشود و خوشبختانه این موضوع از سال گذشته رعایت می‌شود.

حجت الاسلام کاملی فر در پاسخ به خبرنگار آناج در خصوص بازسازی غدیر در تبریز، توضیح داد: در شرایط فعلی که بیشتر شهرها رو به قرمز شدن هستند به دلیل ساعت طولانی بازسازی واقعه غدیر تصمیم گرفته شد که اگر وضعیت کرونا اجازه دهد بازسازی برگزار شود و در غیر این صورت بازسازی غدیر را نخواهیم داشت اما خطبه خوانی غدیر وجود دارد.

در ادامه حجت‌الاسلام احمد حمیدی در خصوص برنامه‌های شهرداری برای عید غدیر اظهار داشت: نیاز جامعه نشاط اجتماعی است و امام جمعه محترم تبریز هم تاکید بر برپایی مناسب اعیاد دارند که در همین راستا اولین اقدام شهرداری فضاسازی محیطی است که از عید قربان آغاز شده و در سطح شهر تلاش خواهیم کرد که فضاسازی برای غدیر هم مناسب باشد.

وی در خصوص برنامه‌های شهرداری برای عید غدیر گفت: فردا اختتامیه جشنواره خط نستعلیق که به مناسبت عید غدیر برگزار شد را داریم و روز دوشنبه هم در بوستان قرآن اختتامیه جشنواره قرآنی را خواهیم داشت، همچنین نشریه‌ای در خصوص غدیر در حال آماده شدن است. گروه سرودی هم در طول دهه امامت و ولایت در سطح شهر خواهیم داشت و تجلیل از سادات برگزیده فرهنگی و ورزشی از دیگر برنامه‌های ماست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *