• 14:41

  • 1400-04-27

  • کد خبر: 13779

گزارش آناج از جزئیات جلسه شورای شهر تبریز؛

پخش جومونگ در جلسه شورا!/ تحقیق و تفحص از مترو نابود شد

جلسه امروز شورای شهر تبریز با گزارش حسابرسی شورا و پخش فیلم درگیری مردم با ماموران شهرداری به پایان رسید.

به گزارش آناج جلسه امروز شورای شهر تبریز با گزارش حسابرسی شورای شهر آغاز شد. حسابرس شورا با ارائه گزارشی اظهار داشت: از دوره‌های قبل حق الجلسه یکی از اعضای شورا به عنوان هزینه علی الحساب ثبت شده که مشکل در سند ایجاد شده است و همچنین شورا نزدیک به ده میلیون تومان به برخی اعضای شورا و کارمندان شهرداری بدهکار است.

فرج قلیزاده هم با اشاره به گزارش ارائه شده عنوان کرد: در اینجا سه موضوع وجود دارد که اول مبالغ حساب های راکد به حساب های جاری منتقل شود و دوم اینکه بعضی اسناد ثبتی هم انجام نشده که باید قطعی شود.

وی افزود: موضوع سوم هم این است که یک سری افراد دستشان پول مانده و پرداخت نکرده‌اند یا باید مدارک پرداخت را نشان دهد و یا مطالبات را پرداخت کنند.

شورای پنجم از جیب مردم برای خود هزینه نکرد

غلامحسین مسعودی‌ریحان هم با تمجید از عملکرد شورای پنجم گفت: مسائلی که مطرح شد مربوط به دوره‌های قبلی بود که با حسابرسی مشخص شد و در شورای پنجم هیچ هزینه‌ای از جیب مردم نشده است.

وی ادامه داد: ما حتی یک مورد هم پول و هدیه‌ای به اعضای شورا نداده‌ایم در حالیکه در دوره‌های قبل چنین چیزی رایج بود، اگر یک مورد هم باشد که ما پولی، هدیه‌ای یا چیزی به اعضای شورا داده‌ایم ثابت کنند تا من از جیب خودم آن را پرداخت کنم.

عضو شورای شهر تبریز تاکید کرد: حتی در خصوص سفرهای خارجی هم برخلاف روال گذشته اعضا حاضر به سفر نشدند.

شهرداری به صراط مستقیم نیامد/ مقاومت در برابر تغییر در مجموعه شهرداری

در ادامه محمدباقر بهشتی طی دستورجلسه دوم و سخنرانی میان دستور توضیح داد: در چهار سال گذشته در حد توان کار کرده‌ام و از اقدامات مثبت شهرداری که جزء وظایفش بود،تشکر می‌کنم اما باید ایرادات را بگوییم.

وی ادامه داد: در شهرداری حاکمیت تفکر محافظه کارانه وجود دارد که نمی‌خواهند تغییر ایجاد شود و تفکر مدیریت علمی در شهرداری بسیار ضعیف است و ضعف مدیران و کارشناسان مشهود است.

عضو شورای شهر تبریز با بیان اینکه احصاء پست‌های سازمانی ضابطه مند نیست، گفت: اشکال اساسی این است که شهرداری به آمارها اهمیت نمی‌دهد و هرکاری کردیم به صراط مستقیم نیامد. در شهرداری روحیه جایگزین‌پروری نیست و هیچ مدیری برای آینده مدیر پرورش نمی‌دهد.

وی افزود: توانایی به کارگیری همه نیروها نیست و بسیاری از نیروها معلوم نیست که چه کار می‌کنند. همچنین شهرداری به مصوبات شورا پایبند نیست و در سایت شهرداری اصلا لینک شورا وجود ندارد.

بهشتی با تاکید بر اینکه در شهرداری برخی نیروها به دنبال اداره شورا هستند و اهمیتی به شورا نمی‌دهند، یادآور شد: نظارت گریزی و نظارت ستیزی در ساختار شهرداری وجود دارد، شهرداری تبریز شدیدا به تحول نیاز دارد و توصیه‌ام به شورا این است که هرکس کاندیدای شهرداری است تمام مدیرانش را به شما معرفی کند و شورای ششم به همه این مدیران رای دهد نه فقط یک نفر.

چرا پروژه پل معلق اجرا نشد؟

در ادامه لایحه شهرداری تبریز درخصوص صدور مجوزجهت اعمال جابجایی ردیف های بودجه شهرداری منطقه پنج، سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری، سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری، سازمان پسماند بررسی شد که بهشتی در این خصوص گفت: بودجه مصوب شهرداری تا سقف ۱۰ درصد نیازی به مجوز شورا ندارد. ولی اینجا سقف رد شده است و نیاز به مجوز دارد.

وی افزود: مبلغ ۱۰میلیارد تومان از اعتبار اختصاصی برای پل معلق، برای احداث مرکز فرهنگسرای کوی فرشته، احداث بازارچه در شهرک خودرو و فضایی سبز، هزینه شود.

مسعودی ریحان هم با بیان اینکه سال گذشته دوستان شهرداری خیلی مصر بودند که قبل از بودجه این پروژه را انجام دهند، یادآور شد: ولی امروز نمی‌دانم چه شده است که با کاهش اعتبار مواجه شده است.

سونیا اندیش هم با اشاره به پروژه پل معلق عنوان کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان برای تحقیق و اجرای پل معلق تفریحی بودجه گذاشته شده که امروز ۱۰ میلیارد تومان اختصاص یافته که یعنی این پروژه اجرا نمی‌شود.

سرنوشت میدان آذربایجان در انتظار پل معلق

محرم محمدزاده نیز اضافه کرد: امتیاز پل های معلق در اختیار یک خانم و آقا هست که هیچکس بدون اجازه آنها نمی‌تواند به این شکل پل اجرا کند.

وی افزود: پل معلق در ورودی تبریز یک پروژه سرمایه گذاری بود که سرمایه گذار می‌خواست در این جا سرمایه گذاری کند و نیاز نبود شهرداری در این پروژه وارد شود. این پروژه سرمایه گذاری بود نه پروژه عمرانی از اول می دانستم اگر شهرداری به این زمینه وارد شود هیچگاه نتیجه نخواهد داد.

محمدزاده اظهارداشت: اگر شهرداری به این پروژه ورود کند همانند میدان آذربایجان ماکت زیبا خواهد داشت و در حین اجرا چیز دیگری خواهد بود.

عبداله تقی‌پور هم در خصوص مترو تبریز و اعتبارات آن گفت: براساس آخرین بررسی های شورا ۶۰۰ میلیارد تومان در حساب های مترو وجود دارد برای تکمیل خط یک از منابع موجود هزینه کنیم و براساس اذعان مدیران نمی‌توانیم منابع خط ۲ را به خط یک اختصاص دهیم.

وی اضافه کرد: اگر تکمیل خط یک قطار شهری ۷۰۰ میلیارد تومان است آمار ارایه شده توسط سازمان مغایر با شهرداری است که باید مشخص شود کدام مبلغ مورد نیاز است‌.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: در زمان بررسی بودجه در حق حوزه خدمات اجحاف شده و چون پیشنهادات معاونت خدمات در مرکز پژوهش ها ویرایش شد و بودجه کمتری در نظر گرفته شد و امروز نیازمند جابجایی بودجه است.

تحقیق و تفحص از مترو نابود شد

مسعودی ریحان با اشاره به اینکه برخی اعضای شورا تحقیق و تفحص از مترو را نابود کردند، ابراز داشت: از چهارنفر اعضای شورای شهر که تحقیق و تفحص از مترو را همراهی کردند تشکر می‌کنم و با تمام احترام مابقی اعضا این موضوع را پیگیری نکردند ما پیگیر بودیم چرا باوجود نیاز های متعدد مترو به تجهیزات ۶۰۰ میلیارد تومان پول شهرداری که با ۳۰ درصد اوراق برداشته شده بود در بانک ۱۸ درصد برای آن سود گرفته شد و تورم ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان را کاهش داد.

محمد حسن اسوتچی هم به شهرداری یادآور شد: ۲مورد جابجایی که در شهرداری منطقه ۵ اتفاق می‌افتد، حدودا ۸ میلیارد از محل اعتبار لندفیل کاسته و برای احداث پیاده راه شهریار هزینه می‌شود و ۲ میلیارد از محل اعتبار سازمان پسماند کاسته و برای تعمیر و تجهیز باکس ها اختصاص می‌یابد، این باکس‌ها و تعمیر آنها قبلا پیش بینی نشده بود؟

اعضای شورای شهر با لایحه شهرداری تبریز مبنی بر جابجایی اعتبار ۶ مورد از پروژه‌های عمرانی، به جز دو مورد مربوط به مترو و پل معلق، با این اصلاح که بودجه عمرانی فوق به بودجه عمرانی سازمان سیما منظر انتقال یابد، موافقت کردند.

در ادامه اسوتچی طی تذکری به رئیس شورا عنوان کرد:آقای احد میرزایی به عینالی انتقال داده شده و آنگونه که خودشان می‌گفتند برخی کارهای شورا را انجام می‌دادند، پس کار ایشان را امروز چه کسی انجام می‌دهد؟

وی ادامه داد: من بودجه اسمی را خواستم و بعد از سه ماه پیگیری وقتی مطمئن شدند که در شورای ششم هستم این بودجه را به من دادند! دونفر که در هیئت فوتبال مامور بودند یکی از آنها به شهرداری برگشته و دیگری هنوز در هیئت فوتبال از شهرداری حقوق می‌گیرد.

مسعودی ریحان هم در تذکری در خصوص حادثه مترو ابراز کرد: گزارشی از سانحه مترو داده نشده و اگر نمی‌خواهید رسانه‌ها چیزی بدانند حداقل به ما بگویید. ظاهرا هیئتی که برای بررسی آمده بود در کل ۸۰ درصد قطار شهری و ۲۰ درصد شرکت بهره برداری را مقصر حادثه دانستند.

وی با اشاره به اعتبارات مترو در چهار سال گذشته گفت: در این دوره چهار هزار میلیارد پول به قطار شهری داده شده اما گزارشی به ما ندادند و این دهن کجی به شوراست.

بررسی نتایج شورای سیاست‌گذاری حفظ و احیا

 در ادامه نتایج شورای سیاست گذاری حفظ و احیا تاریخ و فرهنگ شـهر تبریز ۱۴۰۰ و نحوه ادامه فعالیت های این شورا بررسی شد که سعید نیکوخصلت، دبیر شورای اسلامی شهر تبریز گفت: ۱۲ نهاد شهری در این شورای سیاست گذاری عضو هستند که مجموع اعضا این شورا ۲۴ نفر است.
وی افزود: برای اینکه اقدامات انجام شده در شورای پنجم ادامه داشته باشد نهادسازی انجام داده‌ایم که بیش از ۱۰۰مصداق وجود دارد و این شورا اولویت بندی اجرای پروژه هارا انجام د اده و ۱۲ نفر عضو حقوقی، ۹ نفر از اساتید دانشگاه و فعالین فرهنگی فرهنگی  و سه نفر عضو حقیقی که می‌تواند از اعضای شورای بعدی یا با انتخاب آنها  باشد خواهد بود.

در پایان برسی لایحه شهرداری اعضای شورای اسلامی شهر با ایجاد شورای سـیاست گذاری حفظ و احیـا تاریـخ و فرهنگ شـهر تبریز ۱۴۰۰ و نحـوه ادامه فعالیت این شورا موافقت کردند.

فیلم تقطیع شده را پخش کردند

دستور پایانی جلسه امروز گزارش شهردار منطقه هفت از درگیری در ساخت و ساز غیرمجاز بود که سلیمی شهرداری این منطقه گفت: این منطقه کلکسیونی از حریم است و مستعدترین منطقه برای تخلف ساختمانی است و اگر کوتاه بیاییم یک سانت هم از این منطقه باقی نمی‌ماند.وی ادامه داد: در ایام انتخابات موجی از ساخت و سازها شروع شد و ده روز مانده به انتخابات برای جلوگیری از ساخت و ساز رفتیم که مامورین ما کتک خوردند.

شهردار منطقه هفت تصریح کرد: ما با کمترین درگیری ۱۲۰ تخریب غیرمجاز داشتیم اما در یک مورد فیلم تقطیع شده را گذاشتند در آن فیلم در ابتدا این سازندگان غیرمجاز شروع به کتک کاری کردند که آن قسمت را بریده بودند.

وی خاطرنشان کرد: کارگر ما که برای جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز می‌رود کتک می‌خورد و فحش می‌خورد و ممکن است یک سیلی هم بزند.

شکوراکبرنژاد در خصوص این گزارش یادآور شد: موضوع ساخت و ساز غیرمجاز موضوعی فرا شهری است باید دولت و مجلس برای اسکان ارزان قیمت برای مردم برنامه داشته باشند.

وی ادامه داد: اگر شهرداری درگیر نمی‌شد و اینچنین مورد بی احترامی قرار نمی‌گرفت وضعیت شهر چگونه می‌بود؟ شهرداری باید وظیفه خود را انجام دهد اما نمی‌توان از کنار مشکلات مردم هم گذشت.

بازی انتخاباتی شهردار در ایام انتخابات

در ادامه بابایی اقدم هم در خصوص این درگیری اظهار داشت:ساخت وساز غیرمجاز موضوعی پیچیده است‌ و در گزارش ها تمام افراد به نفع خود سخن می‌گویند. من نقدی به کمیسیون های ماده ۱۰۰ دارم و اینکه ما قانون تعیین و تکلیف داریم که به درستی اجرا نمی شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: در ایام انتخابات چندین ماه است که مجموعه شهرداری درگیر انتخابات است شهردار تبریز لیست انتخاباتی ارایه می‌دهد، برادر شهردار فلان منطقه و کارمندان شهرداری کاندیدا می‌شوند و حواس همه به انتخابات گرم شد.

شهرام دبیری هم در این خصوص اظهار داست: برخی خلا های قانونی وجود دارد شهرداری اجازه حصار کشی به املاک قولنانه‌ای نمی‌دهد و ثبت نیز می‌گوید باید اول حصار کشی شود بعد سند ارائه گردد.

وی تاکید کرد: این‌خلا های قانونی یا باید در مجلس حل شود و یا به صورت منطقه‌ای با حضور مسئولین مرتبط تصمیم گیری شود. مبنای کار ما باید قانون باشد اگر در قانون جلوگیری از ساخت وساز غیر مجاز وجود دارد.

رئیس شورای شهر تبریز تصریح کرد: در تخریب می‌گویند باید مسئولین نیروی انتظامی حضور داشته باشند و امنیت تامین شود اگر امنیت تامین نشد نباید تخریب انجام شود تا مامور شهرداری مورد ضرب و شتم قرار نگیرد. ما اجازه برخورد با شهروند را نداریم.

وی اضافه کرد: باید همگی تابع قانون باشیم ما اجازه حمله به شهروند را نداریم‌ و آنها نیز نمی‌توانند این کار را انجام دهند . اگر امنیت برای تخریب توسط نیروی انتظامی تامین نشد تخریب انجام‌ ندهید.

در پایان این جلسه شهردار منطقه هفت فیلم کامل از تخریب ساخت‌وسازهای کامل را پخش کرد که ظاهرا توسط اهالی گرفته شده و با دوبله سریال جومونگ! جنگ بین مردم و ماموران شهرداری را نشان می‌داد؛ در این فیلم ماموران برخورد با ساخت‌وساز غیرمجاز به شدت توسط برخی از اهالی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.