• 11:57 قبل از ظهر

  • 1400-02-13

  • کد خبر: 10375

فلش‌بک به بهانه سخنان رهبر انقلاب؛

برجام؛ تصمیم آیت‌الله خـامنـه‌ای بود؟

پس از سخنان رهبر انقلاب در روز گذشته، برای بسیاری از مردم این سوال ایجاد شده است که آیا تصویب و اجرای برجام با نظر و تصویب آیت الله خامنه‌ای بوده است؟

گروه سیاسی آناج؛ دقایقی از بیانات رهبر انقلاب درباره سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌و واکنش به فایل صوتی ظریف نگذشت که طیفی از فعالان سیاسی با انتشار مطالبی، انتقاد از ظریف و دولت تدبیر و امید را بی جهت عنوان کرده و معتقدند برجام یا هر تصمیم دیگر در سطوح کلان یا به عبارتی با نظر رهبری به تصویب میرسد.

بررسی صحت این ادعا از چند جنبه حائز اهمیت است. اولا، مقصود رهبر انقلاب از سطح کلان همانگونه که خود ایشان هم بدان اشاره کردند، شورای عالی امنیت ملی است که در ادوار مختلف، توسط دولت‌ها متغییر بوده و رهبری در این شورا تنها دو عضو دارد که یکی از آنها هم‌اکنون شمخانی دبیر شورای امنیت است.

در زمان تصویب برجام به غیر از جلیلی و فیروزآبادی( رئیس ستاد کل نیروهای مسلح که منصوب رهبری است)، ۸ عضو باقی از اعضای شورا به جز رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه(برادران لاریجانی)، همگی عضو حقوقی هیئت دولت بوده‌اند که وزیر امورخارجه نیز عضوی از اعضاست.

دوما، رهبر انقلاب آخرین فردی است که تصمیمات این شورا را مورد بررسی قرار داده و در نهایت تایید یا رد میکند.

سوما، در فرآیند تصویب و اجرای برجام، پذیرش این توافق نامه منوط به اجرای شروط ۹ گانه رهبری بود که به اذعان همگان این شروط اجرا نشده و مسئول اجرای آنها دولت تدبیر و امید و وزارت امور خارجه بود.

چهارما، سیاست کلی نظام با توجه به اقبال عمومی‌مردم به گفتمان دولت‌ها با تفاوت‌هایی همراه است و این یکی از اصولی‌ترین سیاست‌‌های حاکمیت بشمار می‌رود.

اکنون که برخی فعالان سیاسی در حال تطهیر دولت و وزارت امورخارجه هستند باید به این سوال پاسخ دهند که آیا شرایط ۹ گانه رهبری برای اجرای برجام رعایت شده است؟ و درصورت مخالفت رهبری با مصوبه شورای امنیت، پروپاگاندای رسانه‌های حامی‌دولت چگونه رقم میخورد؟
همچنین برجام در نهایت به تصویب نمایندگان مجلس و به ریاست علی لاریجانی رقم خورد و ایضا نحوه مدریت رهبر انقلاب درباره بررسی برجام و اهتمام ایشان به جمهوریت نظام قابل بررسی است.

سوال بعدی از تطهیرکنندگان این است که مگر رهبر انقلاب از همان ابتدا به صورت شفاف و صریح درباره مذاکره و اعتماد به آمریکا سخن نگفته بودند؟ و تعداد نمایندگان رهبری برای ساری و جاری ساختن نظرات ایشان در تعیین سیاست‌های کلی چه تعداد و با چه کیفیت است؟

انتهای پیام/

کلید واژه‌ها:

دیدگاه ها:

    سلام : اینکه برجام نتیجه تصمیم گیریهای جمعی دولت , مجلس , شورای امنیت و …… بوده در آن شکی نیست بطور قطع و یقین در تمام این مراحل نظر مقام معظم رهبری شرط اصلی بوده و بدون نظر ایشان هر تصمیمی عقیم می ماند و باید هم اینطور میبود چرا که ایشان بهتر از همه خط قرمزهای نظام را میشناسند و در بحرانهای مختلف نظام در چهل سال گذشته بداد این نظام رسیده اند و نظام را از سقوط حتمی نجات داده اند و آقای ظریف و تیم دیپلماسی ایشان در حقیقت سربازان خط مقدم بودند همچنانچه سردار حاجی قاسم در میدان نبرد بعنوان سرباز نظام تابع سیاستهای نظام بوده و عمل میکردند نباید در شرایط بحرانی که نظام در جبهه های مختلف درگیر با دشمن میباشد پست سربازان و مدافعین نظام را خالی کرد با این وضعیت بنظر شما کسیکه بعد از ظریف و امثال ظریف در این منصب قرار میگیرد آیا میتواند با جدیت و قاطعیت به وظایف خود عمل کند ؟! هرگز حداقل حمایت از مسولین حکومت را از دشمنان خود یاد بگیریم جیمی کارتر که بیش از چهل سال از دوره زمامدار اش میگذرد هنوز در دولتهای متشکله بعد از آن و در تصمیم گیریهای و سیاستگذاریهای کلان آمریکا نقش ایفا میکند مثل روسای جمهور ما نیستند که همزمان با تمام شدن مسولیتشان ممنوع التصویر و ممنوع المنبر میشوند نظام مقدس جمهوری اسلامی برای بقای خود میباید قدر سرمایه های انسانی خود را بداند و حتی اگر اشتباهات کوچکی هم داشته باشند نباید خدمات چهل ساله آنان را بخاطر برخی از این اشتباهات نادیده بگیرد آنچه مردم از این نوع برخوردها متوجه میشوند از مجموعه نظام با آن اهداف و آرمانهای تعالی که داشت دلسرد میشوند همچنان که به پیشرفتهای نظامی و سیاسی اهمیت داده میشود نباید از سرمایه های انسانی که اصلی ترین پشتیبانان نظام مقدس میباشند غافل شویم . بامید پیروزی نهایی اسلام و مسلمین جهان بر مستکبرین انشاالله

    اگر همه چیز با پروپاگاندای رسانه ای قابل توجیه شود که مسئولیت بی معنی میشود و روحانی و یارانش هم بعد از هشت سال میگویند نگذاشتند ما کار کنیم…
    این سوزنی است که میکاریم و جوالدوز ها را درو میکنیم… مردم دنبال صداقتند…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *