• 12:09 قبل از ظهر

  • 1400-02-11

  • کد خبر: 10200

آناج گزارش می‌دهد؛

دستکاری بودجه 1400؛ دروغ یا حقیقت؟!

ادعای دستکاری جداول بودجه سال 1400 حواشی بسیاری را ایجاد کرد و برخی نمایندگان آن را تایید و برخی تکذیب کردند.

گروه سیاسی آناج: بودجه سال 1400 از ابتدا با حواشی روبرو بود و در کشمکش مجلس و دولت بالاخره بودجه سال جاری به تصویب رسید اما حواشی این بودجه به انتها نرسید. هفته گذشته برخی نمایندگان در نامه‌ای به رئیس مجلس خبر از دستکاری ارقام بودجه توسط چند نفر دادند در حالیکه به طور قانونی پس از تایید بودجه توسط شورای نگهبان، هیچ نهادی حق دستکاری اعداد را نخواهد داشت و مجلس باید ظرف دو تا سه روز بودجه را به دولت ابلاغ کند. اما بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، جداول با الخیر یک ماهه ابلاغ شده است.

در روزهای گذشته یکی از خبرگزاری‌های کشور لیستی را منتشر کرد که بودجه 21 نهاد و سازمان با افزایش 7800 میلیارد تومانی روبرو شده است. البته کمیسیون تلفیق که در مظان اصلی اتهام است این تغییرات را رد کرده و مالک شریعتی نیاسر، عضو کمیسیون تلفیق گفت: هیچ تغییری در بودجه دستگاه‌ها و پروژه‌ها با نظر شخصی نماینده‌ای رخ ندادهاست.

پس از این اخبار بود که خبرگزاری خانه ملت نوشت که جدولی که خبرگزاری ایرنا منتشر کرده است حاوی ستون‌های دروغ و جعلی بودهو ستونی که با عنوان مصوبه مجلس در جدول آمده در حقیقت ارقام لایحه دولت است که حاصل مصوبات کمیسیون تلفیق و آرای صحن علنی درباره لایحه بودجه است.

بیگی: رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون

درهمین راستا احمد علیرضا بیگی، نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر هم که معتقد است جداول بودجه دچار دستکاری شده است، در صفحه اینستاگرامی‌اش نوشت: آنچه در ضمن تصویب بودجه 1400 اتفاق افتاد در نوع خود بی نظیر بود و رکوردی جدید در عدم تمکین به قانون آیین نامه و ایجاد رانت برای چند نفر در جابجا کردن اعداد کلان بودجه بود.

میرتاج‌الدینی: کمیسیون تلفیق تخلف نکرده است

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدرضا میرتاج الدینی در گفت‌وگو با آناج در خصوص ماجرای دستکاری بودجه اظهار داشت: مشخص کردن جدول ارقام به صورت ریز زمانبر است و معمولا کمیسیون تلفیق آن را به صورت یک به یک تصویب می‌کند و هر عددی که نوشته می‌شود با مصوبه تلفیق است.

وی ادامه داد: در این جداول هم همان کار شده و از طرف من مستند نشد که کمیسیون تلفیق چیزی را تغییر داده است بلکه روند عادی بررسی و اصلاح بودجه در کمیسیون تلفیق بود.

اشکال کمیسیون تلفیق در تاخیر ابلاغ بودجه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تاخیر ابلاغ مصوبه مجلس به سازمان برنامه و بودجه گفت: این اتفاق دیرتر از موعد مقرر افتاد که باعث شبهه شده بود که به این تاخیر هم اشکال وارد است که نباید دیر می‌کردند.

وی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق روند اصلاح جداول را تشریح کرد، ابراز داشت: کسانیکه به این جداول اعتراض داشتند با توضیحات کمیسیون تلفیق قانع شدند. افزایش و کاهش اعداد بودجه بر اساس مصوبات مجلس است و کمیسیون تلفیق بر اساس درآمدهایی که اضافه شده بودجه برخی بخش‌های فرهنگی و آموزش را افزایش دادند که آن هم مصوبه مجلس بوده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *