• 11:01 بعد از ظهر

  • 1400-03-21

  • کد خبر: 12237

امکان استفاده ارمنستان از بنادر آذربایجان

معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد: امکان ارتباطات حمل و نقل بین قسمت اصلی آذربایجان و نخجوان از طریق خاک ارمنستان در حال بررسی است. هم‌زمان، مسئله آغاز حرکت از ارمنستان به روسیه از طریق خاک آذربایجان یا از ارمنستان و روسیه به ایران از طریق نخجوان در حال حل است.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ الکسی اورچوک معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه در مصاحبه‌ای با روزنامه راسیسکایا گازتا، از تلاش روسیه برای از سر گیری شبکه تجاری-ارتباطی قفقاز جنوبی خبر داده و اظهار امیدواری کرد که طرف‌ها با عقل سلیم به این مسئله نگاه کنند.

اورچوک با تأکید بر اینکه کارگروه‌های سه‌جانبه‌ای برای حل مسائل فی‌مابین آغاز شده است، روابط بین آذربایجان و ارمنستان را بسیار پیچیده و چند لایه  دانسته و اصلی‌ترین شرط بازگشت امنیت پایدار به این منطقه را آغاز برقراری ارتباطات و باز شدن راه‌های تجاری دانست.

او با اشاره به فعالیت کارگروه‌های ویژه گفت: چنین موضوعاتی هرگز در چنین سطحی بین آذربایجان و ارمنستان به طور مفصل بحث نشده است. از پایان جنگ تا آغاز مذاکرات کمی‌بیش از دو ماه طول کشید. در تاریخ مثال‌های معدودی وجود دارد که طرفین درگیر پس از این مدت کوتاه با میزبانی از مذاکره با هدف رفع انسداد ارتباطات حمل و نقل و ایجاد شرایط برای توسعه اقتصاد کشورهای خود بنشینند. همه این شرایط قالب مذاکرات را ویژه می‌کند و بر تمایل شرکت‌کنندگان برای یافتن راه‌حلی برای وظیفه تعیین‌شده توسط سران کشورها تأکید می‌کند. از همان ابتدا یافتن نقطه شروع مهم بود. تجربه تاریخی روابط بین این دو کشور چنین البته امید کمی‌برای موفقیت این مذاکرات می‌گذارد اما طبیعتاً هیچ کس نمی‌خواست که این مذاکرات قبل از شروع پایان یابد.

به نظر وی، رویکرد از سرگیری کریدورهای ارتباطی امکان پیشبرد بحث در مورد تمام مسیرهای ریلی و جاده‌ای ممکن بین دو کشور را فراهم کرده است. در حال حاضر، امکان ارتباطات حمل و نقل بین قسمت اصلی آذربایجان و نخجوان از طریق خاک ارمنستان در حال بررسی است. هم‌زمان، مسئله آغاز حرکت از ارمنستان به روسیه از طریق خاک آذربایجان یا از ارمنستان و روسیه به ایران از طریق نخجوان در حال حل است. علاوه بر این ممکن است ارمنستان این فرصت را داشته باشد که از بنادر آذربایجان در دریای خزر برای حمل کالا به کشورهای آسیای میانه و از کشورهای آسیای میانه به ارمنستان استفاده کند.

وی گفت: در چارچوب کارگروه سه‌جانبه، بحث اساسی در مورد رفع انسداد منطقه وجود دارد. کلید حل این مشکل رفع انسداد ارمنستان است که از زمان استقلال درواقع یک کشور مسدود بوده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *